Fotowoltaika dofinansowanie to temat istotny dla każdego, kto chce zacząć korzystać z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli interesuje cię fotowoltaika, dofinansowanie może być najlepszym rozwiązaniem.
Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli ktoś chce im coś dać, z pewnością oczekuje czegoś w zamian. Obietnice łatwej spłaty kredytów we frankach jeszcze śnią się po nocach niektórym kredytobiorcom. Podobnie pożyczki na lichwiarski procent czy inwestycje w złoto niektórych firm tworzących piramidy finansowe. Dlatego trudno się dziwić, że na dofinansowanie fotowoltaiki również wiele osób spogląda nieufnie i z rezerwą. Tymczasem tutaj trudno znaleźć słaby punkt – może poza potrzebą zainwestowania własnych pieniędzy.
Dotacje do fotowoltaiki – dlaczego są przyznawane?
Zastanawiasz się, dlaczego wprowadzono dopłaty właśnie na panele fotowoltaiczne? Dotacje i wszelkie ulgi ustalono po jednym ze szczytów Unii Europejskiej, gdzie podjęto decyzję o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Głowy państw członkowskich uznały, że naszego kontynentu nie stać już na przymykanie oczu na emisję spalin. Bezpośrednio prowadzi to do skrócenia życia mieszkańców Unii, wykorzystywania zasobów naturalnych, jak węgiel, gaz ziemny czy uran, a także nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Wprowadzono rozwiązania, które mają na celu uczynić z Europy kontynent neutralny ekologicznie.
To spore wyzwanie i, żeby przyniosło efekty, potrzebna jest praca u podstaw. Dlatego każdy mieszkaniec Unii, który zdecyduje się czerpać energię z odnawialnych źródeł, może liczyć na ulgi i dopłaty. Instalacja do czerpania energii słonecznej jest stosunkowo łatwa do montażu w pobliżu domów jednorodzinnych, dlatego dotacje do fotowoltaiki należą do najpopularniejszych.
W naszym kraju dotacje do paneli fotowoltaicznych mogą rozwiązać jeszcze jeden problem. Z pewnością wiesz, że energetyka w Polsce opiera się na spalaniu węgla. Ten rodzaj paliwa uznawany jest za najbardziej szkodliwy, dlatego przywódcy unijni chcą powoli się z niego wycofywać. Panele fotowoltaiczne pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na taką energię i jej procentowy udział w rynku się zmniejszy.
Jakie formy mogą przyjąć dofinansowania do fotowoltaiki?
Dofinansowanie do fotowoltaiki to szereg ulg i systemów zachęt, które są oferowane inwestorom. Przede wszystkim jest to zwrot kosztów poniesionych przez inwestora, który może być przyznawany do określonej kwoty lub procentu kosztów inwestycji. System zachęt polega też na możliwości odliczenia kosztów od podatku dochodowego w rocznym rozliczeniu podatkowym. Dla przedsiębiorców przygotowane są systemy kompleksowych pożyczek na niski procent, które w pewnej części mogą być umorzone.
Dopłaty do fotowoltaiki – od czego zacząć?
Zanim zaczniesz przeglądać rynek w poszukiwaniu najlepszej oferty związanej z dopłatami, zatrzymaj się na chwilę. Pierwszym krokiem powinna być analiza twojego zapotrzebowania na energię. Większość instalacji w naszym kraju to tak zwane mikroinstalacje fotowoltaiczne, które mają moc do 50 kW. Jeśli potrzebujesz takiej instalacji do zasilania domu lub niewielkich obiektów firmowych, z pewnością znajdziesz wiele ciekawych ofert.
Kolejne pytanie dotyczy twojego statutu. Na inne profity możesz liczyć, wybierając instalację do prywatnego domu jednorodzinnego, inne dotyczą obiektów firmowych, a jeszcze inne przygotowano dla rolników. Musisz się zastanowić, czy jesteś w stanie wygenerować tyle wolnych środków, żeby pokryć koszt instalacji. W przeciwnym razie możesz liczyć na niskooprocentowane pożyczki, które pozwolą ci cieszyć się czystą energią bez potrzeby zbierania pieniędzy.
Najważniejsze programy dofinansowania do fotowoltaiki dla prywatnych inwestorów
Niemal połowa wszystkich zanieczyszczeń powietrza powstaje przez tak zwaną niską emisję. Chodzi o kotły na paliwa stałe, których kominy mają wysokość nie większą niż 40 metrów. Tutaj można wskazać głównie na wszystkie budynki jedno i wielorodzinne ogrzewane węglem. Dlatego dofinansowanie do fotowoltaiki w kilku programach jest skierowane właśnie do tych grup prywatnych inwestorów.
Program Mój Prąd
Prezentowany program od kilku lat jest najpopularniejszym sposobem na pozyskiwanie dofinansowania do fotowoltaiki i innych OZE. Pomoc udzielana jest prywatnym inwestorom, którzy decydują się na montaż nowoczesnych urządzeń energetycznych korzystających z czystej energii. Od 2020 roku, kiedy miała miejsce pierwsza edycja programu, z dopłat skorzystało już ponad 200 tysięcy prywatnych inwestorów. Dopłaty w wysokości 5000 tysięcy złotych, jakie oferowane były w pierwszych dwóch edycjach, przyznawane były na budowę mikroinstalacji o mocy od 2 do 11 kW.
Nowości w programie Mój Prąd w 2022 roku
W 2022 roku ma odbyć się czwarta edycja programu, lecz termin naboru wniosków i ostateczne warunki nie są jeszcze potwierdzone. Wiemy jednak, że dofinansowanie do fotowoltaiki będzie wynosiło maksymalnie 3000 złotych i ma być zależne od wielkości inwestycji. Ponadto planowane są dopłaty na zakup banków energii, co jest odpowiedzią na pojawiające się problemy z sieciami energetycznymi.
Program Czyste Powietrze
To kolejny ogólnopolski program, w ramach którego dofinansowanie do fotowoltaiki mogą zdobyć prywatni inwestorzy. Dotacje w tym przypadku przyznawane są na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, a także na modernizację ocieplenia. Mają objąć nie tylko fotowoltaikę, ale także pompy ciepła czy systemy rekuperacji. Dotychczas dopłaty wynosiły 30 tysięcy złotych, a dla inwestorów poniżej wyznaczonego progu dochodów nawet do 37 tysięcy. W nowej edycji, której spodziewamy się w drugim kwartale 2022 roku, dopłaty mają sięgnąć nawet 69 tysięcy.
Program Stop Smog
Ten program dofinansowania do fotowoltaiki i ekologicznych źródeł energii skierowany jest do najbiedniejszych gospodarstw domowych. W przypadku programu używa się sformułowania ubóstwo energetyczne, a dotyczy ono gospodarstw, w których koszt ogrzewania pochłania znaczne koszty. Górna granica przyznawanych dotacji nie może przekroczyć 53 tysiące złotych lub 70% kosztów. W budynku zakwalifikowanym do programu zużycie energii powinno zmniejszyć się o 50%. Dotacjami dysponują gminy i to te jednostki administracyjne kwalifikują gospodarstwa do programu.
Ulaga termomodernizacyjna
To jedna z form dofinansowania do fotowoltaiki, która przyznawana jest w formie zwrotu podatku dochodowego. Dedykowana jest właścicielom gospodarstw domowych, którzy zainwestowali w OZE i zmodernizowali swój dom, zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne. Odzyskać można do 53 tysięcy złotych na jednego właściciela, a odliczenia można prowadzić przez 15 lat lub do wyczerpania tek kwoty.
Dotacje na fotowoltaikę z ulgi na termomodernizację
Kolejnym sposobem na zachęcenie prywatnych osób do szukania ekologicznych rozwiązań jest ulga termomodernizacyjna. Głównym celem tego projektu jest dbanie o dobrą jakość izolacji termicznej budynku. W zakres zwrotu wchodzi jednak także instalacji sieci fotowoltaicznej. Dzięki temu możesz taką ulgę traktować jako dotacje na fotowoltaikę. Korzystanie z innego programu nie zamyka ci drogi do odliczenia sobie tej ulgi w zeznaniu podatkowym.
Z ulgi nie możesz skorzystać, jeśli obiekt jest w budowie, nie został ukończony i oddany do użytku. Ulga przysługuje ci w roku, w którym poniosłeś koszty termomodernizacji. Na zakończenie prac masz trzy lata. Jeśli nie uda ci się, będziesz zmuszony oddać kwotę zwrotu. A jest o co walczyć. Maksymalny pułap kwoty zwrotu ustawiono na poziomie 53 tysięcy złotych. Pamiętaj, że z ulgi możesz skorzystać tylko w przypadku, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem modernizowanego budynku.
Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników
Polscy rolnicy znani są z konserwatywnego podejścia do budowy i ogrzewania domów. Wielu z nich nie jest przychylnych ekologicznym sposobom pozyskiwania energii. Jednak to właśnie z myślą o nich przygotowano program Agroenergia. Zamysłem tego programu jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i wzrost udziału energii odnawialnej w gospodarstwach rolnych. W ramach programu możesz liczyć nie tylko na dopłaty do fotowoltaiki, ale także do innych odnawialnych źródeł energii.
Dofinansowanie do fotowoltaiki przewiduje nie tylko dopłaty do inwestycji w część prywatną, ale przede wszystkim w maszyny przeznaczone do produkcji rolnej.
Agroenergia
Program Agroenergia to najważniejszy ogólnopolski program stworzony właśnie z myślą o gospodarstwach rolnych. Przewiduje on dofinansowanie do fotowoltaiki i wszystkich innych źródeł czystej energii. Specjalna część programu została stworzona z myślą o pomocy przy tworzeniu biogazowni i hydroenergetyki. Z kolei dofinansowanie do fotowoltaiki może wynieść od 15 do 25 tysięcy złotych w zależności od wielkości mikroinstalacji i stanowić równowartość do 13 do 20% kosztów.
Ulga podatkowa dla rolników
Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników może przybrać formę zwolnienia z podatku. Dotyczy to wszystkich gospodarstw i instytucji będących płatnikami podatku rolnego. W ramach ulgi można odliczyć do 25% kosztów poniesionych w związku z inwestycjami w OZE. Ulgę można rozpisać nawet na 15 lat, jednak przy obliczaniu wartości należy wziąć pod uwagę wszystkie inne ulgi i świadczenia otrzymane ze środków publicznych na ten cel.
Dotacje na fotowoltaikę z programu Czyste Powietrze
Czyste powietrze związane jest głównie z brakiem kotłów węglowych w domach. Także program Czyste Powietrze bierze pod uwagę przede wszystkim wymianę kotłów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Jeśli jednak dodatkowo postawisz na fotowoltaikę, także zainteresują cię te dotacje. W ramach programu nie możesz liczyć na zwrot kosztów czy umorzenie podatku. To niskooprocentowana pożyczka, w ramach której możesz przeprowadzić wspomniane modernizacje.
Żeby móc liczyć na pożyczkę, musisz spełnić przede wszystkim kryteria zarobkowe. Dochód na jednego mieszkańca nie może przekraczać 1400 złotych. Jeśli mieszkasz samotnie, Twoje miesięczne dochody muszą zamknąć się w sumie 1960 złotych. Możesz skorzystać z kilku typów dotacji. Część z nich jest bezzwrotna, inne stanowią niskooprocentowane pożyczki. Ich forma i wartość zależy od tego, jakie usprawnienia zastosowałeś w swoim domu.
Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm
Zużycie energii elektrycznej i konieczność ogrzewania obiektów jest bardzo duża także w przemyśle. W programie Energia Plus znalazły się więc różne formy dofinansowania do fotowoltaiki dla firm. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dopłaty w wysokości połowy wartości kosztów poniesionych w związku z modernizacją. Ponadto program oferuje pożyczki na niski procent, które mogą pokryć nawet 80% kosztów całego przedsięwzięcia. Dzięki pułapowi pożyczki ustalonemu na poziomie 300 mln dla każdego przedsiębiorstwa istnieje możliwość pokrycia większości zapotrzebowania energetycznego z czystej energii.
Regionalne dofinansowania do fotowoltaiki
Dofinansowanie do fotowoltaiki może być przyznawane także z programów lokalnych. Są to inicjatywy miast, gmin czy regionów, które mają na celu ograniczenie niskiej emisji właśnie w ramach danej jednostki terytorialnej. Najczęściej ich założenia są bezpośrednio związane z uchwałami antysmogowymi. Dokładna wartość dofinansowania do fotowoltaiki jest inna w zależności od programu, dlatego po szczegółowe informacje warto skierować się na stronę wybranej jednostki administracyjnej.
Dofinansowanie do fotowoltaiki – korzystaj z preferencyjnych warunków i ulg
Dofinansowania do fotowoltaiki obejmują obecnie kilka programów wsparcia i pozwalają uzyskać częściowy zwrot zainwestowanych środków. Wspomniane fundusze to nie tylko szansa na poprawę jakości powietrza i neutralność klimatyczną. To również szansa dla ciebie na to, żeby korzystać z darmowej energii elektrycznej lub ogrzewania przez wiele kolejnych lat. Dofinansowanie do fotowoltaiki przyspieszy zwrot kosztów budowy paneli fotowoltaicznych. Z kolei kredytowanie umożliwi korzystanie z darmowego prądu nawet już kilka tygodni po złożeniu wniosku.
Brak dofinansowania do paneli fotowoltaicznych – czy montaż jest opłacalny?
Wśród innych dopłat do fotowoltaiki można znaleźć także dofinansowania dla firm czy preferencyjne kredyty w bankach. Tu jednak zdarza się, że potrzebnych jest wiele dokumentów, a czas oczekiwania na decyzję będzie długi. Często dofinansowanie można uzyskać również z urzędu gminy. W tym przypadku musisz dokładnie zapoznać się z warunkami, ponieważ są odrębne dla każdej jednostki administracyjnej.
Może się jednak zdarzyć sytuacja, że nie trafisz do żadnej grupy objętej dofinansowaniem. Brak działalności rolniczej, czy zbyt mała instalacja sprawią, że nie znajdziesz dla siebie miejsca w żadnym programie. Nie oznacza to, że powinieneś definitywnie zrezygnować z fotowoltaiki. Weź pod uwagę oszczędność energii i brak rachunków za prąd. Już samo ograniczenie kosztów sprawi, że sieć może zwrócić się już po 7–10 latach. Kolejne lata będziesz tylko zarabiał na nieograniczonych zasobach energii słonecznej. Dodatkowo ograniczysz emisję szkodliwych gazów do atmosfery. W ten sposób całe twoje otoczenie, bliscy i sąsiedzi będą oddychać czystym powietrzem pozbawionym szkodliwych substancji.