Czyste powietrze jest dobrem wspólnym, o które nie zawsze dbamy. Poznaj rządowy problem, który pomaga walczyć z tym problemem. Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać.
Spalanie paliw kopalnych to podstawowy sposób na ogrzewania mieszkalnych domów jednorodzinnych. Jednak bardzo często węgiel spalany jest w nieefektywnych piecach grzewczych, które nie pozyskują całej mocy powstałej w tym procesie. Ponadto, brak odpowiednich izolacji termicznych obiektu sprawia, że wiele ciepła wydostaje się przez przegrody i ucieka na zewnątrz. To z kolei prowadzi do zwiększenia ilości spalanego węgla i powoduje jeszcze większe zanieczyszczenia powietrza. Temu błędnemu kołu ma zapobiec program „Czyste Powietrze”.
Program „Czyste Powietrze” 2022 – regulamin i podstawowe założenia
Program „Czyste Powietrze” z założenia ma doprowadzić do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W tym celu wspierana jest wymiana kotłów grzewczych na urządzenia o wyższej klasie, zapewniające efektywniejsze spalanie. Ponadto dotacja może ucieszyć inwestorów, którzy zdecydowali się rozbudować izolację termiczną swoich domów. Wszystkie punkty programu przygotowane są z myślą tylko o mieszkańcach domów jednorodzinnych. Przedsiębiorcy i mieszkańcy domów wielorodzinnych mogą dbać o czyste powietrze, korzystając z innych programów.
Program „Czyste Powietrze” 2022 – dofinansowania
Obecnie dla inwestorów przygotowano program „Czyste Powietrze 2.0”, który będzie obowiązywał do końca 2029 roku. W ramach programu można złożyć wniosek o dofinansowanie na następujące modernizacje:
- wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe – dopłata obejmuje montaż kotłów klasy 5, które zastąpią kotły klasy 3 lub bezklasowe. W ramach dofinansowania uwzględniane są nie tylko kotły, ale także inne źródła ciepła. Dotacja z programu może mieć wysokość do 9 tysięcy złotych;
- modernizacja lub budowa termoizolacji – dotyczy zabezpieczenia przegród pionowych i połaci dachowych. Rządowy program oferuje dofinansowanie nawet do 90 złotych za metr kwadratowy ocieplenia budynku pod warunkiem, że nie przekroczy to 60% wartości inwestycji;
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – okna i drzwi są obszarami, przez które ucieka bardzo dużo ciepłego powietrza, a ich wymiana na nowocześniejsze powstrzyma kolejne straty ciepła. Dotacja przyznawana jest na zasadach podobnych do termomodernizacji;
- montaż instalacji OZE – program „Czyste Powietrze” to kolejny, który wspiera odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę. W programie zwrot kosztów możesz uzyskać także inwestując w pompy ciepła;
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – instalacja ogranicza ucieczkę ciepłego powietrza podczas wietrzenia. W programie możesz uzyskać dopłatę w wysokości do 10 tysięcy złotych.
Dwa poziomy dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” 2022
Wymiana pieców grzewczych czy wykonywanie izolacji termicznej budynków niesie ze sobą spore koszty. Szczególnie biedniejsze rodziny mogą nie dysponować środkami potrzebnymi do takiej inwestycji. Program „Czyste Powietrze” skierowany jest inwestorów o różnym statusie majątkowym. Dla rodzin, w których miesięczne dochody są na niższym poziomie, dopłaty są wyższe. Chodzi o to, żeby czyste powietrze stało się dobrem wspólnym bez względu na zamożność.
Kto otrzyma wyższe dopłaty, a kto ich nie dostanie?
Na wyższe dopłaty mogą liczyć rodziny, w których miesięczny średni dochód na mieszkańca wynosi mniej niż 1400 złotych. Z kolei w przypadku osób samotnych na wyższe dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” mogą liczyć wnioskodawcy, których dochód nie przekracza 1960 złotych.
Twórcy programu ustalili też górną granicę dochodów wnioskodawcy, powyżej której dofinansowania nie będzie można uzyskać. Próg ustalony jest na poziomie 100 tysięcy złotych i nie dotyczy całego gospodarstwa domowego, a jedynie beneficjenta.
Gdzie składać wniosek w programie Czyste Powietrze?
Z pewnością zastanawiasz się, jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Program obsługiwany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚIGW) odpowiedni dla danego obszaru. Na stronie tej instytucji można znaleźć informacje na temat sposobów pozyskania środków z programu. Wniosek do wypełnienia również znajduje się na stronie instytucji. Warto pamiętać, że program „Czyste Powietrze” działa na zasadzie zwrotu kosztów poniesionych przez inwestora. Do wniosku będzie zatem trzeba dołączyć fakturę za daną realizację.
Program „Czyste Powietrze” 2022 z korzyścią dla inwestora
„Program Czyste Powietrze 2021” jest jednym z kilku sposobów na pozyskanie dofinansowania związanego z ograniczeniem emisji spalin. Choć z reguły większość kosztów musi ponieść inwestor, to on będzie czerpał największe korzyści z modernizacji. Zyskiem będzie nie tylko czyste powietrze, ale także mniejsze zużycie opału i ograniczenie kosztów związanych z nim.
Bez wątpienia korzyści z programu są duże. Przede wszystkim można przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych spalin do atmosfery i poprawić jakość powietrza, a na tym będą mogli zyskać wszyscy, ponieważ nasze otoczenie jest wspólnym dobrem, o które powinniśmy się troszczyć.