Zasada jest prosta. Im wyższa efektywność energetyczna budynku, tym jest on tańszy do utrzymania. Na jej wartość ma wpływ ocieplenie ścian, szczelność okien oraz wydajność instalacji. Parametr efektywności energetycznej można podnieść poprzez przeprowadzenie termomodernizacji. Jakie prace warto wykonać, aby zwiększyć klasę efektywności energetycznej budynku?
Co to jest efektywność energetyczna budynków?
Efektywność energetyczna to zdolność do pokrycia zapotrzebowania energetycznego budynku do zapewnienia niezbędnego komfortu zgodnie z przeznaczeniem przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Oznacza to takie gospodarowanie energią, aby zminimalizować jej zużycie przy eksploatacji mieszkalnej, procesach produkcji lub prowadzenia działalności. Jej wartość określa klasa efektywności energetycznej budynków.
Klasa efektywności energetycznej budynków
Klasa efektywności energetycznej budynków to inaczej cena jakości konstrukcji i zdolności budynku do pokrycia potrzeb energetycznych przy jak najmniejszym zużyciu energii. Wyróżnia się siedem klas efektywności energetycznej od A do G. Według europejskich standardów odpowiadają im następujące typy budynków:
- budynki wybudowane przed 2007 rokiem o wysokim zużyciu energii około 300 kWh / m2;
- nowe budynki wybudowane do 2016 r. o zużyciu około 150 kWh / m2;
- energooszczędne budynki o niskim zużyciu energii, około 60 kWh / m2;
- domy pasywne wybudowane zgodnie ze standardem technologii, o zużyciu nieprzekraczającym 15 kWh / m2;
- budynki o zerowym zużyciu energii (budynki pasywne z własnym źródeł energii odnawialnej), które zużywają – 0 kWh / m2;
- budynki z własnym źródłem energii, w których produkcja przewyższa zużycie.
Audyt efektywności budynków
Audyt efektywności budynków to pomiar obecnego stanu efektywności energetycznej w danym obiekcie i ocena możliwości i doboru środków potrzebnych do jego poprawy. Profesjonalnie przeprowadzony audyt zawiera szczegółową analizę ekonomiczno-energetyczną usprawnień w budynku oraz zoptymalizowany plan prac termomodernizacyjnych. Jego najważniejszym elementem jest obliczenie zapotrzebowania na energię i moc w budynku w obecnym stanie i po zrealizowaniu proponowanych usprawnień. Analizowane są w nim takie aspekty jak:
- przegrody zewnętrzne;
- okna;
- instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacje;
- instalacje ciepłej wody użytkowe;
- oświetlenie;
- dźwigi osobowe i towarowe;
- odnawialne źródła energii;
- stosowania układów odzysku ciepła odpadowego,
- niekonwencjonalne źródła energii i chłodu (kogeneracja i poligeneracja).
Należy pamiętać, że audyt nie jest dokumentacją techniczną, a jedynie stanowi założenia do termomodernizacji obiektu lub optymalizacji procesu zużycia energii. Audyt wykonywany jest zarówno w przedsiębiorstwach, jak i przez osoby prywatne. Usługa jest także standardowym elementem oferty firm, zajmujących się termomodernizacją.
Jak podnieść efektywność energetyczną budynku?
Efektywność energetyczną budynku można podnieść, decydując się na termomodernizację. Wśród najważniejszych czynników decydujących o podniesieniu klasy budynku znajduje się ocieplenie ścian oraz uszczelnienie otworów poprzez montaż nowych okien i drzwi. A więc przeprowadzenie prac, które pozwolą wyeliminować straty ciepła. Kolejnym krokiem jest wymiana źródła ciepła i instalacji na nowoczesne rozwiązania o większej wydajności i mniejszych kosztach produkcji energii.
Efektywność energetyczna budynków – podsumowanie
Efektywność energetyczna budynków określa zdolność do pokrycia zapotrzebowania energetycznego przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Wyróżnia się siedem klas efektywności energetycznej budynku, wyrażanych w skali od A do G. Klasę efektywności energetycznej można określić, przeprowadzając audyt, którego celem jest wskazanie możliwości termomodernizacyjnych w budynku.