Fotowoltaika dla rolnika 2022 – skąd można pozyskać dofinansowanie?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym to ciągle nowość. Dla wielu to zbędny dodatek warto jednak otworzyć się na nowe rozwiązania, zwłaszcza że fotowoltaika dla rolnika może przynieść wiele korzyści gospodarstwu i jego mieszkańcom.
fotowoltaika dla rolnika

Zainteresowanie fotowoltaiką i czystą energią wśród rolników i hodowców wzrasta. Panele ograniczają zapotrzebowanie energetyczne gospodarstw i koszty produkcji żywności. Sprawdź skąd pozyskać dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolnika i jakie kwoty można otrzymać? 

Nowe technologie często docierają do niektórych rolników i ich gospodarstw bardzo powoli. Podobnie jest z odnawialnymi źródłami energii, które nie wszędzie cieszą się zaufaniem. Na całe szczęście stopniowo zwiększa się popularność rozwiązań takich jak fotowoltaika, częściowo dzięki dotacjom i dofinansowaniom.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie przynosi korzyści?

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym będzie miała wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Trudno znaleźć grupę, która bardziej od rolników zależy od przyrody. Od czystości środowiska zależy jakość plonów i szansa na powodzenie biznesu. Dlatego każdemu gospodarzowi powinno zależeć na czystym powietrzu i całym ekosystemie. Ponadto panele na dachu lub wokół domu przynoszą wymierne korzyści finansowe. Dobrze dopasowana i wybudowana instalacja fotowoltaiczna może zmniejszyć rachunki za prąd do niezbędnego minimum. 

Dotacje na fotowoltaikę dla rolników

Wysoka cena instalacji PV zawsze jest największym problemem w drodze do stworzenia instalacji. Mikroinstalacje o mocy przekraczającej 10 kW to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Jednak w ostatnich latach polityka Unii Europejskiej w zakresie OZE jest jasno ukierunkowana na rozwój tej dziedziny energetyki. Widać to w możliwościach pozyskania dofinansowania lub ulg podatkowych. O jakie dotacje na fotowoltaikę dla rolników (w 2022, podobnie jak w 2021 roku) możesz się starać? Najpopularniejsze to:

  • Program Agroenergia;
  • ulga inwestycyjna;
  • wsparcie z PROW.
Zobacz też:  Program „Czyste Powietrze” 2022 – sięgnij po dofinansowanie na nowy piec

Agroenergia

To najpopularniejszy fundusz, w ramach którego może być dofinansowana fotowoltaika dla rolnika. Cel funduszu jest jasny – zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w sektorze gospodarki rolniczej. Poza mikroinstalacjami fotowoltaicznymi o mocy pomiędzy 10 a 50 kW możesz starać się o dotacje na pompy ciepła i turbiny wiatrowe. Wysokość dotacji to 20% kosztów kosztów kwalifikowanych całej inwestycji, jednak nie więcej niż 25 tysięcy złotych i choć taka suma pokrywa tylko nieznaczną część instalacji, to dzięki funduszowi fotowoltaika dla rolnika zwróci się znacznie szybciej

Kto może korzystać z funduszu?

Dotacje z tego programu przyznawane są rolnikom, którzy posiadają pola użytkowe o wielkości od 1 do 300 ha. Ciekawe jest to, że nie musisz być właścicielem tego obszaru, a jedynie jego dzierżawcą lub najemcą. Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych jest finansowana dopiero po zakończeniu prac. Tymczasem nie możesz rozpocząć inwestycji przed złożeniem wniosku. 

Ulga inwestycyjna 

Wsparcie w ramach fotowoltaiki dla rolnictwa obejmuje także inne formy pomocowe. Poza dofinansowaniem możesz liczyć na zwrot z podatku rolnego. W tym wypadku pod uwagę brane są wszystkie koszty poniesione w związku z montażem instalacji fotowoltaicznych. Warto zbierać faktury i inne potwierdzenia przeprowadzenia prac, ponieważ ulga obliczana jest na ich podstawie.

Ta forma odliczenia na fotowoltaikę dla rolnika jest możliwa do pozyskania dopiero po zakończeniu prac związanych z inwestycją, w związku z czym inwestycja wciąż może pochłonąć znaczną część naszych oszczędności. Zwrotowi podatku VAT podlega 25% kosztów inwestycji, a zapisów można dokonywać przez 15 lat. 

Fotowoltaika dla rolnika z PROW

Poza wymienionymi poniżej programami dopłaty do fotowoltaiki dla rolników można pozyskać także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie nabór wniosków zakończył się i w momencie publikacji artykułu nadal nie wiadomo, jakie będą warunki przyznawania środków. Mamy jednak gwarancję, że w najbliższym czasie wszystkie formalności zostaną załatwione i fundusz zacznie wypłacać środki. Program przewiduje dopłaty do modernizacji gospodarstw, wśród których znajduje się fotowoltaika. 

Zobacz też:  Wymiana pieca – jakie przyniesie korzyści i skąd zdobyć dofinansowanie?

Fotowoltaika – dotacje dla rolników z pozostałych programów

Liczne programy i fundusze skierowane w stronę gospodarstw rolnych to tylko jedna strona, z której możesz otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolnika w 2022 roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś starał się także o fundusze skierowane do wszystkich inwestorów prywatnych. Korzystanie z programów dla rolników w ramach rozwoju fotowoltaiki dla rolnika nie wyklucza dofinansowania z ogólnych projektów wsparcia. Ważne jest to, żeby wniosek do programu ogólnego uwzględniał modernizację w obrębie domów jednorodzinnych. 

Fotowoltaika dla rolnika z programu Mój Prąd

Bezwzględnie najpopularniejszy program w Polsce, który może ułatwić również inwestycje w fotowoltaikę dla rolnika. W ramach funduszu możesz otrzymać zwrot na montaż mikroinstalacji od 2 do 10 kW dla budynku jednorodzinnego. Wysokość zwrotu to 5 tysięcy złotych lub połowa kosztów w przypadku mniejszych instalacji. Zwrot możesz otrzymać po zakończeniu prac w ramach montażu fotowoltaiki.

Program „Czyste Powietrze”

Program ma na celu wspieranie termomodernizacji obiektów mieszkalnych w budownictwie jednorodzinnym. Dopłaty przyznawane są na izolację termiczną przegród zewnętrznych, wymianę kotłów albo montaż systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Dodatkowe fundusze przyznawane są w przypadku, kiedy zdecydujesz się dodatkowo zamontować fotowoltaikę. Dla rolnika istotna kwestia to ta, że pod uwagę brany jest dochód inwestora oraz średni dochód na członka rodziny. 

Fotowoltaika dla rolnika – szansa na przemianę

Dni paliw kopalnych są policzone. Sukcesywnie odchodzi się od gospodarki węglowej i wprowadza coraz surowsze obostrzenia dotyczące emisji gazów. Zasoby paliw kopalnych także zaczynają się kurczyć, co wkrótce będzie jeszcze lepiej widoczne w cenach energii elektrycznej pozyskiwanej z węgla. Energia słoneczna jest przyszłością, a OZE sposobem na utrzymanie dostępności energii. Można nastawić się na to, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat to OZE i panele słoneczne staną się głównym źródłem energii. Warto załapać się na tę przemianę energetyczną, korzystając z programów wspierających fotowoltaikę dla rolników.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl