Dofinansowanie do ocieplenia 2022 – jak i skąd je pozyskać?

Dofinansowanie do ocieplenia budynku może być sposobem na to, by wydatnie zmienić jakość powietrza wokół własnego domu. Podpowiadamy, jak uzyskać dofinansowanie i rozstrzygamy czy ocieplanie domów ma sens.
dofinansowanie do ocieplenia

Dofinansowanie do ocieplenia czyli termomodernizacji domu pozwala zarówno oszczędzić, jak i zadbać o środowisko. Sprawdź, w jaki sposób możesz je uzyskać.

Coraz więcej mieszkańców domów jednorodzinnych zaczyna rozumieć, że ogrzewanie domów piecami bezklasowymi nie jest korzystne. Nie tylko nie opłaca się z punktu widzenia wysokich kosztów paliwa. To także większa ilość szkodliwych związków emitowanych do atmosfery. Dodatkowo na ilość spalanego węgla wpływa słaba izolacja termiczna obiektu. Brak ocieplenia przegród zewnętrznych sprawia, że ciepłe powietrze bezkarnie ucieka z mieszkania. Rozwiązaniem problemu może być dofinansowanie do ocieplenia

Dotacje na ocieplenie domu 2022 – zmień jakość życia

Możliwe, że masz ochotę zmienić coś w sposobie ogrzewania i każdej jesieni obiecujesz sobie, że to już ostatni sezon z danym piecem. Podobnie jest z brakiem izolacji termicznej na budynku lub jej kiepskim stanem technicznym. Zawsze jednak znajdują się ważniejsze wydatki i wszystko pozostaje w podobnym stanie na kolejny rok. Dotacja na docieplenie budynku może ułatwić podjęcie decyzji i przejściu do działania. 

Jak działają dotacje do ocieplenia domu?

Unia Europejska od kilku lat przywiązuje większą wagę do dbania o klimat i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dlatego otrzymaliśmy dla naszego kraju środki finansowe, które teraz możesz otrzymać jako dofinansowanie docieplenia. Z tej puli otrzymasz zwrot poniesionych kosztów nawet do 60 procent wartości całej inwestycji. Przy takich warunkach finansowych marnotrawstwem byłoby nie skorzystać z dofinansowanie do ocieplenia domu. Wspomniane fundusze mogą pomóc ci ruszyć z miejsca i powalczyć o lepszą jakość powietrza.

Zobacz też:  Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – najważniejsze programy wsparcia i ich cele

Dotacja na ocieplenie budynku 2022 – skąd ją pozyskać?

Skoro wiesz już, że można otrzymać dopłaty do ocieplenia domu, pora dowiedzieć się skąd je pozyskać. Dofinansowanie przyznawane jest z programu Czyste Powietrze”. Działa on w naszym kraju już od jesieni 2019 roku i przewidziany jest aż do końca 2029 r. W ramach programu możesz otrzymać zwrot kosztów zainwestowanych między innymi w tworzenie docieplenia budynku. Dofinansowanie z tego programu mogą uzyskać inwestorzy, którzy dokonali już wymiany pieca na bardziej nowoczesny. 

Dotacje na ocieplenie domu 2022 – jakie wymagania trzeba spełnić?

Wspomniany program „Czyste Powietrze” nie jest skierowany do wszystkich. O dotacje mogą starać się tylko inwestorzy prowadzący prace modernizacyjne w domach jednorodzinnych. Wszelkie prace muszą być prowadzone na obiektach już zamieszkałych i nie mogą się rozpocząć przed oddaniem mieszkania do użytku. Trzeba spełnić też odpowiednie wymagania finansowe. O dotacje nie mogą się ubiegać inwestorzy, których roczny dochód przekroczył 100 tysięcy złotych.

Jakie są progi dochodowe w dopłatach do ocieplenia domu? 

Wspomniane dofinansowanie do ocieplenia zawiera także inne wymagania związane z finansami mieszkańców. Wysokość dotacji została podzielona na dwa poziomy. Na wyższe dofinansowanie mogą liczyć inwestorzy, w których rodzinach dochód na mieszkańca nie przekracza 1400 złotych. Jeśli inwestor jest osobą samotną, ten pułap podniesiony jest do 1960 złotych. Wszystkie gospodarstwa domowe, w których średni dochód jest wyższy, mogą liczyć na dopłaty z niższego poziomu. 

Czym różnią się oba poziomy dofinansowania? Przy większości inwestycji maksymalna wartość zwrotu w niższym poziomie jest o połowę mniejsza niż w wyższym. Biedniejsze rodziny mogą liczyć na dopłaty w wysokości do 60 procent wartości inwestycji, z kolei zamożniejsze – jedynie na 30 procent tej sumy. 

Kto przyznaje dotacje na ocieplenie domu w 2022 roku?

Pieniędzmi z programu „Czyste Powietrze” zarządzają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do ocieplenia, musisz zgłosić się do takiego ośrodka działającego w województwie, w którym leży nieruchomość. Do pozyskania pieniędzy potrzebne będzie złożenie właściwego wniosku, do którego należy dołączyć fakturę za przeprowadzone prace i materiały wykorzystane do ocieplenia. 

Co obejmuje dotacja na ocieplenie budynku 2022

Jest kilka podpunktów dotyczących prac termoizolacyjnych, które obejmuje dotacja na ocieplenie budynku w 2022 roku. Oczywiste jest dofinansowanie do ocieplenia przegród zewnętrznych budynku. Chodzi tu o zwiększenie izolacyjności poprzez montaż ocieplenia na budynkach, które takiej izolacji nie miały. Dodatkowo możesz uzyskać zwrot za wymianę starej izolacji na nowocześniejszą lub grubszą. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm w 2022 roku. Na jakie dotacje można liczyć przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

Dotację dostaniesz też na drzwi i okna

Dofinansowanie do ocieplenia obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Często w starych budynkach stosowane są okna drewniane o słabej szczelności lub drzwi z przewiewem pod spodem. To wszystko powoduje straty energetyczne i większe potrzeby ogrzewania. Obecnie budowane są okna wielokomorowe i drzwi zewnętrzne z ociepleniem i izolacją. Dofinansowanie do wymiany okien pozwoli na montaż nowocześniejszych akcesoriów i mniej ciepłego powietrza będzie uciekało przez te przegrody.

Czym jest audyt energetyczny?

Trzecim elementem, jaki obejmuje dofinansowanie do ocieplenia z programu „Czyste Powietrze”, jest audyt energetyczny. Tym terminem określa się badanie całego obiektu za pomocą urządzeń termowizyjnych lub prowadzenie obliczeń przez wykwalifikowane osoby. Dzięki badaniu można ocenić, ile ciepłego powietrza wydostaje się na zewnątrz. Dodatkowo badanie wskazuje mostki termiczne, czyli miejsca, które są wyjątkowo nieszczelne. 

Wysokość dofinansowania do ocieplenia budynku 2022 – stawki

Dopłaty do ocieplenia domu mają stałą maksymalną wartość. Dzięki temu może z nich skorzystać większa liczba inwestorów. W zależności od poziomu dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” ich wartość jest inna:

  • program podstawowy – maksymalnie 10 000 złotych;
  • program rozszerzony – maksymalnie 15 000 złotych.

Podane wysokość zakładają tylko sytuację, w której dokonujesz termomodernizacji i nie wymieniasz pieca. Jeśli zdecydujesz się na wymianę pieców, zwrot może sięgnąć nawet 37 tysięcy złotych za wszystkie elementy objęte dofinansowaniem.

Program „Czyste Powietrze” – dopłaty do ocieplenia domu i nie tylko

Wspomniany program Czyste powietrze zawiera bardzo rozbudowany system dopłat do różnych inwestycji związanych z czystym powietrzem. Dofinansowanie na ocieplenie domu to nie jedyny sposób, żeby uzyskać zwrot kosztów. Może to być okazja na wykonanie dodatkowych prac lub zakup i montaż nowych urządzeń przy okazji tworzenia termomodernizacji. 

Kotły, pompy i fotowoltaika – dopłaty

W ramach programu możesz też zdecydować się na wymianę kotłów grzewczych. Dopłaty obejmują nowe kotły, które charakteryzują się lepszą efektywnością spalania. Możesz sięgnąć po kotły na pelet lub inne źródła ogrzewania nie związane ze spalaniem węgla. Chodzi tu przede wszystkim o pompy ciepła czy dofinansowanie do fotowoltaiki. Dodatkowo dopłaty możesz pozyskać, inwestując w urządzenia do odzyskiem energii z wentylowanego powietrza, czyli rekuperatory. Dzięki temu dofinansowanie docieplenia i zakupu nowego pieca pozwoli ci cieszyć się wyraźnie niższymi kosztami ogrzewania

Zobacz też:  Program „Czyste Powietrze” 2022 – sięgnij po dofinansowanie na nowy piec

Inne źródło dofinansowania do ocieplenia budynku 2022 – ulga podatkowa

Poza zwrotem funduszy pochodzących z programu Czyste Powietrze, jego beneficjenci, czyli właściciel domów jednorodzinnych mogą składać jeszcze jeden wniosek o dofinansowanie do ocieplenia. Chodzi o ulgę termomodernizacyjną, która jest odliczana w zeznaniu podatkowym PIT. Odliczyć możesz całą kwotę, jaka została zainwestowana w termomodernizację.

Jak działa ulga termomodernizacyjna?

Okres rozliczenia nie może przekroczyć trzech lat od końca roku podatkowego, w którym dokonano pierwszych wydatków związanych z termomodernizacją. W związku z tym cały proces ocieplenia musisz zakończyć w ciągu trzech lat. W odróżnieniu od dofinansowania do ocieplenia nie musisz zakończyć prac, żeby otrzymać zwrot podatku. Na zwrot możesz liczyć już w pierwszym roku w przypadku zakupu materiałów, choć wcale nie rozpoczniesz wówczas prac remontowych. 

Kto może skorzystać z ulgi?

Zwrot ten, podobnie, jak dotacja na ocieplenie budynku w 2022, podobnie jak w 2021 roku, obejmuje także właścicieli domów jednorodzinnych. W tym przypadku nie ma warunków finansowych, które musi spełnić inwestor, żeby otrzymać zwrot. Konstrukcja tej ulgi, podobnie do wszystkich innych pozwala więcej odliczyć osobom, które mają większy dochód. Co ciekawe, ulga obejmuje również obiekty, które w części wykorzystywane są na działalność gospodarczą. Dzięki temu liczba potencjalnych inwestorów, którzy mogą skorzystać ze zwrotu, jest spora. 

Dotacja na ocieplenie budynku 2022 – w jaki sposób ma pomóc?

Część inwestorów zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego dofinansowanie do ocieplenia budynku ma wpływ na jakość powietrza. Tymczasem każdy z elementów programu „Czyste Powietrze” ma wpływ na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. 

Jeśli interesuje cię dofinansowanie do ocieplenia, prawdopodobnie wcześniej korzystałeś z programu, żeby uzyskać zwrot kosztów związanych z wymianą kotła. Już ten etap pozwoli znacznie ograniczyć emisję benzenu i dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki temu już przy wyprodukowaniu takiej samej ilości energii powstanie mniejsze zanieczyszczenie powietrza. 

Dofinansowanie ocieplenia to niższe koszty w przyszłości

Do tego dołóżmy interesujący cię element, czyli dofinansowanie do ocieplenia. Jeśli wymieniasz okna i drzwi, a do tego chcesz wykonać termoizolację powierzchni budynku, zapotrzebowanie energetyczne obiektu znacznie się zmniejszy. Możesz potrzebować od 20 do 40 procent energii mniej niż przy obiekcie nieocieplonym. Dzięki temu nie będziesz potrzebował tak wiele paliwa do ogrzania obiektu. Pozwoli ci to oszczędzić na kosztach ogrzewania, zmniejszy ilość popiołu i ograniczy potrzebę obsługi kotła. Zwrot inwestycji zauważysz już po kilku latach. Dofinansowanie do ocieplenia z programu Czyste Powietrze” działa kompleksowo. Emisja zmniejsza się poprzez wykorzystanie lepszych pieców grzewczych spalających mniej węgla. Ponadto skuteczniejszy proces palenia ogranicza uwalnianie się dużych ilości szkodliwych związków do atmosfery. Do tego dochodzi mniejsze zapotrzebowanie na energię związane z dobrą izolacją. W ten sposób jednocześnie oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko naturalne.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl