Ogrzewanie domu: montaż, instalacja i podłączenie pieca na ekogroszek

Piece na ekogroszek są obecnie jednymi z bardziej popularnych metod na ogrzewanie domów. Sprawdziliśmy, jak powinny przebiegać prawidłowy montaż, instalacja i podłączenie pieca na ekogroszek!
podłączenie pieca na ekogroszek

Piece c.o. to nowoczesne, ekologiczne i wygodne rozwiązanie na ogrzanie domu. Cechują się wysoką wydajnością, sprawnością, skutecznością oraz znacznie ograniczają emisję szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Nic zatem dziwnego, że wybór Polaków coraz częściej kierowany jest w tę stronę. Stworzyliśmy krótki poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat podłączenia pieca na ekogroszek.

Charakterystyka ekogroszku

Ekogroszek jest wysokiej jakości paliwem stałym, które powstaje na skutek przemian węgla o wysokiej kaloryczności. Cechuje się on niewielką granulacją oraz niską zawartością popiołu i siarki. Ekogroszek w opinii publicznej uznawany jest za paliwo o wysokiej wartości opałowej i niskiej emisji spalin, a więc ekologiczne i ekonomiczne. Wprawdzie ekogroszek można spalać we wszystkich kotłach dedykowanych paliwom stałym, ale najlepiej w tym celu nadają się specjalistyczne kotły na ekogroszek z podajnikiem.

Sposób działania i obsługa pieca c.o.

Piece na ekogroszek zalicza się do grona pieców półautomatycznych. Kotły wyposażone są w podajnik (zasobnik) na opał oraz podajnik automatyczny w typie ślimakowym lub tłokowym. Służą one podawaniu w sposób ciągły paliwa do komory spalania, co umożliwia utrzymywanie stałej temperatury przy zachowaniu niewielkiego poboru paliwa. Prawidłową pracę komory, sterowników i dmuchawy koordynuje główny sterownik elektroniczny wyposażony w szereg czujników.

Piece na ekogroszek nazywa się półautomatycznymi, ponieważ są niezwykle proste w obsłudze. Wszelkie czynności operatora sprowadzają się do odpowiedniego zaprogramowania pieca oraz okresowego uzupełniania zasobów paliwa. Od czasu do czasu warto również usuwać popiół z popielnika, co sprzyja bezpieczeństwu i efektywności. Obsługa pieca ma miejsce raz na kilka dni.

Zobacz też:  Czy groszek z własnego ogródka nadaje się do pieca na ekogroszek?

Czym różnią się dostępne na rynku piece na ekogroszek?

Dostępne w sklepach piece na ekogroszek różnią się od siebie przede wszystkim mocą grzewczą. Ta powinna być dostosowana do powierzchni domu. Wymagana moc zawsze jest podana w charakterystyce energetycznej projektu domu. Jeśli nie dysponujesz takim projektem, możesz posłużyć się kalkulatorami dostępnymi w sklepach lub online.

Piec na ekogroszek – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Piece na ekogroszek posiadają szereg zalet. Wśród tych najważniejszych znajdują się:

  • automatyzacja działania umożliwiająca działanie bezobsługowe – za sprawą podajnika;
  • wysoka sprawność znacznie obniżająca koszty ciepła;
  • ekonomiczność wynikająca z wysokiej wydajności ekogroszku;
  • wygoda obsługi;
  • ekonomiczność, którą umożliwia nie tylko budowa pieca, ale również rodzaj spalanego w nim paliwa.

Montaż i instalacja, czyli jak podłączyć piec na ekogroszek?

Podłączenie pieca na ekogroszek w układzie otwartym

W układzie otwartym wykorzystywany jest zawór trójdrogowy. W tym przypadku pierwszym krokiem instalacji będzie doprowadzenie do kotła rury przelewowej, która łączy naczynie wzbiorcze znajdujące się na najniższym punkcie wraz z zasilaniem zbiornika c.w.u.

Zasilanie oraz powrót instalacji c.w.u. oraz zbiornik c.w.u. podłączone są do bojlera. Podłączenie to powinno posiadać zawór zwrotny oraz pompę c.w.u. W ten sposób możliwe jest doprowadzenie podgrzewanej cieczy do grzejników.

Droga do grzejników powinna zostać przerwana pompą centralnego ogrzewania oraz zaworem różnicowym. Każdy z grzejników powinien być natomiast wyposażony w zawór termostatyczny zapewniający regulowanie temperatury powietrza w pomieszczeniach.

Podłączenie pieca c.o. w układzie zamkniętym

W układzie zamkniętym również mamy do czynienia z połączeniem kotła z naczyniem przelewowym za pomocą rury przelewowej. Na niej powinien znajdować się zawór różnicowy. Na połączeniu rury przelewowej z grzejnikami powinna znajdować się pompa c.o.

Jeśli chodzi o podłączenie bojlera w układzie zamkniętym, to wygląda to w podobny sposób, jak w przypadku układu otwartego. Różnica polega na tym, że w tej opcji rezygnujemy z pompy c.w.u. oraz zaworu zwrotnego.

Zobacz też:  Gdzie kupić ekogroszek przez internet - wygodnie, szybko i tanio

Każdy z grzejników powinien zostać wyposażony w zawór zabezpieczający oraz zawór termostatyczny.

Pamiętaj, że powyżej przedstawione instrukcje mają jedynie poglądowy charakter. Dzieje się tak, ponieważ schematy podłączenia kotłów różnych producentów mogą się nieco od siebie różnić. Z tego względu zalecamy, aby dokładnie zapoznawać się zapisani zawartymi w instrukcjach montażu i instalacji dołączonymi do sprzedawanych produktów.

Jeśli dokładnie i na spokojnie zapoznasz się z instrukcją kotła c.o., to podłączenie pieca na ekogroszek nie powinno stanowić dla ciebie problemu i z powodzeniem będziesz w stanie poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie.

Podsumowując, piece na ekogroszek uznaje się obecnie za najpopularniejszy sposób ogrzania domów. Są ekologiczne, ekonomiczne i proste w użytkowaniu i montażu. Po zapoznaniu się instrukcją producenta z pewnością będziesz w stanie samodzielnie podłączyć piec na ekogroszek w swoim domu.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl