Przydomowa elektrownia wiatrowa – czym jest, jak działa i czy elektrownie wiatrowe w Polsce się opłacają?

Przydomowa elektrownia wiatrowa będzie dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców wietrznych terenów. Podpowiadamy, czym dokładnie charakteryzuje się to rozwiązanie, jak działa i czy warto podejmować taką inwestycję!
elektrownie wiatrowe

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, szczególnie w postaci paneli fotowoltaicznych stało się w ostatnich latach bardzo modnym rozwiązaniem w Polsce. Na polach i dachach domów coraz częściej można dostrzec również przydomowe elektrownie wiatrowe. Którą z nich warto wybrać i czy w ogóle taka inwestycja ma sens? Zapraszamy do lektury!

Przydomowa elektrownia wiatrowa – charakterystyka

Wiatr uznaje się za jedno z odnawialnych źródeł energii. Przydomowe elektrownie wiatrowe wykorzystują jego siłę w celu wytworzenia prądu. Stanowią one zespół połączonych ze sobą urządzeń wytwarzających i magazynujących energię elektryczną.

Elektrownie wiatrowe pracujące przy domach jednorodzinnych produkują prąd na zdecydowanie mniejszą skalę niż wiatraki znane ci z farm wiatrowych. Ich celem jest służenie jednemu gospodarstwu domowemu. W zamian ich budowa nie wiąże się z wieloma formalnościami i trudnościami.

Z czego składa się przydomowa elektrownia?

Przydomowa elektrownia wiatrowa składa się z czterech zasadniczych elementów:

  • turbiny wiatrowej;
  • licznika;
  • okablowania;
  • akumulatora.

Jak działa przydomowa elektrownia?

Zadaniem pojedynczej elektrowni przydomowej jest jedynie wspieranie pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Pozwala ona produkować prąd, który następnie będzie zasilał domowe sprzęty. Najczęściej posiadają zbyt niską moc, aby samodzielnie zaspokoić pełne zapotrzebowanie na energię.

Przydomowa elektrownia wykorzystuje do działania turbiny wiatrowe, które pozwalają na przekształcenie energii kinetycznej mas powietrza w energię elektryczną zasilającą domowe sprzęty. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wprawienie w ruch łopatek wirnika turbiny, które połączone są z przekładnią, a ta z generatorem, który działa w charakterze prądnicy i wytwarza prąd. Ten kolejno przekazywany jest przez falownik do gospodarstwa domowego.

Elektrownie wiatrowe –  rodzaje

Przydomowe elektrownie wiatrowe dzieli się w zależności od rodzaju ruchu obrotowego wykonywanego przez wirnik. W ten sposób można wyróżnić turbiny wiatrowe poziome oraz turbiny wiatrowe pionowe.

Zobacz też:  Czym jest energia geotermalna i co warto o niej wiedzieć?

Wiatraki, które często widuje się na polskich polach wykorzystują turbiny poziome. Turbiny pionowe swoim wyglądem przypominają nieco odbiorniki radiowe.

Turbiny poziome uważa się za bardziej efektywne, ale zarazem generujące wysoki poziom hałasu. Dodatkowo trzeba je ustawić pod wiatr. Turbiny pionowe są mniej efektywne, ale cichsze i niewymagające przestawiania zgodnie z kierunkiem wiatru.

Czy elektrownie wiatrowe w Polsce się opłacają?

Ilość prądu wyprodukowanego przez przydomowe elektrownie wiatrowe jest uzależniona od mocy turbiny oraz panujących warunków atmosferycznych.

Szacuje się, że potrzeby domu jednorodzinnego powinny zostać zaspokojone przez elektrownię wiatrową 5kW. Koszt jej zakupu oraz instalacji oscyluje w granicach 40 000 złotych. Cena osprzętu, instalacji i turbiny o większej mocy będzie proporcjonalnie wyższa.

Przydomowe elektrownie wiatrowe nie będą opłacalne we wszystkich regionach. Dzieje się tak, gdyż do swojego funkcjonowania wymagają one wiatru. Najlepsze warunki dla ich ustawiania panują wzdłuż linii wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz na Suwalszczyźnie. Nie poleca się ich instalacji na Górnym i Dolnym Śląsku oraz na Mazurach.

Przydomowe elektrownie wiatrowe to jeden z pomysłów na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Niestety pomysł nie zawsze będzie trafiony i póki co nie poleca się go traktować, jako jedynego źródła energii zasilającego gospodarstwo domowe.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl