Koszt ogrzewania domu jednorodzinnego nie jest niski, nawet jeżeli powierzchnia w metrach kwadratowych wydaje się stosunkowo mała. W sklepach dostępna jest pompa ciepła do domu 100 m2. Cena inwestycji nie jest niska, jednak pompa ma potencjał do znacznego obniżenia kosztów rachunków za prąd. Z poniższego artykułu dowiesz się ile trzeba zainwestować oraz co wziąć pod uwagę przy przeliczaniu kosztów.
Pompę ciepła dobieramy do powierzchni domu
Pompa ciepła to zbiorcza nazwa wielu urządzeń. Mechanizm ich działania jest wspólny – pobierają energię ze środowiska naturalnego i przekazują ją do wnętrza budynku. Poszczególne pompy różnią się jednak rodzajem energii, z której korzystają: może to być woda, powietrze, albo grunt.
Wybór odpowiedniej metody ogrzewania ekologicznego zawsze trzeba dopasować do wielkości domu. W bardzo dużych wielopiętrowych rezydencjach sprawdzi się zupełnie inna pompa ciepła niż w niewielkim domu o powierzchni stu metrów kwadratowych.
Jak wybrać pompę do domu o powierzchni 100 m2?
Jeżeli jesteś mieszkańcem domu o powierzchni 100 m2 i planujesz zakup pompy ciepła, musisz wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Spośród nich wymienić można między innymi:
- kubaturę budynku;
- jakość izolacji;
- klimat panujący w okolicy;
- indywidualne zużycie wody;
- tryb życia mieszkańców gospodarstwa domowego.
Omawiane urządzenie najlepiej sprawdza się w tak zwanych domach pasywnych, które wykazują niewielkie zapotrzebowanie na energię cieplną. Jeżeli jesteś mieszkańcem starszego budownictwa przed montażem pompy ciepła rozważ ocieplenie domu i wymianę okien na bardziej szczelne.
Jaką pompę ciepła wybrać?
Zdecydowanie najbardziej wydajną, ale jednocześnie najdroższa opcją będzie gruntowa pompa ciepła do domu 100 m2. Cena samego urządzenia wynosi około 35-50 tysięcy złotych, a do tego trzeba jeszcze dołożyć koszta instalacji oraz ewentualnego dostosowania kotłowni.
Obecnie coraz popularniejsze są powietrzne pompy ciepła. Ich montaż jest nieco mniej inwazyjny, a koszt samego urządzenia dla domu 100 m2 wyniesie około 5 tysięcy złotych.
Najmniej osób decyduje się na wodne pompy, które najlepiej sprawdzą się w momencie, kiedy niedaleko nieruchomości znajduje się naturalny zbiornik wodny. Koszt takiego narzędzia wynosi około 15 tysięcy złotych.
Jaka moc pompy do domu o powierzchni 100 m2?
Koszt inwestycyjny pompy ciepła do domu jednorodzinnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych nie jest niski. Zanim jednak przystąpisz do inwestycji, oblicz jaka moc grzewcza pompy będzie potrzebna, aby zaspokoić potrzeby twojego gospodarstwa domowego.
Do tego celu można użyć prostego wzoru: powierzchnię domu mnożymy przez zapotrzebowanie na energię. Jednoznaczna odpowiedź do pytanie jaki będzie koszt pompy ciepła do domu nie jest możliwa do udzielenia. Dostępne w internecie kalkulatory i wzory mogą podać jedynie orientacyjne parametry.
Pompa ciepła dom 100 m2 – cena i dofinansowanie
Instalacja pompy ciepła nie jest tania. Szacując koszty musisz wziąć pod uwagę nie tylko samo urządzenie, ale także inne czynniki, takie jak montaż, czy wykonanie potrzebnych (a jednocześnie kosztownych) odwiertów. Spróbujmy oszacować przykładowy montażu pompy geotermalnej w domu.
Koszt urządzenia – około 45 tysięcy złotych.
Koszt dolnego poziomego źródła energii – około 15 tysięcy złotych.
Koszt dolnego pionowego źródła energii – około 3 tysięcy złotych.
Badania geotechniczne – około 200 złotych za metr wywierceń.
Montaż – około 15 tysięcy złotych.
Jak widać inwestycja w pompę ciepła wymaga od inwestora znacznych kosztów początkowych. Na szczęście obecnie można skorzystać z licznych dofinansowań, które pozwalają rządowych lub unijnych, które wspierają wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Doskonałym przykładem jest program Czyste Powietrze, z którego można otrzymać nawet 20 tysięcy złotych zwrotu z inwestycji.
Kiedy cena pompy ciepła się zwróci?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy inwestycja w pompę ciepła do domu zwróci się całkowicie. Obecnie zakłada się, że poniesione koszta powrócą do twojego portfela po około sześciu latach. Pompa jest źródłem ciepła nie tylko dla domu, ale także dla wody użytkowej, więc zaoszczędzone na niej środki mają aż dwa źródła.
Pompa ciepła dom 100 m2 – cena eksploatacji
Wiesz juz jaka jest orientacyjna szacowana cena za zakup i montaż pompy ciepła. Dla wielu osób bardzo istotna jest także kwestia kosztów eksploatacji. Pompa ciepła działa bez dodatkowego paliwa. Chociażby z tego powodu jest bardziej opłacalna niż kotły, w których spala się gaz albo paliwa kopalne.
Żeby energia z gruntu mogła przeobrazić się w ciepło, które ogrzewa twój dom, potrzebna jest praca sprężarki. Ta z kolei zasilana jest przez energię elektryczną. W koszta, które będzie generowała pompa ciepła trzeba więc włożyć nieco wyższe rachunki za prąd. Na szczęście kwoty nie są znaczne i sumarycznie kosztują mniej niż paliwo do kotła.
Kosztem eksploatacji, o którym rzadko się pamięta jest opłata za serwis gwarancyjny. Aby zachować gwarancję na zakupiony sprzęt, musisz raz w roku dokonać przeglądu jego funkcjonowania. Taka usługa jest płatna. Kosztuje zazwyczaj około 300 złotych.
Ogrzewanie domu pompą ciepła, szczególnie jeżeli jest to dom niewielki i dobrze ocieplony to bardzo opłacalna inwestycja. Roczne koszta eksploatacji nie są duże. Jeżeli wcześniej korzystałeś z kotłów gazowych, bardzo szybko odczujesz ulgę w swoim portfelu.
Podsumowanie
Interesuje cię pompa ciepła do domu 100 m2? Cena takiej inwestycji może na początku wydawać się bardzo wysoka. Jeżeli jednak skorzysta się z rządowego dofinansowania i podliczy roczne koszta eksploatacji, to może się okazać, że już po kilku latach wszystkie wydane pieniądze zwrócą się w całości. Niewielki i dobrze ocieplony dom na pewno skorzysta z pompy, która ogrzeje go zimą, schłodzi latem a przy okazji jeszcze podgrzeje wodę użytkową. Po informację o dokładnych kosztach warto zgłosić się do fachowca.