Bądź eko! Wybierz e-zwolnienie online zamiast klasycznego

e-zwolnienie online zamiast klasycznego

Każda drobna korzyść dla środowiska to dodatkowa szansa na to, że ludzkość nie doprowadzi do samozagłady przez katastrofę ekologiczną. Załatwianie spraw przez Internet, na odległość, powinno stać się normą. Zobacz, jak to wygląda w przypadku L4!

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie przez Internet, czasami można w ogóle nie wychodzić z domu. Wystarczy umówić się na teleporadę – darmową na NFZ, płatną w placówkach prywatnych – albo wypełnić formularz na stronie internetowej. Lekarz podejmie decyzję na podstawie informacji o dolegliwościach od pacjenta i jego historii w systemie opieki zdrowotnej. W niektórych przypadkach konieczne może być uzupełnienie dokumentacji medycznej oraz wykonanie dodatkowych badań. Jeśli lekarz potwierdzi wskazania do wystawienia L4, informacja o zwolnieniu lekarskim natychmiast trafi do odpowiednich podmiotów.

Nie jeździsz do pracodawcy i ZUS-u, więc spada zużycie bezcennych zasobów

Im mniej podróżujesz samochodem, tym mniej zanieczyszczeń trafia do środowiska. Komunikacja publiczna i tak pojedzie bez ciebie, ale niższy ciężar „na pokładzie” autobusu oznacza minimalnie mniejsze spalanie. Nawet jeśli masz auto elektryczne, to przecież jego baterie nie są wieczne – skoro jest możliwość ograniczenia jazdy pomiędzy różnymi punktami w mieście, warto z niej skorzystać i nieco wydłużyć żywotność komponentów. Po co zawozić dokumenty do pracodawcy czy ZUS-u, skoro wszystko jest w systemie? Wystarczy telefonicznie lub mailowo poinformować szefa o swojej niedyspozycji.

Wyjątkiem będzie sytuacja, w której firma nie korzysta z Platformy Usług Elektronicznych. Takie przedsiębiorstwa należą do mniejszości, ale wciąż działają – wtedy pracownik ma 7 dni na wysłanie lub dostarczenie dokumentacji zwolnienia lekarskiego. Jeśli możesz, zrezygnuj z drukowania czegokolwiek. Warto podkreślić, że w sieci funkcjonuje wiele serwisów prowadzonych przez placówki medyczne, które wystawiają L4 online.

Zobacz też:  Choinka z recyklingu zamiast żywego drzewka świątecznego

Z e-zwolnieniem lekarskim nie zapomnisz, kiedy masz wrócić do pracy

Niektóre przypadłości wymagają dłuższego leczenia lub po prostu przerwy od wykonywania męczących obowiązków. Przykładowo kobiety w ciąży, które w jej trakcie zachorują, mogą przebywać na chorobowym przez 270 dni w roku – tak samo osoby, które zmagają się z ciężką gruźlicą. Przy tak długim zwolnieniu lekarskim łatwo się pogubić w datach.

Dzięki e-ZLA i Internetowemu Kontu Pacjenta pracownik może w każdej chwili sprawdzić, kiedy kończy się L4. Bez grzebania w stosie papierów albo wydzwaniania do przychodni.

L4 zwykłe i internetowe a zwolnienie z pracy – streszczenie przepisów

Nie można zwolnić pracownika, który przebywa na chorobowym i wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Jak wygląda sytuacja, kiedy zostanie wystawione. Dzień, w którym kończy się umowa o pracę, oznacza również koniec ochrony ubezpieczeniowe – jednak świadczenia chorobowe będą kontynuowane, do końca L4 lub rocznego limitu okresu zasiłkowego. Pieniądze z ZUS-u można otrzymywać przez 182 dni (lub 270 w przypadkach wymienianych powyżej).

Jeśli chcesz mieć zapewnioną ciągłość opieki w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, musisz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. O zwolnienie lekarskie można starać się do 14 dni od zakończenia umowy lub do 3 miesięcy od tego terminu, jeśli u bezrobotnego wystąpiła choroba zakaźna. Możliwość wzięcia L4 za niezdolność podjęcia pracy pojawia się przy 30-dniowej niedyspozycji spowodowanej chorobą.

Usługi elektroniczne to przyszłość i nadzieja dla planety

Naturalnie nie jest tak, że systemy internetowe są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska. Produkcja komputerów serwerów wymaga wydobywania rzadkich metali, a całość nie działa bez prądu, który w dużej mierze pochodzi ze spalania paliw kopalnych. To jednak zadania dla naukowców, wielkich koncernów czy rządów. Wybór e-zwolnienia zamiast wydruku i objazdu po różnych instytucjach to jeden z wielu małych wkładów, jaki w ochronę środowiska może wnieść przeciętny człowiek.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl