Pompa ciepła, czy gaz? Która metoda ogrzewania domu sprawdzi się dzisiaj najlepiej

Pompa ciepła, czy gaz? Jeżeli planujesz budowę lub modernizację własnego domu, możliwe, że zadałeś sobie właśnie takie pytanie. Podpowiadamy jakie są zalety i wady każdego z tych narzędzi oraz które warto wybrać.
pompa ciepła czy gaz

Ogrzewanie domu to bardzo istotna kwestia, która będzie miała niebagatelny wpływ na domowy budżet. W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę również na czynniki klimatyczne. Polska bije niechybne rekordy w poziomie zanieczyszczenia powietrza a w mediach coraz częściej mówi się o katastrofie klimatycznej. Pompa ciepła, czy gaz? Które z tych rozwiązań będzie nie tylko ekologiczne, ale też opłacalne? Sprawdź!

Pompa ciepła, czy gaz? Dylemat (nie tylko) ekologiczny

Pompa ciepła – ekologiczna i opłacalna

Jeszcze kilka lat temu pompa ciepła uchodziła za urządzenie, które jest nie tylko niebotycznie drogie, ale także dostępne wyłącznie dla wąskiej grupy ludzi. Obecnie rynek rozwinął się na tyle, że coraz więcej nabywców domów jednorodzinnych może pozwolić sobie na taką metodę ogrzewania domu.

Działanie pompy ciepła opiera się w około 75% na wykorzystywaniu energii odnawialnej. Pompa pozyskuje ją ze środowiska, w zależności od wariantu jest to woda, powietrze albo grunt. Do ostatecznego ogrzania docelowego budynku potrzebna jest także energia elektryczna. To właśnie ona wpływa najbardziej na koszt eksploatacji. Pompa nie wymaga żadnego zewnętrznego paliwa, jej działanie odczujemy jednak płacąc za prąd.

Nowoczesne pompy ciepła dysponują bardzo różnym potencjałem mocy, dlatego mogą ogrzać nawet większe domy. Nie imitują przy tym do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Można powiedzieć, że planeta nie ponosi żadnych kosztów za komfort posiadania przez ciebie ciepłego domu niezależnie od pogody.

Zobacz też:  Ile kosztuje pompa ciepła do domu 200m2: ceny i wydatki

Wpływ spalania paliw kopalnych na klimat

Kotły gazowe działają spalając gaz ziemny lub płynny, który wydziela ciepło przenoszone potem do sieci. Trzeba zaznaczyć, że nowoczesne instalacje tego typu są zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska niż ich starsze odpowiedniki, które ciągle znajdują się w wielu polskich domach.

Powstałe w procesie spalania gazy są schładzane poprzez wykorzystanie ciepła ze skraplania. Niestety, nie oznacza to, że kocioł jest obojętny dla środowiska. Wysoka sprawność energetyczna nie z przekreśla jednak bazowania na paliwach kopalnych. Kotły gazowe nie będą więc nigdy obojętne dla klimatu w takim stopniu jak pompa ciepła.

Ogrzewanie gazowe – zalety i wady

Zalety ogrzewania gazem

  • oszczędność przestrzeni – nowoczesne kotły są kompaktowych rozmiarów i mieszczą się nawet w niewielkich piwnicach, czy kotłowniach;
  • niezawodność;
  • niższy koszt montażu i instalacji;
  • możliwość przyłączenia do fotowoltaiki.

Wady ogrzewania gazem

  • brak neutralności klimatycznej;
  • wysoka cena eksploatacji spowodowana wahaniami cen gazu;
  • konieczność przyłączenia do sieci.

Pompa ciepła – wady i zalety

Zalety posiadania pompy ciepła

  • obojętność klimatyczna;
  • możliwość podjęcia pod fotowoltaikę;
  • brak konieczności obsługiwania pompy w jakikolwiek sposób;
  • niski koszt eksploatacji (ilość prądu, którą pobiera sprężarka nie jest duża);
  • możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycję.

Wady posiadania pompy ciepła

  • Wysoki koszt instalacji (pompa i montaż to wydatek przynajmniej 20-30 tysięcy złotych).
  • Płatne przeglądy gwarancyjne.
  • Potencjalny hałas.
  • Inwazyjna instalacja (szczególnie w przypadku pomp gruntowych).

Pompa ciepła czy gaz – co jest tańsze?

Koszt ogrzewania domu ma bardzo duże znaczenie dla większości jego właścicieli i mieszkańców. Nic więc dziwnego, że wybór systemu grzewczego bardzo często podyktowany jest chęcią oszczędności. Wybierając między pompą ciepła a ogrzewaniem gazowym również staniemy przed takim dylematem.

Koszta montażu

Biorąc pod uwagę kwestię instalacji zdecydowanie wygrywa kocioł gazowy. Nowoczesne urządzenia tego typu są stosunkowo tanie i przez to szeroko dostępne. Zupełnie inaczej jest z pompą ciepła. Tutaj koszta zakupu sprzętu i jego zamontowania a także przygotowania mogą wynieść nawet 70 tysięcy złotych.

Zobacz też:  Pompa ciepła koszt miesięczny – ile kosztuje nowoczesna pompa ciepła? Jakiego producenta warto wybrać? Jak obliczyć wydatki na ogrzewanie?

Jest to więc poważna inwestycja. Wprawdzie można ubiegać się o liczne dofinansowania, jednak ekologiczne źródło ciepła nadal wymaga bardzo dużego wkładu własnego. Nawet powietrzna pompa ciepła, która uchodzi za najtańszą to nielada wydatek.

Koszta eksploatacji

Zupełnie inaczej mają się koszta eksploatacji. Wahania cen gazu są stawiają nas przed ciągłą niepewnością co do wysokości rachunków. Wpływ ma na to nie tylko inflacja, ale także polityka energetyczna i międzynarodowa. Ogrzewanie gazem dużego domu będzie więc stanowiło duże obciążenie domowego budżetu.

Zupełnie inaczej jest w przypadku pompy ciepła, która korzysta z energii elektrycznej. Prąd potrzebny jest do działania sprężarki. Chociaż rachunki za prąd przy ogrzewaniu pompą ciepła niewątpliwie wzrosną, to jednak sumarycznie i tak będą dużo niższe niż korzystanie z kotła gazowego.

Pompa ciepła, czy gaz – co warto wybrać?

Pompa ciepła czy gaz – które z tych rozwiązań będzie najlepsze do ogrzewania budynku? Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie weź pod uwagę wymienione wyżej kwestie.

Dla kogo jest pompa ciepła?

Nowoczesne rozwiązanie jakim jest pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii. Z tego powodu jest to urządzenie ekologiczne i przyjazne dla klimatu. Osoby, którym planeta nie jest obojętna z pewnością wezmą to pod uwagę.

Nie można jednak zapomina, że takie urządzenie wymaga bardzo wysokich początkowych nakładów finansowych. Oczywiście włożone w inwestycję koszta zwrócą się, jednak najwcześniej po dekadzie. Dla wielu Polaków – nawet pomimo ulg i dofinansowań – nadal jest to rozwiązanie niedostępne.

Na koniec warto rozważyć to, że zamontowanie pompy ciepła w budynku, który powstał już jakiś czas temu może być problematyczne. Często wymaga wykonania odwiertów i przebudowania kotłowni co generuje dodatkowe koszta. Pompa najlepiej sprawdzi się więc w nowoczesnym budownictwie pasywnym, które posiada także instalację fotowoltaiczną. To będzie także świetne rozwiązanie dla niewielkich i bardzo szczelnych domów, w których działa ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Zobacz też:  Pompy ciepła efektywnie i wydajnie ogrzewająca dom z pompą ciepła całą dobę

Kto powinien pozostać przy gazie?

Ogrzewanie gazowe, nawet pomimo bycia bardziej obciążającym dla klimatu, nadal pozostaje w zasięgu finansowym wielu Polaków. Szczególnie tych, którzy nie chcą przeznaczać na tę inwestycję dużej części oszczędności, a nie chcą (lub nie mogą) się zadłużać.

Taka instalacja grzewcza będzie dobrym wyborem dla starszych domów, w których montaż pompy wymagałby znacznych zmian w budowie pomieszczenia, takiego jak kotłownia.

Podsumowanie

Pompa ciepła, czy gaz? Odpowiedź na to pytanie brzmi jak zwykle: to zależy. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Na pompę ciepła decydują się przede wszystkim osoby, którym zależy na środowisku naturalnym oraz takie, które modernizują swój dom w taki sposób, aby był bardziej niezależny energetycznie. Będzie to także świetne rozwiązanie w domach z fotowoltaiką. Pomimo dostępu do nowoczesnych metod wiele osób ciągle pozostaje przy gazie i nie zamierza tego zmieniać. Warto jednak wybrać nowoczesne urządzenia, które są bardziej kompaktowe i mniej szkodliwe dla środowiska.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl