Audyt energetyczny budynku – dowiedz się, na czym polega

Chciałbyś poznać sposoby na ograniczenie zużycia energii w swojej firmie, a tym samym zyskać dodatkowe oszczędności? Sprawdź, czym jest audyt energetyczny oraz dlaczego warto go przeprowadzić.
audyt energetyczny

Według luźnych statystyk w naszym kraju zużywa się nawet 2x więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż w innych państwach Unii Europejskiej o podobnym klimacie. Aby poprawić te wyniki i zmniejszyć energochłonność budynku na początku trzeba określić parametry techniczne i ekonomiczne danego przedsięwzięcia, a następnie zastanowić się, jakie rozwiązania modernizacyjne okażą się najlepszym wyjściem w danym przypadku. Właśnie do tego służy audyt energetyczny. Dowiedz się, na czym tak dokładnie polega.

Audyt energetyczny budynku – czym jest?

Audyt energetyczny budynku to nic innego jak określenie aktualnego stanu użytkowania energii w danym obiekcie, a następnie podjęcie działań, aby poprawić te parametry. Ustawa o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów mówi, że jest to opracowanie założeń do projektu budowlanego ze wskazaniem optymalnych rozwiązań z punktów widzenia kosztów realizacji danego przedsięwzięcia. Jest to wiec swojego rodzaju ekspertyza, którą warto wykonać przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych. W ostatnich czasach na wykonanie audytu coraz częściej decydują się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i więksi inwestorzy lub wspólnoty mieszkaniowe.

Modernizacja, która przynosi oszczędności

Celem audytu energetycznego domu jest wskazanie ulepszeń, które pozwolą na jego użytkowanie przy mniejszym zużyciu energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania lub wentylacji. Nie istnieją ogólne zasady modernizacji budynków, dlatego audytor energetyczny w każdym przypadku podchodzi do zlecenia indywidualnie, uwzględniając cechy nieruchomości, takie jak jego wielkość, kształt, rodzaj zastosowanych materiałów, obecność starej stolarki okiennej i drzwiowej lub przegród budowlanych, czy rodzaje usterek, które mogą mieć wpływ na wskaźnik zużycia ciepła.

Co powinien obejmować audyt energetyczny?

Audyt energetyczny powinien szczegółowo określić techniczny stan budynku oraz koszty energii. Musi znaleźć się w nim dokumentacja mówiąca o tym, jakie roboty remontowe należy wykonać, żeby poprawić efektywność energetyczną nieruchomości i osiągnąć z tego korzyści w postaci zmniejszenia kosztów eksploatacji. To jednak jeszcze nie koniec, wykonanie audytu energetycznego oznacza również podanie konkretnych rozwiązań technicznych, które mają zmniejszyć ilość zużywanej energii. Należy rozpatrzyć w nim również koszt prac modernizacyjnych i ich opłacalność oraz oszacować przyszłe oszczędności.

Zobacz też:  Foton i jego tajemnice. Jak wykorzystują go nowoczesne technologie i czy może uratować naszą planetę?

Program czyste powietrze i dofinansowania

Celem audytu energetycznego jest zmniejszenie zużycia energii – nie zawsze jednak musi odbywać się ze środków własnych. W ostatnim czasie w naszym kraju coraz bardziej stawia się na rozwiązania mające na celu troskę o środowisko naturalne, na przykład korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy ekologicznych systemów grzewczych. W związku z tym na wiele inwestycji można otrzymać dofinansowanie lub dotacje Przykładem może być program Czyste Powietrze, Stop Smog czy ulga termodernizacyjna.

Jak sporządzić audyt energetyczny?

Aby dokonać inwentaryzacji budynku pod kątem oszczędności energii, należy uwzględnić obliczenia wykonane podczas audytu. W tym celu wykorzystuje się dane techniczne budynku, wartości izolacyjne dachu i okien oraz dotyczące sprawności instalacji i źródeł ciepła. Należy też określić tzw. straty i zyski ciepła, które dostaje się do budynku od promieniowania słonecznego.

Prace termomodernizacyjne – co warto wiedzieć?

Aktualnie rynek oferuje coraz to nowsze rozwiązania oraz produkty termoizolacyjne, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii w danym budynku. Nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa posiada doskonałe parametry, jeśli chodzi o przenikalność cieplną. Stosuje się też nowatorskie technologie wykonywania izolacji ścian i dachów. Możliwości, aby podnieść efektywność energetyczną budynku jest sporo. 

Termomodernizacja to kosztowna, ale opłacalna inwestycja, która pozwala na spore ograniczenie zużycia energii. Przed rozpoczęciem prac warto jednak wykonać audyt energetyczny, który pozwoli ocenić jej zasadność oraz oszacować oszczędności kosztów.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl