Wiele osób zastanawia się nad tym, ile energii elektrycznej rocznie zużywa pompa ciepła i jak przekłada się to na koszty ogrzewania domu. Wpływ na te parametry mają m.in.: typ zainstalowanego urządzenia, jego efektywność oraz indywidualne potrzeby domowników w zakresie ciepła. Aby to określić, można wykorzystać ogólnodostępny kalkulator poboru energii, dzięki któremu dowiesz się, jak szybko zwróci się inwestycja w instalację. Pompa ciepła – zużycie prądu. Czy to oszczędne rozwiązanie?
Dlaczego wartość rocznego poboru prądu przez pompę ciepła jest tak ważna?
Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła jest niezwykle ważną wartością. Pyta o to większość klientów, ponieważ przekłada się to następnie na koszty eksploatacji urządzenia grzewczego w normalnych warunkach, a także czas zwrotu z inwestycji. Im większe będzie roczne zapotrzebowanie, tym większe będą wydatki na ogrzewanie. Ma to kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji, gdy rok do roku cena prądu w Polsce wzrasta od kilku do kilkunastu procent. Kluczem do oszczędności jest odpowiednia instalacja pompy ciepła, a także wybranie wysokiej jakości sprzętu, który gwarantuje wysoką wydajność ekonomiczną. Przekłada się to korzystnie na domowy budżet.
Czym jest efektywność COP i jak ją obliczyć?
W obliczeniach warto posiłkować się współczynnikiem efektywności COP. Uwzględnia ilość pobieranej energii przez pompę ciepła oraz oddanie energii cieplnej do budynku w określonej jednostce czasu. Standardem rynkowym jest współczynnik COP na poziomie od 3,5 do 5,5. Dla przykładu, parametr na poziomie 4 wskazuje na to, że pompa oddaje cztery razy więcej ciepła do ogrzewania domu, niż wynosi jej pobór prądu. Oznacza to, że do produkcji 4 kW ciepła potrzeba 1 kW prądu.
Ważną informację dla klienta jest to, że im wyższy COP, tym większa wydajność systemu grzewczego i mniej energii zużyje pompa w skali roku. Przekłada się to na realne oszczędności.
Efektywność SCOP pompy ciepła
Do określenia szacunkowych kosztów potrzebujesz jeszcze współczynnika SCOP. To średnioroczna efektywność pompy ciepła. Współczynnik wskazuje na ilości ciepła, które generuje urządzenie w ciągu 12 miesięcy. Jednocześnie SCOP wskazuje na poziom ilość energii elektrycznej wykorzystywanej przez pompę ciepła. Posiadając te dane, możesz określić szacunkowy pobór energii przez pompę ciepła.
Jak to obliczyć?
W tym celu należy przygotować wartość SCOP, a także realne zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku. Pozwala to na określenie szacunkowego zużycia energii na zapewnienie komfortu cieplnego, ogrzewanie podłogowe, czy też c.w.u. (ciepłą wodę użytkową). Ilość wykorzystanego prądu w danym roku jest równa zapotrzebowaniu na ciepło podzielonemu przez współczynnik SCOP. Posiadając te dane, możesz pomnożyć je przez koszt energii elektrycznej w danym roku kalendarzowym i oszacować wydatki związane z pracą pompy ciepła. Im mniej prądu zużyje pompa ciepła, tym większe oszczędności domowników i potencjalnie szybszy zwrot z inwestycji. Wysoką wydajnością cechują się pompy ciepła typu gruntownego i wodnego, jednak ich zakup wiąże się z większą inwestycją początkową.
Według danych statystycznych w budownictwie zapotrzebowanie na prąd w skali roku wynosi około 2 000 – 3 000 kWh na każde 100 metrów kwadratowych budynku. Do tego należy doliczyć około 1 000 kWh energii na przygotowanie c.w.u. Łącznie daje to średni wynik na poziomie 3 000 – 4 000 kWh na każde 100 m2.
Co wpływa na realny koszt ogrzewania pompą ciepła domu jednorodzinnego?
Oczywiście na końcową liczbę kWH energii elektrycznej potrzebnej do wyprodukowania energii, którą pompa oddaje do układu grzewczego, wpływ ma jeszcze kilka czynników. Zapotrzebowanie cieplne budynku zależy m.in. od jego standardu energetycznego, wentylacji, wybranego systemu, metrażu, liczby kondygnacji i indywidualnych wymagań użytkowników w zakresie tzw. komfortu cieplnego i ilości wykorzystywanej c.w.u. To sprawia, że porównywalne wielkościowo budynki mogą mieć bardzo różne wyliczenia. Na końcu przekłada się to na rozbieżności w rachunkach za prąd oraz w wydatkach eksploatacyjnych związanych z zapewnieniem optymalnej ilości dostarczonego ciepła do ogrzewania domu pompą ciepła.
Typy pomp ciepła
Przed zakupem pompy ciepła warto skonsultować się ze specjalistą lub zapoznać ze szczegółowymi informacjami udostępnianymi przez producenta. Od wyboru zależy efektywność grzewcza pompy, a także wydatki związane z jej użytkowaniem. Podstawowe rodzaje i cieszące się popularnością na rynku urządzenia tego typu to:
- pompa ciepła powietrzna;
- pompa ciepła powietrze-woda;
- gruntowa pompa ciepła;
- wodna pompa ciepła;
- urządzenia hybrydowe.
Nazwa urządzenia wskazuje na to, co jest jego źródłem ciepła. Mechanizm działania instalacji polega na tym, że pobierana ona ciepło (lub zimno w okresie upałów) z zewnątrz, a następnie oddaje je do wnętrza ogrzewanego budynku. Dzięki temu użytkowanie systemu nie wymaga zaangażowania domowników, a sama instalacja z powodzeniem powinna przetrwać przez lata. Wystarczy tylko zadbać o regularny serwis i ustawienie odpowiednich parametrów grzewczych. Do pracy pomp ciepła niezbędny jest prąd, który odpowiada za wprowadzenie w ruch czynnika grzewczego. Poszczególne typy mogą różnić się w zakresie właściwości technicznych oraz efektywności użytkowej.
Skuteczne sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania
Istnieją określone sposoby na to, aby zapewnić sobie niższe zużycie prądu i rachunki. Jednym z nich jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. To innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, dzięki czemu właściciel domu uniezależnia się w dużym stopniu od wahań na rynku energetycznym związanych z inflacją lub też sytuacją geopolityczną. Innym sprawdzonym sposobem jest postawienie na lepszej jakości materiały budowlane o wyższym standardzie energetycznym. Dzięki temu ubytki ciepła będą niższe, a rachunki bardziej przyjazne domowemu budżetowi. Jako właściciel budynku musisz zadbać także o regularne sprawdzanie szczelności instalacji, ścian oraz okien. Niepokojące symptomy i tzw. mostki cieplne mogą być powodem tego, że zapotrzebowanie na prąd rośnie, a pompa ciepła działa mniej wydajnie. Pamiętaj o tym, że im więcej prądu potrzebuje pompa do pracy, tym większe będą opłaty.
Jeżeli z 1 kWh pobranej energii pompa odda więcej niż 3,5 kWh ciepła, to jest to wynik mieszczący się w rynkowym standardzie. Im będzie wyższy, tym lepiej, a realny wpływ na obniżenie wydatków eksploatacyjnych może mieć fotowoltaika. Połączenie jej z systemem grzewczym sprawi, że w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy, a inwestycja w dobrej jakości pompy ciepła szybciej się zwróci. Docelowo użytkowanie tego urządzenia jest kilkukrotnie tańsze w skali roku, od tradycyjnych rozwiązań.