Ekologiczna choinka – żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać?

Co właściwie oznacza ekologiczna choinka? Lepszą opcją są wieloletnie plastikowe choinki czy jednoroczne, żywe drzewka? Sprawdź, jaką wybrać choinkę, aby wczuć się w świąteczny klimat, a jednocześnie nie krzywdzić środowiska.
ekologiczna choinka

Ciężko komukolwiek wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez ozdobionego drzewka. Jednak wraz z rosnącą świadomością o produkowanych co roku śmieciach i konieczności troszczenia się o środowisko, coraz więcej osób zastanawia się nad ekologiczną choinką. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, co to oznacza. Lepszy jest zakup jednorocznej żywej choinki, czy plastikowego drzewka, które posłuży twojej rodzinie przez długie lata? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest choinka ekologiczna i co najlepiej wybrać w te święta.

Czy kupować choinkę sztuczną?

Sztuczne choinki wytwarzane są z różnych materiałów na bazie plastiku i innych tworzyw. Z tego względu, że jest to mieszanka, przeważnie nie nadaje się do recyklingu. Zaletą sztucznego drzewka jest jednak fakt, że można używać je co roku. Staje się to bardziej ekologiczną opcją, jeżeli używana jest przynajmniej przez 10 lat. Wówczas jej negatywny wpływ na środowisko jest mniejszy niż coroczne płacenie za ścinanie i dostawę biodegradowalnej, naturalnej choinki.

Ekologiczna choinka w donicy

Choinka żywa, rozłożysta i pachnąca, to niezaprzeczalnie jeden z ważniejszych symboli świąt. Takie drzewko po prostu rośnie w lesie i nie wymaga żadnego procesu produkcyjnego. Prawdziwe choinki są oczywiście drewniane i całe, wraz z pniem i igłami, są biodegradowalne. Istnieje jeszcze jednak druga strona tego medalu. Ścinanie prawdziwego drzewka z lasu jest nieetyczne i nieekologiczne, ponieważ zakłóca to równowagę środowiska naturalnego. Transport takiej „ekologicznej choinki” również nie jest korzystny, ponieważ wiąże się ze sporym śladem węglowym.

Jeżeli marzysz o prawdziwej choince, najbardziej ekologiczną opcją jest jej zakup od lokalnego sprzedawcy, ze zrównoważonej i odpowiedzialnej hodowli. Jeśli drzewko pochodzi z lokalnej plantacji, nie było konieczności dalekiego transportu. Przyjazne dla środowiska szkółki sadzą w jego miejsce kolejną, nową choinkę. Wspierając takich przedsiębiorców dbasz nie tylko o naturę, ale też gospodarkę. Jeszcze lepiej, jeżeli jest to choinka w doniczce, z korzeniami – nie trzeba będzie jej wyrzucać, tylko ponownie zasadzić do ziemi.

Zobacz też:  Choinka z recyklingu zamiast żywego drzewka świątecznego

Wypożyczalnia świątecznych drzewek

Jest to relatywnie nowy zwyczaj, który cieszy się rosnącą popularnością. Nie wymaga wycinania drzew, ani produkcji plastiku. Ten rodzaj choinki hodowany jest w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Raz w roku przekładane są do doniczek i wypożyczane do domów. Po zwrocie są one znów wkładane do ziemi. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, musisz pamiętać o odpowiednim dbaniu o drzewo. Wadą tej opcji jest mała dostępność wypożyczalni w Polsce oraz krótki okres udostępniania choinek (często na jeden lub maksymalnie dwa tygodnie).

Dekoracje świąteczne jako eko alternatywa na Boże Narodzenie

Zachęcamy do dekorowania domu także na inne sposoby. Niezależnie od tego, jakie drzewko wybierzesz, zawsze będzie wiązać się z pewnymi wadami i jakimś śladem węglowym. Najbardziej zrównoważoną opcją jest korzystanie z tego, co masz już u siebie w domu, zamiast napędzania konsumpcyjnej machiny świątecznej. Co prawda mając na uwadze ekologię, nie warto odmawiać sobie magii świąt. Być może jednak któryś z naszych pomysłów na zastąpienie drzewka przypadnie ci do gustu i wykorzystasz go w tym roku podczas świąt.

Poznaj nasze propozycje alternatywnych, ekologicznych choinek:

  • iglaste gałązki zebrane z lasu i wsadzone do wazonu – możesz udekorować je suszonymi owocami lub posiadanymi już lampkami;
  • choinka stworzona z zalegających po paczkach kartonów – zaangażuj w tworzenie jej swoje dzieci dla niezapomnianych świątecznych wspomnień;
  • choinka przyklejona do ściany – ułóż kształt drzewka z gałązek, światełek, a nawet zdjęć rodzinnych lub świątecznych dekoracji. Możesz też wyciąć ją z kolorowego brystolu;
  • zaangażuj całą rodzinę w świąteczne majsterkowanie – zróbcie własne drzewko z suchych patyków lub pociętej sklejki;
  • ciekawym pomysłem, który nie wymaga dużo pracy, jest też całkowite zrezygnowanie z idei trzymania iglaka w domu. Jeśli posiadasz sporą zieloną roślinę doniczkową, wykaż się kreatywnością i udekoruj ją zamiast choinki!
Zobacz też:  Bądź eko! Wybierz e-zwolnienie online zamiast klasycznego

Jak dbać o żywą choinkę?

Aby żywe drzewko stanowiło ekologiczną choinkę, należy o nie odpowiednio dbać – w taki sposób, aby nadawało się do ponownego zasadzenia. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, które to umożliwią:

  • trzymaj drzewko z dala od kaloryfera i innych źródeł ogrzewania. Najlepiej, jeśli będzie stało w jak najchłodniejszym miejscu;
  • choinka nie powinna stać w domu dłużej niż maksymalnie 12 dni;
  • nie podlewaj jej zbyt często – wystarczy do 2 razy w tygodniu. Za każdym razem pozwól, aby woda wypłynęła na podstawkę;
  • nie odcinaj żadnych części – pozostaw wszelkie zabiegi pielęgnacyjne szkółce, z której kupujesz lub wypożyczasz drzewko;
  • wybierz delikatne, lekki ozdoby, które nie połamią gałęzi;
  • nie stosuj sztucznego śniegu, brokatu ani żadnych nawozów lub nabłyszczających produktów do roślin.

Jeżeli twoja choinka nadaje się już tylko do wyrzucenia, spróbuj maksymalnie ją wykorzystać zanim trafi na śmietnik. Z pnia możesz wykonać podstawki pod kubki lub dekoracje ogrodowe. Pachnącymi igłami możesz natomiast wypełnić materiałowe poduszeczki, które zagoszczą w twoich szafach lub szufladach. Pocięte plastikowe gałęzie można przerobić na stroiki i girlandy do wykorzystania w kolejnych latach lub w innych sytuacjach. Przygotowana ozdoba może być wykorzystana w celu przygotowania stroika, który potem można postawić na pomniku (warto też sprawdzić, jak zrobić stroik na cmentarz). Jak widzisz, ekologiczna choinka to każde drzewko, które jest maksymalnie wykorzystane oraz używane z szacunkiem i rozsądkiem.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl