Ogrzewanie domu pompą ciepła to ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Jaka pompa ciepła do domu 130 m2 będzie dobrym wyborem?

Większość właścicieli domów zainteresowana jest tematem możliwych oszczędności na kosztach ogrzewaniach. Odpowiedzią na to są instalacje grzewcze z pompą ciepła. Jaka pompa ciepła do domu 130 m2 zapewni odpowiedni komfort cieplny?
jaka pompa ciepła do domu 130 m2

Od ponad dekady w Polsce obserwuje się trend zmniejszania powierzchni nowo budowanych domów. Obecnie wynosi ona około 130 metrów kwadratowych. Tego typu nieruchomości z powodzeniem można ogrzać przy pomocy ekologicznych systemów, co wpływa na niższe koszty eksploatacyjne. Sprawdź, jaka pompa ciepła do domu 130 m2 będzie najlepszym wyborem i czym kierować się przy jej zakupie.

Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła to dobry wybór?

Opinie na ten temat wydają się być jednoznaczne. Pod kątem efektywności kosztowej oraz niezawodności pompy ciepła są dobrym wyborem do ogrzewania domu, ciepłej wody użytkowej, chłodzenia wnętrz, czy też grzania wody w basenie. Obecnie stosowane są na coraz szerszą skalę, dodatkowe możliwości pozwalają na rozszerzenie instalacji o ogrzewanie podłogowe, czy też system basenowy. To wszystko przy jednoczesnej dbałości o środowisko i niskim zużyciu energii elektrycznej. Dzięki temu ogrzewanie budynku jest nawet kilkukrotnie tańsze niż alternatywne rozwiązania oparte o gaz lub piece na ekogroszek.

Jak obliczyć moc pompy ciepła dla domu jednorodzinnego?

Kluczem do uzyskania optymalnego zużycia prądu oraz redukcji kosztów eksploatacji nieruchomości jest dobór pompy ciepła. Na tym etapie pod uwagę powinno się wziąć kilka aspektów. Oczywiście podstawowym z nich jest powierzchnia domu. Oczywiście większe zapotrzebowanie na energię i moc urządzenia będą niezbędne w przypadku domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych, niż w o połowie mniejszym. To nie wszystko, ponieważ kolejnym istotnym czynnikiem jest kubatura budynku. Tu pod uwagę bierze się powierzchnię w metrach kwadratowych, a następnie mnoży ją przez wysokość wnętrz.

Zobacz też:  Ile prądu pobiera pompa ciepła - edukacyjny poradnik dla początkujących

Moc pompy ciepła – czym jeszcze się kierować?

Dodatkowe parametry, które pomogą ci dobrać pompę ciepła do ogrzewania nieruchomości to m.in.:

  • rodzaj zastosowanej izolacji cieplnej;
  • preferencje domowników w zakresie komfortu cieplnego;
  • średnie roczne temperatury powietrza w danej lokalizacji;
  • średnie roczne zużycie wody przez mieszkańców;
  • standard energetyczny budynku (w tym straty ciepła);

O tym, jaką pompę ciepła wybrać, decyduje realne zapotrzebowanie właściciela w zakresie ogrzania domu i wody użytkowej liczone w kWh ciepła.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Właściciel domu musi pamiętać o tym, że moc urządzenia to nie jedyny kluczowy parametr. Pod uwagę należy wziąć również inne aspekty. Działanie pompy ciepła opiera się na odnawialnych źródłach energii oraz dostępie do prądu. Zapotrzebowanie na moc energii elektrycznej może być różne, w zależności od wybranego rodzaju sprzętu. W związku z tym pod uwagę należy wziąć także współczynnik COP. To stosunek zużytej energii elektrycznej potrzebnej do ilości ciepła dostarczonego do twojego domu w danym momencie. Im wyższy współczynnik, tym lepiej, a rynkowym standardem jest przedział 3,5 – 5,5. Oznacza to, że przy poborze 1 kWh prądu pompa ciepła jest w stanie dostarczyć od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej. Każda pompa może mieć inne parametry w tym zakresie.

Rodzaje pomp ciepła

Podstawowy podział pomp ciepła bierze pod uwagę dolne źródło, z którego pozyskiwana jest energia cieplna. Są to:

  • gruntowa pompa ciepła;
  • powietrzna pompa ciepła (w tym typy: powietrze-woda i powietrze-powietrze);
  • pompa ciepła typu wodnego;
  • urządzenia hybrydowe.

Urządzenia te dzieli się także ze względu na to, z ilu jednostek się składają. Wyróżniamy zatem:

  • pompy ciepła typu split (składają się z jednostek wewnętrznej i zewnętrznej);
  • monobloki.

Ciekawą opcją pozostają także rewersyjne pompy ciepła, które umożliwiają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń, podgrzewanie c.w.u., czy też wody w basenie. Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie należy do najprostszych, dlatego w tym zakresie warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże nie tylko doborze mocy urządzenia, ale także jego typu, specyfiki działania oraz dodatkowych parametrów technicznych. Profesjonaliści zajmują się nie tylko doradztwem, ale również montażem pomp u klienta.

Zobacz też:  Koszt pompy ciepła do domu 150 m2. Ile wyniesie zakup i montaż ogrzewania domu pompą ciepła powietrzną, a ile gruntową?

Jaka pompa ciepła do domu 130m2 będzie wystarczająca?

Szacuje się, że standardowy dom mieszkalny ma zapotrzebowanie na ilość ciepła w domu to ok. 40-50 W na metr kwadratowy. Ten wynik należy przemnożyć przez łączną powierzchnię nieruchomości. W ten sposób dowiesz się, jaką moc powinna mieć twoja pompa ciepła, żeby spełniła swoje zadanie. Dla domu o wskazanej powierzchni wystarczająca powinna być moc grzewcza pompy na poziomie 6,5 kW. Ten typ obliczeń często stosowany jest przez profesjonalnych instalatorów oraz ekspertów zajmujących się doradztwem w zakresie doboru rodzaju pompy i jej wydajności do danego budynku.

Z jakimi kosztami powinieneś się liczyć?

Z każdym rokiem koszt pompy ciepła do domu maleje. Wiąże się to z tym, że technologia się rozwija i jest szerzej dostępna. Ponadto to jeden z popularniejszych sposobów ogrzewania budynków, który doskonale wpisuje się w trend dbałości o środowisko naturalne. W związku z tym zastosowanie pompy to nie tylko oszczędne, ale także ekologiczne rozwiązanie. Obecnie instalacja pompy ciepła do potrzeb domu o powierzchni od 100 do 150 metrów kwadratowych to inwestycja na poziomie 30 – 45 tysięcy złotych. Wpływ na jej ostateczną wysokość mają: rozbudowanie systemu grzewczego, COP pompy ciepła, czy też konstrukcja pompy.

Mimo wysokiego początkowego kosztu, to rozwiązanie, które naprawdę się opłaca. Przede wszystkim eksploatacja urządzenia może być nawet kilkukrotnie niższa, niż w przypadku alternatyw gazowych i kotłów. Dzięki temu ogrzewanie pomieszczeń w skali całego roku będzie dużo tańsze. Ponadto właściciele domów mogą skorzystać z oferty dofinansowania rządowego na zakup ekologicznych rozwiązań grzewczych, które może wynosić nawet do 18 tysięcy złotych. Dzięki temu montaż pompy ciepła o mocy dopasowanej do twoich potrzeb będzie jeszcze bardziej opłacalny. Przy powierzchni 130 metrów kwadratowych, optymalnym wyborem jest urządzenie o mocy 6,5 kW.

Zobacz też:  Wymiana ciepła — czym jest?

Ekologiczne pompy mogą być dodatkowym źródłem ciepła lub też mogą być wykorzystywane jako jego jedyne źródło w domu jednorodzinnym.

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl