Stacje ładowania samochodów elektrycznych – co warto wiedzieć?

Coraz częściej możemy spotkać stacje ładowania samochodów elektrycznych na stacjach benzynowych, parkingach czy przy centrach handlowych. Czym są stacje do ładowania pojazdów elektrycznych i w jaki sposób mogą wpłynąć na ochronę środowiska?
Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stacja ładowania samochodów elektrycznych mogą być jedną z przyczyn, dla których wciąż nie zyskują one na popularności. Dowiedz się, jak działają i gdzie je znajdziemy.

Jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy obietnice ze strony rządu, że w 2025 roku na rodzimych drogach będzie poruszało się milion samochodów elektrycznych. Mimo obietnic liczba nowych samochodów zasilanych prądem elektrycznym rośnie w ślimaczym tempie. W 2020 roku mieliśmy zarejestrowanych nieco ponad 10 tysięcy takich pojazdów. Czy trudności z ładowaniem elektrycznych samochodów są jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy?

Punkty ładowania – ile ich jest i jak działają?

W naszym kraju znajduje się około tysiąca stacji do ładowania elektrycznych samochodów. Tym pojęciem określane są wszystkie niezależne konstrukcje wyposażone w zakończenia do ładowania pojazdów. Mogą być podłączone do sieci energetycznej i ładować pojazd prądem z elektrowni. 

Ładowanie samochodu elektrycznego – wady i zalety

Największą bolączką wszystkich stacji do ładowania elektrycznych samochodów jest ich niewielka wydajność. Urządzenia na razie ładują z niską mocą i wypełnienie akumulatora pozwalającego przejechać kilkaset kilometrów zajmuje wiele godzin.

Często jednak stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce i na świecie zasilane są energią czerpaną z paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu tankujesz do samochodu czystą energię. Przy okazji warto zauważyć, że do budowy stacji nie potrzeba zezwolenia, a usługowe ładowanie pojazdów elektrycznych nie wymaga koncesji na obrót energią.

Zobacz też:  Audyt energetyczny budynku – dowiedz się, na czym polega

Stacje szybkiego ładowania i wolnego ładowania – jakie są różnice?

W pobliżu naszych dróg, parkingów czy obiektów biurowych znajdują się różnego typu ładowarki samochodu elektrycznego. Z uwagi na szybkość ładowania można podzielić je na:

  • wolne – zasilają akumulator prądem zmiennym o mocy poniżej 11 kW;
  • średnio szybkie – zasilające prądem o mocy od 11 do 22 kW;
  • szybkie – prąd dochodzący do 50 kW;

W planach jest także powstanie stacji do ładowania elektrycznych samochodów ultraszybkich. Moc prądu będzie przekraczała tam 100 kW, co umożliwi niezwykle szybkie ładowanie pojazdów na parkingach przed biurem czy na stacjach benzynowych. 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych… a może zwykły przewód?

Część użytkowników uważa, że stacje ładowania elektrycznych samochodów są zbytecznym luksusem. Samochód można ładować za pomocą przewodu podłączonego do prądu sieciowego. Wielu użytkowników samochodów elektrycznych mieszkających poza obszarami miejskimi korzysta z tego sposobu. Oczywiście ładowanie auta elektrycznego można przeprowadzić z użyciem tradycyjnych przedłużaczy elektrycznych. Czy jednak jest to równie skuteczne i bezpieczne?

Przewód a stacja – porównanie efektywności ładowania

Moc, jaką ładuje się samochód z jednofazowego gniazda sieciowego, to około 2-3 kW. Standardowy samochód elektryczny o objętości akumulatora 30-40 kWh będzie ładował się nawet dziesięć godzin. Tymczasem stacje ładowania pojazdów elektrycznych mogą naładować pojazd o połowę szybciej. Szacuje się, że nowoczesne stacje szybkiego ładowania są w stanie w ponad pół godziny naładować akumulator taką ilością energii, która pozwoli na przejechanie kolejnych 200 kilometrów. Przy dobrym rozplanowaniu trasy pozwoli to robić regularnie krótkie przerwy i przemieszczać się nawet na bardzo długich trasach. 

Ładowanie elektrycznych samochodów – korzyść dla środowiska

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych niosą za sobą również inne korzyści. Przede wszystkim wyposażone są w systemy przeciwprzepięciowe, które zapobiegają uszkodzeniu sieci lub samochodu. Niejednokrotnie punkt ładowania elektrycznych samochodów pozyskuje energię słoneczną i przetwarza ją na prąd elektryczny. Dzięki temu nawet poruszając się samochodem, możesz dbać o środowisko naturalne i chronić przyrodę. 

Zobacz też:  Poznaj 10 prostych metod, jak dbać o czyste powietrze!

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych w domach prywatnych

Wiele osób ładuje samochody elektryczne tylko w pobliżu domu. Akumulatory gromadzą taką ilość energii, która pozwala na poruszanie się samochodu przez kilkaset kilometrów. Dzięki temu niepotrzebne na razie są aż tak licznie nagromadzone stacje do ładowania aut elektrycznych. Polska będzie jednak przeżywać coraz większy rozkwit pod względem obecności tych obiektów. Dla przyspieszenia ładowania stosuje się ładowarki do samochodów elektrycznych, które napełniają akumulatory z większą mocą. 

Dlaczego własna stacja ładowania się opłaca?

Obecny rozwój technologii w dziedzinie napędu elektrycznego sprawia, że stacje do ładowania samochodów elektrycznych stają się coraz tańsze. Inwestycja w taką konstrukcję pozwala zapomnieć o problemach z prowadzeniem przewodów przez okno piwnicy czy z wewnątrz mieszkania. W przypadku dwóch samochodów elektrycznych w domu jeszcze bardziej przydatna będzie domowa stacja ładowania auta. Cena takiej konstrukcji nie jest wygórowana. Zakup specjalnego urządzenia dwustanowiskowego, podłączonego do sieci to koszt kilku tysięcy złotych.

Różne typy ładowarki samochodów elektrycznych mogą pobierać energię z rozmaitych źródeł. Jeśli zastanawiasz się nad opłacalnością technologii fotowoltaicznej, możesz najpierw przetestować ją na stacji ładowania aut elektrycznych wokół swojego domu. Niewielki panel w pobliżu konstrukcji sprawi, że będziesz jeździł na czystej energii. 

Wielofunkcyjność stacji ładowania – jak ją uzyskać?

Dodatkowo możesz potraktować stacje ładowania samochodów elektrycznych jako magazyn energii. Akumulatory możesz napełniać z sieci w czasie nocnej niższej taryfy, a prąd wykorzystasz do ładowania samochodu w dowolnym momencie. To samo dotyczy ładowania auta elektrycznego ze stacji zasilanych poprzez ekrany fotowoltaiczne. Akumulatory będą ładowały się w ciągu dnia, a tylko od twoich potrzeb zależy, kiedy zdecydujesz się na ładowanie samochodu.

Ładowanie samochodów – rozwiązanie przyszłościowe i przyjazne środowisku

Stacje ładowania elektrycznych samochodów to przyszłość, na której pojawienie się na naszych ulicach musimy być przygotowani. Z biegiem lat doczekasz się coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń, które zasilą pojazd w czasie potrzebnym na wypicie kawy na stacji. Chociaż obecnie stacje do ładowania elektrycznych samochodów i same pojazdy nie zapewniają jeszcze takiego komfortu zasilania, jak maszyny spalinowe, nie zrażaj się tym. Miej świadomość, że czynisz to w dobrej wierze, żeby kolejnym pokoleniom pozostawić środowisko naturalne możliwie najmniej zanieczyszczone.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl