Pętla indukcyjna w fotowoltaice – co to jest i dlaczego warto jej unikać?

Pętla indukcyjna w fotowoltaice jest zjawiskiem niepożądanym. Niewłaściwe ułożenie przewodów i brak zabezpieczeń może spowodować zniszczenie sieci. Co to jest pętla indukcyjna w fotowoltaice i jak unikać jej niepożądanego działania?
pętla indukcyjna fotowoltaika

Pętla indukcyjna fotowoltaiki uznawana jest za największe zagrożenie dla całej instalacji. Może powstawać poprzez nieprawidłowości montażowe. Dlaczego powinieneś obawiać się tego zjawiska i jak uniknąć problemów z siecią? 

Sieć fotowoltaiczna należy do instalacji energetycznych, które dodatkowo narażone są na działanie wyładowań atmosferycznych. W związku z tym trzeba być przygotowanym na wszelkie możliwe problemy związane z jej uszkodzeniem. Sprawdź, dlaczego powinieneś unikać pętli indukcyjnej.

Co to jest pętla indukcyjna w fotowoltaice – podstawowe informacje

Rosnąca popularność sieci fotowoltaicznych sprawia, że coraz powszechniejsze stają się informacje związane ze zniszczeniem instalacji. Zdjęcia spalonych połaci dachowych mogą sprawić, że będziesz obawiał się inwestować w panele słoneczne. Jednak wielu takich sytuacji można by uniknąć, gdyby prace montażowe prowadzili wykwalifikowani monterzy. Jednym z takich nieprzyjemnych zjawisk jest pętla indukcyjna w fotowoltaice.

Do dokładnego przedstawienia zjawiska potrzebne byłoby wytłumaczenie prawa indukcji elektromagnetycznej Faradaya. Dotyczy ono energii elektrycznej i jej przepływu w zamkniętych obwodach prądu zmiennego. Zamiast jednak tłumaczyć samo zjawisko, przedstawimy suche fakty związane z pętlą indukcyjną w fotowoltaice. Tworzy się ona w miejscach, w których przewody są prowadzone zbyt blisko siebie lub krzyżują się ze sobą. Wówczas prąd płynący na poszczególnych odcinkach oddziałuje na siebie, co wpływa niekorzystnie na sieć. 

Dlaczego pętla indukcyjna w fotowoltaice jest niebezpieczna?

Montaż modułów fotowoltaicznych powinien być prowadzony w taki sposób, żeby unikać powstawania pętli indukcyjnej. Fotowoltaika jest bowiem narażona na mocne wyładowania energetyczne w postaci uderzenia piorunów. To one odpowiadają za największe uszkodzenia w fotowoltaice. Pętla indukcyjna prowadzi do powstawania sprzężenia indukcyjnego, w którym nadmiar energii trafia do sieci domowej, po drodze niszcząc instalacje FV. Problemem może być też zbyt mała odległość pomiędzy przewodem a instalacją odgromienia. 

Zobacz też:  Ustawa o OZE – główne założenia. Dlaczego była tak ważna i na czym polegały kontrowersje wokół niej?

Może dochodzić też do sprzężenia pojemnościowego, czyli reakcji między przewodami, w których prąd ma różne potencjały. Wówczas energia przemieszcza się pomiędzy nimi, co może powodować przekroczenie poziomu w instalacji o mniejszym potencjale. Taka pętla indukcyjna w fotowoltaice zaburza też prawidłowe funkcjonowanie drugiego z przewodów.

Pętla indukcyjna w fotowoltaice – jak zabezpieczyć się przed jej skutkami?

Problemy z pętla indukcyjna w fotowoltaice wzbudzają obawy w wielu inwestorach. Jeśli zatem chcesz się przed nimi uchronić, musisz skorzystać z obu proponowanych rozwiązań. Pierwszym z nich jest montaż odpowiedniej instalacji odgromowej. Wówczas nadmiar energii elektrycznej powstałej przy uderzeniu pioruna zostanie odprowadzony do ziemi. Należy też zamontować ograniczniki przepięć, które wyłączą obwód i pozwolą uniknąć zniszczenia instalacji PV. 

Często pętla indukcyjna w fotowoltaice powstaje w wyniku nieprawidłowo ułożonych przewodów. Błędnie mogą być też zestawione poszczególne elementy sieci. Dlatego drugim sposobem jest wybór sprawdzonych i profesjonalnych ekip monterskich. Często samo pytanie o ograniczniki przepięć lub rodzaj zabezpieczeń pozwoli Ci oddzielić specjalistów od firmy Kogucik. 

Pętla indukcyjna w fotowoltaice – podsumowanie 

W tekście przedstawiliśmy pokrótce, czym jest i jak szkodliwa może być pętla indukcyjna. Fotowoltaika to stosunkowo kosztowna inwestycja, której zwrot zaplanowany jest na kilkanaście lat. Dlatego wszelkie problemy i zniszczenia już w początkowej fazie znacznie oddalają moment zwrotu instalacji. 

Jeśli zatem chcesz uniknąć problemów z cewką indukcyjną, fotowoltaika w Twoim domu powinna być zamontowana przez specjalistów. Pozwól, żeby fachowcy dobrali odpowiednie akcesoria i przeprowadzili montaż, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemności i dodatkowych kosztów.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl