Bioetanol – czy to biopaliwo zastąpi ropę naftową? Jakie problemy wiążą się z jego produkcją?

Zmierzch energetyki i paliw opartych na surowcach kopalnych nie jest już mrzonką. Zaczynamy rozumieć problemy wynikające ze spalania węgla i ropy naftowej. Także ich zasoby zaczynają się kurczyć i niebawem ich zabraknie. Dlatego poszukiwanie rozwiązań takich jak bioetanol staje się naszym obowiązkiem. Czym jest ten materiał i dlaczego uznawany jest za ekologiczny?
bioetanol

Bioetanol to inaczej alkohol rolniczy, który uzyskiwany jest w procesach gnilnych z roślin zawierających cukier. Sprawdź, jakie są jego możliwe zastosowania i gdzie używany jest najczęściej. Co jest w nim ekologicznego i jakie problemy wiążą się z jego produkcją.

Dzięki kontroli procesu i zastosowaniu odpowiedniej aparatury można uzyskać znaczne ilości alkoholu etylowego. W dalszych procesach produkt jest czyszczony, odwadniany, a często także wspomagany alkoholem metylowym. W ten sposób pozyskiwane jest kaloryczne paliwo. 

Biopaliwo bioetanol – co to jest?

Bio-etanol należy do biopaliw i z założenia ma być wykorzystywany w transporcie. Jest to paliwo na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego. Obecnie jednak jego udział w rodzimym rynku stanowi niespełna 8%. Ten poziom osiągnięto głównie dzięki niewielkim dodatkom do paliw tradycyjnych i zastosowaniu produktu w rolnictwie. Transport flotowy i osobowy w niewielkim stopniu zainteresowany jest tymi paliwami.

Bioetanol – produkcja w Polsce i na świecie

Do produkcji bio etanolu wykorzystywany jest głównie rzepak i pszenica. Sporą popularnością cieszą się także buraki cukrowe, a niejednokrotnie również odpady komunalne. Do największych producentów alkoholu rolniczego na świecie należą Stany Zjednoczone i Brazylia. W obu państwach można już kupić samochody, które poruszają się na wysokoprocentowych mieszankach paliwa. U nas częściej wykorzystywany jest do zasilania biokominków.

Na europejskim rynku dominują państwa, które od dłuższego czasu inwestują w OZE: Niemcy, Francja i Hiszpania. W tej dziedzinie Polska ma ogromny potencjał z uwagi na możliwości uprawne i potrzebę rozwoju rolnictwa. Tymczasem produkcja tego paliwa w naszym kraju jest znikoma i nie przekracza miliona ton rocznie. Niestety, w pełni zaspokaja to niewielkie potrzeby rynku. 

Na czym polega jego ekologiczny charakter bioetanolu?

Bioetanol zasilający pojazdy spalinowe podlega podobnym procesom co benzyna czy ropa naftowa. Jest spalany w komorze silnika, w wyniku czego powstaje dwutlenek węgla. Możesz się zatem zastanawiać, na czym polega ekologiczny charakter tego paliwa, skoro proces i odpad jest podobny, jak w przypadku paliw tradycyjnych.

Zobacz też:  Ile prądu wyprodukuje panel fotowoltaiczny zainstalowany na dachu domu jednorodzinnego

Paliwa uznaje się za ekologiczne, jeśli wytwarza się je z odnawialnych produktów. Rośliny ponownie wyrosną w kolejnych latach, czego nie można powiedzieć o węglu, ropie naftowej czy gazie. Często do produkcji alkoholu rolniczego wykorzystywane są odpady z upraw czy roślin. Dlatego nie uszczuplamy zasobów naturalnych, a jedynie korzystamy z własnych upraw. 

Innym argumentem za ekologicznym charakterem alkoholu rolniczego jest neutralność emisji dwutlenku węgla. Rośliny wykorzystywane do produkcji paliw w czasie wzrostu pobierają z atmosfery tyle dwutlenku węgla, ile generują w czasie ich spalania. Dlatego ich emisja do atmosfery nie ulega zwiększeniu. W przypadku paliw kopalnych spalamy produkt, który nie pobiera dwutlenku węgla, a jedynie go emituje. Właśnie taka polityka prowadzi do efektu cieplarnianego. 

Kontrowersje związane z produkcją bio-etanolu

Na początku obecnego stulecia zaobserwowano pewien niepokojący trend, którego przyczyną stał się właśnie alkohol rolniczy. Cena paliwa i możliwość łatwej sprzedaży roślin sprawiły, że część rolników zmienia profil działalności z warzyw i zbóż na uprawę roślin na paliwa. W ten sposób spadła produkcja żywności, co generuje podwyżki cen produktów spożywczych. W skali globalnej może to prowadzić do głodu w krajach zmagających się z niedostatkiem pożywienia. Co więcej, droższa żywność może być przyczyną zahamowania rozwoju niektórych społeczności i gospodarek. 

Innym problemem jest zainteresowanie uprawą roślin wykorzystywanych do paliw przez osoby niezwiązane z rolnictwem. Zauważalne jest poszukiwanie dodatkowych miejsc na uprawę roślin. Milczącymi ofiarami takiego procesu stały się lasy tropikalne, których spore obszary są karczowane. Według ekspertów pozyskiwanie tego biopaliwa zupełnie mija się z celem. Zamiast chronić zasoby naturalne, jakimi bez wątpienia są lasy tropikalne, stają się one ofiarami ludzkiej zachłanności. 

Zaznaczone problemy nie oznaczają, że bio etanol jest zły i należy wycofać się z jego produkcji. Jest kilka rozwiązań zaistniałych problemów. Przede wszystkim paliwa drugiej generacji, które tworzone są tylko z odpadków, mogą nieść rozwiązanie. Z pomocą przychodzi przede wszystkim nowoczesna technologia, która usprawnia procesy przetwarzania odpadów roślinnych. Produkcja paliw pochodzących z kompostowni już staje się faktem także w naszym kraju.

Zobacz też:  Zmiana operatora energii elektrycznej: dlaczego warto to zrobić?

Niezależnie o tego, jakie rozwiązanie stanie się przyszłością biopaliwa bioetanol, nie warto rezygnować z tego rozwiązania. Ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel są na wyczerpaniu i nie można dalej opierać gospodarki na tych zasobach. Niejednokrotnie problemy generowane przy okazji ich spalania są większe niż płynące z tego korzyści. Warto zatem dalej rozwijać tę dziedzinę odnawialnej energii, choć dziś może jeszcze wydawać się mało opłacalna i problematyczna.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl