Z pewnością każdy z nas kojarzy charakterystyczne wiatraki, ustawione na polach zagranicznych miejscowości. Ten widok jest coraz bardziej powszechny również w Polsce, gdzie w elektrownie wiatrowe inwestują zarówno samorządy, jak i zakłady produkcyjne i inwestorzy prywatni. Co to jest farma wiatrowa i na czym polega jej działanie?
Co to jest farma wiatrowa?
Farma wiatrowa w słownikowym ujęciu to zespoły elektrowni wiatrowych wraz z przylegającą do nich infrastrukturą towarzyszącą. Elektrownie wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej przy pomocy ogromnych generatorów napędzanych siłą wiatru. Ze względu na specyfikę i rozmieszczenie, farmy wiatrowe dzielą się na lądowe i morskie. Farmy wiatrowe to najczęściej duże inwestycje, produkujące energię na cele przemysłowe lub potrzebny samorządowe. Istnieją także mniejsze elektrownie wiatrowe, które instalowane są na użytek prywatny.
Największe elektrownie wiatrowe w Polsce
Budowa dużych elektrowni wiatrowych staje się coraz powszechniejsza. Największą elektrownią wiatrową na terenie Polski jest farma wiatrowa Potęgowo zlokalizowana w powiecie słupskim i sławieńskim. Na inwestycje składa się 81 turbin o mocach 2,5 MW oraz 2,75 MW. Na drugim miejscu ulokowała się farma wiatrowa Margonin w województwie wielkopolskim, składająca się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW. Trzecia największa elektrownia wiatrowa w Polsce znajduje się w województwie zachodniopomorskim w miejscowości Banie. Farma składa się z 53 turbin o łącznej mody 106 MW. Farmy zaopatrują w energię elektryczną gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przemysłowe.
Farma wiatrowa w domu
Własna elektrownia w budynku mieszkalnym najczęściej kojarzy się z panelami słonecznymi. Alternatywą może być niewielka farma wiatrowa, która pozwala wykorzystać energię z wiatru do produkcji energii elektrycznej na użytek własny. Instalacja składa się z turbiny wiatrowej, której śmigło porusza się na skutek ruchu powietrza, a następnie przekazuje energię do generatora, wytwarzającego prąd o mocy około 3 – 5 kW.
Farma wiatrowa – ekologiczna energia
Naukowcy nie mają wątpliwości. Odnawialne źródła energii to przyszłość. Jednym z nich jest farma wiatrowa, czyli instalacja pozyskująca energię elektryczną z wiatru. Farmy zazwyczaj mają postać dużych inwestycji, które zaopatrują w energię dane regiony lub przedsiębiorstwa przemysłowe. Niewielką elektrownię wiatrową można także założyć w domu. Pozyskiwana z zewnętrznej turbiny energia wiatru, zamieniana jest w prąd elektryczny za pomocą specjalnego generatora. To sposób na ekologiczną energię i niezależność energetyczną. Instalacja może być objęta także ulgą termomodernizacyjną.