EMAS – Europejski System Zarządzania Środowiskowego i Audytu

EMAS to europejskie rozporządzenie zawierające wytyczne dla systemu zarządzani środowiskiem. System powstał w odpowiedzi na rosnącą skalę globalizacji i scalania UE oraz narastający kryzys ekologiczny. Co warto o nim wiedzieć?
emas

EMAS to europejski system zarządzania i certyfikacji środowiskowej, który skierowany jest zarówno do przedsiębiorstw, jak i podmiotów niekomercyjnych. Jego podstawą jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS). Rejestracja w systemie EMAS jest dobrowolna. Jego członkowie mogą jednak liczyć na liczne benefity.

EMAS – norma ISO 14001

EMAS opiera się na rozwiązaniach międzynarodowej normy ISO14001  tj. wymaganiach dla Systemu Zarządzania Środowiskowego. Stanowi to duże ułatwienie dla podmiotów z wdrożonym systemem zarządzania środowiskowego opartego o tę normę. Dodatkowo rozporządzenie składa się z 18 innych artykułów i 8 integralnych załączników.

Kto jest adresatem systemu EMAS?

System zarządzania i audytu EMAS skierowany jest do wszystkich organizacji, które zainteresowane są wdrożeniem kompleksowych rozwiązań w kwestii ochrony środowiska. Mogą to być zarówno firmy, samorządy, jak i instytucje niekomercyjne.

Na czym polega system EMAS?

EMAS jest użytecznym narzędziem pozwalającym na tworzenie w organizacjach i firmach kultury zrównoważonego rozwoju i efektywnego zarządzania energią i pozostałymi zasobami. Wymagania systemu dają jasne wytyczne i wskazówki, dzięki którym podmioty mogą uporządkować swoje obowiązki w zakresie ochrony środowiska, zoptymalizować ponoszone koszty oraz zyskać narzędzia do efektywnego zarządzania energią i zasobami. System posiada także wiarygodny system raportowania wpływu organizacji na środowisko, co ułatwia prowadzenie dialogu z innymi podmiotami oraz może być przedmiotem działań pr-owych i csr-owych.

EMAS – korzyści z rejestracji

Aby znaleźć się wśród organizacji korzystających z systemu EMAS, należy spełnić najbardziej wyśrubowane wymagania związane z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością biznesu. Rejestracja daje więc prestiż przynależności do grona firm, które prowadzą działalność w duchu zrównoważonego rozwoju. Członkostwo potwierdzane jest certyfikatem przyznawanym przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Zobacz też:  Jak odczytać stan licznika prądu w efektywny sposób

Dodatkowo uczestnictwo w programie EMAS zapewnia dłuższe okresy między kontrolami Inspekcji Ochrony Środowiska, zwolnienie z opłaty za rejestrację w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), a także możliwość zwolnienia z podatku akcyzowego na gaz i węgiel. Atrakcyjnym benefitem jest również zwolnienie z obowiązku wykonywania audytów energetycznych w przedsiębiorstwie.

EMAS – Europejski System Zarządzania Środowiskowego

Europejski system EMAS dedykowany jest podmiotom, które są zainteresowane wdrożeniem kompleksowych rozwiązań w kwestii ochrony środowiska w swoim codziennym funkcjonowaniu. Aby jednak rejestracja była możliwa, firmy muszą już na starcie spełniać wyśrubowane kryteria ekologiczne. Przynależność do EMAS poświadcza certyfikat nadany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. To dobry krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl