Interesuje cię fotowoltaika? Zmiany w tej dziedzinie powinny cię interesować jeszcze bardziej. Poznaj zmiany w prawie dotyczącym instalacji fotowoltaicznych. Czy opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku się zmieniła?
Wielkie zainteresowanie sieciami fotowoltaicznymi związane jest przede wszystkim z możliwością ograniczenia opłat za energię elektryczną. Jednak nowa ustawa o OZE wprowadza w rynku fotowoltaiki zmiany. W 2022 roku wchodzą w życie przepisy, które mogą nieco uprzykrzyć życie prywatnym inwestorom. Kto zyska na nowych przepisach i jak można uchronić się przed niekorzystnymi zmianami?
Fotowoltaika – nowe przepisy dotyczące prosumentów
Ustawa o OZE procedowana przez parlament w ubiegłym roku już od początku spotykała się z mocną krytyką ze strony całej branży fotowoltaicznej. Głównym powodem takich reakcji było uderzenie w mikroinstalacje, których obecnie w Polsce jest ponad 600 tysięcy i generują moc ponad 4000 MW. Zmiany w fotowoltaice w 2022 roku dotkną przede wszystkim inwestorów, którzy rozliczają się z dostawcami energii na podstawie umów prosumenckich.
Dotychczasowe przepisy dla prosumentów pozwalały na system opustów – przechowywanie nadwyżek energii w sieci operatora, za co prywatny producent ponosił koszty w wysokości 20% lub 30% tych zasobów w zależności od wielkości sieci. Nie była brana pod uwagę cena energii na rynku, a nadwyżki można było wykorzystać w ciągu roku.
Zmiany w 2022 roku w fotowoltaice uniemożliwiają taki system rozliczeń. Obecnie wyprodukowana energia przesyłana do sieci będzie niejako skupowana po cenie rynkowej. Pod uwagę będzie brana średnia wartość energii z Towarowej Giełdy Energii z ostatniego dnia, a w przyszłości – także z ostatnich godzin. Wynika z tego, że jako prosument będziesz według nowego systemu otrzymywał za wyprodukowana energię kwotę netto, tymczasem zakup prądu będzie już obciążony podatkami i opłatami. W efekcie średnia strata na 1 kWh będzie wynosiła około 15–20% plus podatek VAT. Może to wydłużyć zwrot inwestycji nawet o 5 do 8 lat.
Fotowoltaika – zmiany w 2022 roku. Jak sobie z nimi radzić?
Zmiany w fotowoltaice w 2022 roku wymuszone są przede wszystkim przestarzałą infrastrukturą energetyczną, która nie radzi sobie z odbiorem i przesyłem prądu w dwóch kierunkach. Straty może nieco zmniejszyć montaż banków energii, które ograniczą ilość prądu przesyłanego do operatora. Jest to jednak dodatkowa inwestycja. Dobrą informacją jest jednak to, że w fotowoltaice zmiany w 2022 roku będą obejmowały także system dopłat. Właśnie banki energii mają być objęte dofinansowaniem.
Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie niekorzystnych warunków dla prosumentów będzie podpisanie umowy z operatorem jeszcze przed datą jej obowiązywania. Kiedy wejdzie w życie ustawa o OZE? Datą graniczną jest 1 kwietnia 2022 roku. Umowy podpisane do tej pory jeszcze przez 15 lat będą rozliczane według obowiązujących starych przepisów. Jeśli planujesz budowę sieci po tym terminie, musisz liczyć się z wydłużonym okresem zwrotu.
Nowa ustawa OZE – fotowoltaika w małych instalacjach. Co nowego?
Zawarte w nowej ustawie o OZE zmiany w fotowoltaice w 2022 roku dotyczą nie tylko prosumentów, ale też małych instalacji. To pojęcie odnosiło się dotychczas do sieci o wielkości od 50 do 500 kW, jednak górna granica została zwiększona do 1 MW. To z kolei ułatwienie dla wielu firm zajmujących się budową farm fotowoltaicznych i chcących zainwestować w małe instalacje generujące prąd na użytek przedsiębiorstwa.
Dla małych sieci fotowoltaicznych nowe przepisy przyniosą jeszcze inne korzyści. Płyną one ze strony ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zwiększona została maksymalna moc sieci, której budowa nie wymaga uzgodnienia ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej gminy. Oznacza to, że sieci o mocy 500 kW, a nie 100 kW jak dotychczas, będą mogły być budowane bez względu na te założenia.
Pozostałe założenia nowej ustawy o OZE i fotowoltaice
To jednak nie wszystkie zmiany, jakie przyniesie nowa ustawa w OZE i fotowoltaice. Nowe definicje prosumentów wirtualnych i zbiorowych są wyraźnym ukłonem w stronę spółdzielni mieszkaniowych czy użytkowników obiektów wielorodzinnych. Będą oni mogli korzystać z jednej sieci i rozliczać się oddzielnie. Ponadto dopuszczalne będzie pobieranie energii z sieci nieznajdującej się w miejscu jej wykorzystywania. Nowe przepisy dla fotowoltaiki wydłużają też okres niektórych dopłat czy zwrotów przewidzianych dla wytwórców energii.
Fotowoltaika – nowe przepisy i ich wpływ na rynek PV
Jak nowe przepisy wpłyną na rynek fotowoltaiki? Zmiany w 2022 roku z pewnością okażą się niekorzystne dla prywatnych inwestorów, właścicieli mikroinstalacji, produkujących prąd na własny użytek. Może to doprowadzić do spadku zainteresowania sieciami, a co za tym idzie, kryzys w wielu firmach monterskich. Zyskają nieco najwięksi gracze i potentaci z branży energetycznej, dla których przepisy są bardzo łaskawe. Wielu ekspertów wręcz alarmuje, że nowe przepisy mogą spowolnić rozkwit branży, obniżyć procent produkcji energii z OZE i w efekcie doprowadzić do jeszcze wyższych cen prądu.