Fotowoltaika bez podłączenia do sieci – dlaczego nie działa i jak rozwiązać ten problem?

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci zazwyczaj przestaje produkować prąd i zaczyna generować straty. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby ich uniknąć. Fotowoltaika a brak prądu – sprawdź, jak poradzić sobie z tym problemem.
fotowoltaika bez podłączenia do sieci

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci to albo poważny problem, albo jego rozwiązanie. Sprawdź, jak działają moduły słoneczne, gdy nie ma prądu. Sprawdź, czym jest system off-grid. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Panele słoneczne stały się najbardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie czystej energii. Instalacja przyłączona do sieci dostawcy energetycznego pozwala na magazynowanie prądu i korzystanie z niego w czasie niedoboru. Problemy pojawiają się jednak w przypadku awarii, kiedy fotowoltaika pozostaje bez przyłączenia do sieci. Paradoksalnie rozwiązaniem kłopotu mogą być specjalne panele fotowoltaiczne.

Czy fotowoltaika działa, jak nie ma prądu?

W ostatnich latach można zauważyć wzrost popularności paneli fotowoltaicznych w domach prywatnych i nie tylko. Przyłączenie instalacji do sieci energetycznej operatora sprawia, że możesz niejako przechowywać nadprodukcję energii u dostawcy. Dzięki funkcji prosumenta zniwelowany zostaje problem nadwyżek produkcji energii latem i jej niedoboru zimą. Pojawia się jednak nowy, czyli fotowoltaika bez przyłączenia do systemu elektroenergetycznego w przypadku awarii i braku dostaw

Niestety ten problem dotknie cię nie tylko w sytuacji, kiedy będziesz potrzebował energii, ale także przy chęci dostarczania jej do operatora. Czy fotowoltaika działa, kiedy nie ma prądu? Niestety awaria w przypadku standardowej inwestycji prosumenckiej całkowicie pozbawia twój dom dostępu do prądu. Nie jesteś w stanie ani pobierać energii, ani produkować jej na własny użytek. 

Fotowoltaika a brak prądu – co jest przyczyną wyłączenia sieci PV?

Wydaje się to dziwne, że mając w domu niewielką elektrownię, w przypadku braku połączenia okazuje się ona bezużyteczna. Jednak przyczyną problemów związanych z fotowoltaiką bez przyłączenia do sieci są względy bezpieczeństwa. We wszystkich systemach on-grid, czyli połączonych fizycznie i umową z firmami energetycznymi, montowane są zabezpieczenia przeciwporażeniowe. Mają one chronić pracowników energetycznych prowadzących prace remontowe, jednak oprócz tego wyłączają całkowicie system PV w twoim domu. 

Zobacz też:  Instalacja fotowoltaiczna off-grid - co to jest i czy się opłaca? Jakie są zalety i wady takiej konstrukcji?

Fotowoltaika bez przyłączenia do sieci – czy to zjawisko powszechne? 

W ostatnich latach coraz częściej użytkownicy instalacjach fotowoltaicznych narzekają na powtarzające się awarie w sieciach energetycznych.

Rzeczywiście, awarie zdarzają się coraz częściej, a winę za taki stan rzeczy ponoszą same panele słoneczne. Większa ilość wytwórców energii w danej miejscowości czy na jednym obszarze powoduje problemy z przestarzałymi sieciami energetycznymi. Szczególnie przy sprzyjającej pogodzie, kiedy produkcja prądu jest najbardziej efektywna, dochodzi do przeciążenia, w wyniku czego instalacja zostaje bez połączenia i nie produkuje prądu. 

Fotowoltaika a brak prądu – popularne rozwiązania problemów

Istnieją rejony w naszym kraju, gdzie fotowoltaika bez przyłączenia do sieci jest naprawdę poważnym problemem. To jednak nie powód, żeby rezygnować z budowy sieci PV. Fotowoltaika a brak prądu – jak sobie z tym radzić? Istnieją przynajmniej dwa sprawdzone sposoby. 

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa 

Żeby uniknąć problemów z instalacją słoneczną niepołączoną z systemem energoelektrycznym, możesz na własny rachunek gromadzić energię w swoim domu. Wystarczy zainwestować w banki energii, czyli pojemne akumulatory przeznaczone do zbierania nadwyżek produkcyjnych. Dzięki temu zawsze będziesz miał pewne rezerwy, z których możesz korzystać właśnie w sytuacji problemów technicznych po stronie firmy energetycznej. Także do akumulatora możesz zbierać energię produkowaną przez panele w czasie przerw w dostawach i tym samym nie stracisz na całej sytuacji. 

Panele fotowoltaiczne bez podłączania do sieci 

Nieco bardziej ekstremalnym rozwiązaniem jest sieć ze specjalnymi modułami fotowoltaicznymi bez podłączenia do sieci. Są to najczęściej instalacje wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania pomp ciepła. Istnieją także instalacje całkowicie niezależne, czyli off-grid, które jedynie gromadzą prąd w akumulatorach. Tutaj montowana jest fotowoltaika bez licznika dwukierunkowego, dlatego nie może wysyłać ani odbierać energii od operatora. Tego typu instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w bardzo pojemne akumulatory, co znacznie podnosi jej koszt

Zobacz też:  Fotowoltaika 7 kW. Cena instalacji i zapotrzebowanie energetyczne

Na przerwy w dostawie energii elektrycznej niewrażliwa jest też instalacja off-grid bez akumulatora. Nie magazynuje ona energii elektrycznej, a na bieżąco ją wykorzystuje. Chodzi tu przede wszystkim o instalacje wspierające dany proces produkcyjnych w przedsiębiorstwach, gdzie w pierwszej kolejności korzysta się z bieżąco generowanego prądu, a dopiero gdy go brakuje, pobierany jest z zewnątrz. 

Czy inwestować w sieć off-grid?

Nierównomierna produkcja energii w skali dnia i roku sprawia, że obecnie najbardziej opłacalne jest podłączenie prywatnej instalacji PV do sieci energetycznej. Pozwala ci to gromadzić nadwyżki i pobierać je w razie potrzeby, a przy sporadycznych awariach sieci praktycznie stale masz dostęp do prądu. Nieco inaczej sprawa wygląda w sytuacji, kiedy awarie powtarzają się i coraz częściej twoje moduły fotowoltaiczne pozostają bez dostępu do sieci, lub chcesz w większym stopniu polegać na energii odnawialnej.

Wówczas poza panelami i inwerterem, czyli falownikiem, potrzebny będzie montaż magazynu energii, co generuje niższy koszt i jednocześnie uchroni cię przed stratami. Pamiętaj też, że taki system fotowoltaiczny nie może być większy niż 3 metry lub 50 kW.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl