Wymiana pieca – jakie przyniesie korzyści i skąd zdobyć dofinansowanie?

Widząc ciężki kolorowy dym unoszący się z komina nad kotłownią, z pewnością odruchowo wstrzymujesz oddech. Jeśli to z kotła czerpiesz ogrzewanie swojego domu, musisz zastanowić się nad wymianą pieca.
wymiana pieca

Walkę o czyste powietrze możemy zacząć od siebie, a najlepszym rozwiązaniem problemu będzie wymiana pieca. To okazja na zdobycie dofinansowania i pokrycie części wydatków związanych z inwestycją. Co daje nowy kocioł i skąd zdobyć dotacje?

Składniki dymu pochodzącego ze starych kotłów grzewczych są szkodliwe dla zdrowia. Szczególnie narażone na działanie benzopirenów i pyłów zawieszonych są osoby starsze, dzieci oraz ludzie z chorobami układu oddechowego. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie najbliższych, musisz poważnie rozważyć wymianę pieca.

Dlaczego wymiana pieca jest konieczna?

Możesz zastanawiać się, jaki ma sens zakup nowego kotła, jeśli nadal będziesz palił węglem. Po pierwsze, nowy piec ekologiczny będzie spalał bardziej efektywnie i w wyższej temperaturze. Dzięki temu węgiel dopali się w większej części, a do atmosfery uwolni się mniej związków chemicznych i pyłów. Ponadto będziesz zużywał mniej paliwa do ogrzewania tego samego obiektu. Co więcej, wymiana starego pieca może być okazją do tego, żeby przejść na ogrzewanie gazem lub innymi źródłami energii.

Dofinansowanie do pieca 2021 – program „Czyste Powietrze” 

Problem smogu jest istotny nie tylko z punktu widzenia twojego najbliższego otoczenia. To również problem globalny, dlatego do wymiany pieca zachęcają instytucje UE i programy rządowe. Sposobem nakłonienia użytkowników do modernizacji jednostki grzewczej są dotacje na wymianę pieca.

Dopłaty z programu „Czyste Powietrze”

Najważniejszym funduszem, w ramach którego możesz liczyć na dopłaty jest program „Czyste Powietrze”. Pieniądze przyznawane są właścicielom domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na termomodernizację. Przewidziano między innymi dopłaty do wymiany starego pieca na nowy lub zasilany innym ekologicznym paliwem. Formalności związane z dofinansowaniem do pieca możesz załatwić w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działającej na obszarze województwa, w którym znajduje się nieruchomość. 

Zobacz też:  Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników w 2022 roku – na jakie dotacje mogą liczyć właściciele gospodarstw?

Jakie warunki musisz spełnić, by uzyskać dofinansowanie do pieca?

Dofinansowanie do pieca gazowego lub węglowego nowej generacji może uzyskać każdy właściciel domu jednorodzinnego. Dofinansowanie obejmuje wymianę pieca na ekologiczny, na przykład kocioł gazowy. Istnieją konkretne wytyczne, dotyczące nowego kotła grzewczego. Twórcy programu zachęcają także do inwestycji w fotowoltaikę i pompy ciepła oraz poprawę warunków termoizolacyjnych budynku. 

Kto może uzyskać dofinansowanie do pieca?

W programie ustalono progi przychodów inwestorów, którzy chcą dokonać wymiany pieca węglowego. Podstawowe warunki związane z dochodami to:

  • roczny dochód nieprzekraczający 100 tysięcy złotych;
  • średnia dochodu na członka rodziny do 1400 złotych;
  • średni dochód maksymalny 1960 złotych dla osób samotnych.

Do programu mogą przystąpić osoby, których dochód roczny nie przekroczył 100 tysięcy złotych. Dodatkowo ustalono dwa programy, w ramach których można uzyskać zwrot o różnej wartości. Progiem jest średnia dochodu na członka rodziny nie wyższa niż 1400 złotych lub 1960 złotych w przypadku osób samotnych. 

Dofinansowanie do wymiany pieca – ile można dostać? 

Dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 roku jest zależne od dochodu. W ramach programu można otrzymać zwrot na poziomie nawet do 37 tysięcy złotych. Wartość dofinansowania pokrywa 45 lub 75 procent kosztów całej modernizacji, w zależności od progu. Wpływ na wysokość zwrotu może mieć także to, czy wymiana urządzenia będzie jednocześnie związana z inwestycją w fotowoltaikę. 

Regionalne dotacje na wymianę pieca

Nie tylko program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie do pieca w 2021 roku. Podobne oferty dla swoich mieszkańców przygotowały niektóre gminy i miasta. Powszechnie znany jest program prowadzony przez miasto Kraków, które na ogromną skalę dofinansowuje wymianę kotłów, a w obrębie centrum zabroniono palenia węglem. Jeśli czeka cię to w najbliższej przyszłości, dowiedz się, czy w twojej jednostce administracyjnej nie jest prowadzony jakiś program pomocowy. 

Zobacz też:  Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – najważniejsze programy wsparcia i ich cele

Co warto wiedzieć o dopłatach regionalnych?

Dopłaty do wymiany pieca pochodzące z gmin często mają nieco inne zasady niż ogólnopolski program. Różnice widoczne są także pomiędzy zasadami ustalonymi przez poszczególne gminy. Dotacje mogą obejmować inne zagadnienie i być w różnych wysokościach, dlatego jeśli planujesz założenie nowego pieca, musisz dowiedzieć się, jak to wygląda w twojej okolicy. Programy regionalne nie wykluczają korzystania z dopłat związanych z ogólnopolskim programem. Możesz zatem na złożeniu wniosku o dotacje skorzystać podwójnie. 

Dotacja na piec – szansa na krok do przodu

Wymiana pieca zawsze niesie ze sobą konkretne wydatki. Najprostszy piec 5. klasy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na wsparcie domu fotowoltaiką lub pompami ciepła, musisz nastawić się na jeszcze większy koszt. Niewiele gospodarstw domowych jest w stanie jednorazowo wyłożyć taką sumę, dlatego wymiana kotłów i akcesoriów grzewczych odwleka się na kolejne lata. Dofinansowanie pieca gazowego w 2022 i kolejnych latach pomoże ci wyjść z impasu dotyczącego źródeł ciepła.

Możliwość zwrotu z programu „Czyste Powietrze” na poziomie kilku tysięcy złotych i dopłata z gminy lub miasta są mocnym argumentem za wymianą kotła. Dofinansowanie wymiany pieca będzie pomocne w najtrudniejszym etapie, czyli przy wyłożeniu środków na zakup urządzenia. Dzięki tym pieniądzom możesz pokryć część zobowiązań wobec banku lub firmy instalacyjnej. Całkowity zwrot kosztów takiej instalacji będzie widoczny znacznie wcześniej. Nie trzeba już nawet wspominać o środowisku naturalnym i mniejszej szkodliwości spalin z nowoczesnego kotła.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl