Czy fotowoltaika w bloku jest opłacalna? Poznaj możliwości zastosowania paneli PV na balkonach

Fotowoltaika w bloku to szansa na produkcję prądu z promieni słonecznych dla mieszkańców obiektów wielorodzinnych. Nie możesz niestety liczyć na takie efekty jak przy domach jednorodzinnych. Dowiedz się, czy panele fotowoltaiczne w bloku są opłacalne.
fotowoltaika w bloku

Fotowoltaika w bloku nie jest jeszcze rozwiązaniem popularnym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy warto się nią zainteresować. Zobacz, jak może działać instalacja fotowoltaiczna na balkonie i w jaki sposób ją zamontować.

W ostatnich latach można zauważyć rosnące zainteresowanie modułami słonecznymi. Z możliwości pobierania darmowej energii wydają się wykluczeni mieszkańcy miast szczególnie w obiektach wielorodzinnych. Choć można usłyszeć już o pierwszych instalacjach tego typu pojawiających na balkonach, fotowoltaika w bloku nie może równać się wydajnością z instalacjami montowanymi na domach jednorodzinnych. Czy może przynieść korzyści, a jeśli tak, to jak duże?

Fotowoltaika w mieszkaniu w bloku – czy to możliwe? 

Fotowoltaika w bloku jeszcze kilka lat temu była uznawana za konstrukcję zupełnie nieopłacalną. Nikt nawet nie zastanawiał się nad tym, czy montaż paneli solarnych na balkonie ma jakikolwiek sens. Od kilku lat widać jednak wyraźny spadek cen paneli PV i dodatkowo znaczne podwyżki cen energii elektrycznej. Wobec tych zmian moduły fotowoltaiczne w budownictwie blokowym mogą okazać się pomysłem bardziej realistycznym niż jeszcze kilka lat temu i coraz więcej osób realnie bierze pod uwagę to rozwiązanie jako sposób na obniżenie rachunków za prąd. 

Fotowoltaika w bloku jest pomysłem, który obecnie mogą zrealizować jedynie zapaleńcy. Żadna z firm montujących panele nie ma takiej usługi w swoje ofercie. Nie istnieją także żadne taryfy energetyczne dla użytkowników, którzy na taką sieć się zdecydują. Wszystkie instalacje tego typu w naszym kraju, a jest ich zaledwie kilka, są dziełem właśnie majsterkowiczów. Na ich podstawie i opierając się na założeniach czysto teoretycznych, przedstawimy założenia fotowoltaiki w bloku.

Zobacz też:  Ustawa o OZE – główne założenia. Dlaczego była tak ważna i na czym polegały kontrowersje wokół niej?

Panele fotowoltaiczne w bloku – inne możliwości

Choć fotowoltaika na balkonie to pomysł dosyć marginalny, nieco inaczej wygląda sytuacja z panelami zainstalowanymi w innych częściach budynku. Szczególnie dach takich obiektów jest miejscem zachęcającym do ustawienia paneli. Jest to przestrzeń dobrze nasłoneczniona, gdzie panele można skierować w wybraną stronę i miejsce niedostępne dla każdego. Dlatego sporo spółdzielni mieszkaniowych montuje fotowoltaikę w bloku na dachu, która to inwestycja ogranicza zapotrzebowanie na prąd potrzebny do oświetlania klatek schodowych czy pracy windy. 

Sposób montażu fotowoltaiki na bloku?

Pozostawmy profesjonalne sieci budowane przez spółdzielnie i skierujmy uwagę w stronę fotowoltaiki w mieszkaniu. Naturalnym miejscem na montaż paneli PV wydaje się balkon. Na balustradzie po zewnętrznej stronie panele mają szansę na najbardziej wydajną pracę. Dodatkowo można je nieco podnieść w dolnej części i skierować pod lepszym kątem w stronę słońca. Nawet niewielka korekta pozwoli na poprawę wydajności. 

Przy fotowoltaice w bloku na balkonie największy problem stanowi mała ilość dostępnego miejsca. Najdłuższe balustrady mają do 6 metrów szerokości przy wysokości około 1 metra. Na takiej powierzchni można maksymalnie ułożyć 4 panele, a przy mocy nawet 380 W cała sieć nieznacznie przekroczy moc 1,5 kW. To jednak bardzo optymistyczny wariant i często możesz mieć problem z umieszczeniem nawet trzech paneli na balustradzie. Niezbędne jest też, aby balkon był skierowany w stronę południową, ponieważ tu okres zbierania promieni słonecznych w ciągu dnia jest znacznie krótszy niż przy instalacjach na dachu. 

Panele słoneczne na balkonie – o tym musisz pamiętać

Brak odpowiednich taryf w firmach energetycznych, które wspierałyby fotowoltaikę w bloku, sprawia, że jesteś zmuszony korzystać z sieci off-grid i nie możesz zostać prosumentem. Oznacza to, że zgromadzoną energię musisz przechowywać w akumulatorach lub bankach energii. To znacznie podnosi koszty całej instalacji i wydłuża okres jej zwrotu. Prawdopodobnie taka instalacja musi też przejść okresowe badania techniczne pozwalające ocenić jej sprawność, a to kolejne koszty. 

Zobacz też:  Pewna fotowoltaika – firmy z najlepszą reputacją wśród klientów

Wracając jeszcze do samego montażu, musisz wziąć pod uwagę możliwe akty wandalizmu czy nawet uszkodzenia odpryskującym kamieniami. Dlatego pierwsze trzy kondygnacje raczej nie nadają się na montaż paneli. Dodatkowym problemem może być zachowanie sąsiadów z wyższych pięter, mających tendencję do wyrzucania niedopałków, przelewania kwiatów czy wyrzucania odpadków. Tutaj konieczny może być montaż dodatkowego zadaszenia dla fotowoltaiki na balkonie w bloku mieszkalnym.

Instalacja fotowoltaiczna w bloku – formalności 

Montaż paneli fotowoltaiczny w bloku nie jest traktowany jako prace budowlane, dlatego nie wymaga zgłoszenia czy uzyskiwania pozwolenia. Jedynym organem, który musisz poprosić o zgodę na moduły fotowoltaiczne, jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Zanim udasz się do siedziby, sprawdź, czy statut spółdzielni przewiduje dowolne zagospodarowanie przestrzeni balkonów, a szczególnie ich zewnętrznej części. Nawet jeśli jest to możliwe, będziesz musiał złożyć wniosek o pozwolenie na taką konstrukcję. Może się też okazać, że instalacja słoneczna będzie wymagała podpisów większości mieszkańców budynku. 

Fotowoltaika w mieszkaniu w bloku – czy to droga rozwoju energetyki?

Nowoczesna technologia rozwija się tak dynamicznie, że trudno jest nadążyć za nowinkami. Obserwując błyskawiczny rozwój fotowoltaiki w ostatnich latach, a obecnie trwający rozwój magazynów energii, nie można wykluczyć, że panele słoneczne w bloku w przyszłości nie będą standardem.

Wystarczy spojrzeć na bloki z wielkiej płyty, których balkony skierowane na południe mają balustrady zabudowane blachą. Gdyby w ich miejscu znalazły się ogniwa monokrystaliczne, pozwalające na korzystanie z energii odnawialnej, droga do niezależności energetycznej bloków od elektrowni byłaby już niedaleka. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl