Fotowoltaika 7 kW. Cena instalacji i zapotrzebowanie energetyczne

W ostatnich latach coraz częstszym wyborem w gospodarstwach domowych jest fotowoltaika 7 kW. Cena takiej instalacji może być bardzo różna w zależności od wielu czynników. Podpowiadamy, od czego może zależeć.
fotowoltaika 7 kw cena

Obecnie panele fotowoltaiczne można dostrzec na domach w niemal każdej polskiej miejscowości. Przez prosumentów często wybierana jest fotowoltaika 7 kW. Cena takiej instalacji nie należy do najniższych. Czy istnieje sposób na uzyskanie dofinansowania na inwestycję? Po jakim czasie koszta zaczną się zwracać? Sprawdź to, czytając poniższy artykuł.

Fotowoltaika – cena za 1 kW

Instalacja fotowoltaiczna może mieć bardzo różną moc. To ile kilowatów będziesz potrzebował zależy od tego, ile energii zużywa co miesiąc twoje gospodarstwo domowe. Zapotrzebowanie na energię elektryczną najłatwiej obliczyć przyglądając się swoim comiesięcznym rachunkom za prąd. Zazwyczaj każde wydawane 50 złotych przedkłada się na średnio 1 kW mocy instalacji.

Jeżeli gospodarstwo domowe co miesiąc płaci za prąd około 350 zł, to dobrym wyborem może okazać się fotowoltaika 7 kW. Cena takiego zestawu zależy w dużej mierze od jakości proponowanych komponentów oraz doświadczenia firmy, która oferuje dostawę oraz montaż.

Fotowoltaika 7 kW – cena instalacji i montażu

Cena zestawu fotowoltaicznego o mocy 1 kW wynosi od 4 do 8 tysięcy złotych. Za instalacje fotowoltaiczną 7kW trzeba będzie więc zapłacić od 28 do nawet 56 tysięcy złotych brutto. Jak widać jest to kwota, która może zaskakiwać. Skąd takie duże rozbieżności?

Wiele zależy od rodzaju komponentów. Nowocześniejsze panele monokrystaliczne są nieco droższe od tych polikrystalicznych. W grę wchodzi także rodzaj i klasa poszczególnych komponentów. Oprócz samych modułów w skład zestawu wchodzi bowiem także:

  • falownik;
  • inwerter,
  • okablowanie;
  • moduły;
  • licznik dwukierunkowy;
  • system mocowania;
  • instalator.

Niezwykle istotna jest również kwestia doświadczenia firmy, które oferuje swoje usługi. Obecnie na rynku funkcjonuje wielu przedsiębiorców z branży fotowoltaicznej. Nietrudno o nierzetelnych wykonawców. Doświadczona firma to gwarancja żywotności paneli oraz bezpieczeństwa gospodarstwa domowego.

Zobacz też:  Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – chroń sieć przed wyładowaniami

Czy fotowoltaika 7 kW się opłaca?

W wielu domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzi się fotowoltaika 7 kW. Cena takiej instalacji może przytłaczać. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy zakup zestawu fotowoltaicznego w ogóle się opłaca. Jak najbardziej! Instalacja o takiej mocy jest w stanie wyprodukować 6 800 kWh prądu rocznie. Może to całkowicie spełnić zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na energię elektryczną.

W tym czasie płacone rachunku za prąd są bardzo niskie, co znacznie zmniejsza obciążenie budżetu domowego. Obecność instalacji PV rozprawia się także z innym problemem, który doskwiera szczególnie osobom mieszkającym na wsi i w okolicach lasu. Mowa tu o przerwach w dostawie prądu. Domowa elektrownia solarna sprawia, że nie trzeba się przejmować brakiem prądu nawet przy bardzo kiepskiej pogodzie.

Nie można także zapomnieć o kwestii ekologii. Odnawialne źródła energii to wielka nadzieja dla naszej planety. Rządy rozwiniętych państw wspierają obywateli, którzy chcą korzystać z OZE, w tym właśnie z energii słonecznej. Montaż paneli fotowoltaicznych jest wspomagany wieloma dofinansowaniami i ulgami.

Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna 7k jest niewątpliwie opłacalną inwestycją. Koszta początkowe mogą jednak zniechęcać do jej przeprowadzenia. Na szczęście w dzisiejszych czasach programy rządowe i unijne dają możliwość dofinansowania fotowoltaiki. Skorzystać z tego mogą nie tylko prywatni mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale także przedsiębiorcy, czy właściciele gospodarstw rolnych.

Dofinansowanie rządowe to nie wszystko. Możesz także udać się do jednego z wielu banków, które oferują korzystne kredyty dla osób chcących zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika 7 kW – cena, która się zwraca

Wiele osób zastanawia się, kiedy wydatki przeznaczone na montaż instalacji zwrócą się do domowego budżetu. W istocie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zleży od tego, czy dany zestaw został dobrze dopasowany do potrzeb domu oraz od jakości jego wykonania. Zazwyczaj pełen koszt całej inwestycji zwraca się po pięciu-sześciu latach. Po tym czasie można już cieszyć się darmowym prądem.

Zobacz też:  Fotowoltaika wschód-zachód – korzyści i charakterystyka takiej instalacji fotowoltaicznej typu „wschód zachód”

Podsumowanie

W wielu domach jednorodzinnych najlepszych rozwiązaniem będzie fotowoltaika 7 kW. Cena takiej inwestycji waha się od 28 do nawet 56 tysięcy złotych. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, przede wszystkim jakości poszczególnych komponentów. Możesz ubiegać się o liczne dofinansowania a inwestycja zwróci się po kilku latach.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl