Coraz częściej Alarm Smogowy informuje o wielokrotnym przekroczeniu dopuszczalnych norm w zakresie średniego stężenia pyłu PM10 zawierającego szkodliwe metale ciężkie. Warto wiedzieć, jak dbać o powietrze, aby nie wpływać negatywnie na jego stan.
Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nasz kraj należy do niechlubnej czołówki państw w regionie, jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia. Kwestie ochrony powietrza nadal w Polsce kuleją, a podejmowane działania na szczeblu krajowym przyniosą oczekiwane skutki dopiero za kilka lat. Zatem jak dbać o powietrze już teraz? Sprawdź 10 sposobów, które pozwolą ci przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczeń i zmniejszenia skali smogu w twojej okolicy.
1. Korzystaj z ekologicznych źródeł energii słonecznej
Przy rozważaniu tego, jak należy dbać o czystość powietrza w swoim otoczeniu nie sposób nie wspomnieć o konieczności korzystania z energii odnawialnej. Jednym z takich Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) są promienie słoneczne. Źródłem takiej energii w twoim domu będzie instalacja fotowoltaiczna, którą możesz zamontować m.in. na dachu. Zasilisz nią zarówno urządzenia elektryczne, w tym te służące do ogrzewania twojego budynku, jak i zapewnisz sobie ciepłą wodę użytkową.
Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?
Jeśli obawiasz się, że o brak wystarczających środków finansowych na zrealizowanie inwestycji polegającej na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej, możesz skorzystać z dofinansowania w programie rządowym „Czyste Powietrze”. To jednocześnie odpowiedź na pytania: „jak dbać o powietrze” i „co zrobić, żeby było czyste”.
2. Weź udział w programie „Czyste Powietrze”
Program „Czyste Powietrze” realizowany w Polsce przewiduje dofinansowanie dla takich działań jak:
- wyeliminowanie starych źródeł ciepła i zakup nowych, m.in. wymiana pieców węglowych na nowe, bardziej ekologiczne;
- docieplenie przegród budynków mieszkalnych;
- montaż lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej;
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej;
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji);
- instalacja odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych.
Korzyści z programu „Czyste Powietrze”
Dołączając do tego programu można zrealizować wiele inwestycji pozwalających na zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia powietrza w regionie, w którym mieszkasz. Pieniądze z programu „Czyste Powietrze” umożliwią ci znalezienie rozwiązania, jak dbać o powietrze. Pozwolą także ograniczyć koszty ponoszone na zasilanie energią elektryczną urządzeń domowych.
3. Dokonaj termomodernizacji budynków i wymień piec
Być może zastanawiasz się nad tym, co mają wspólnego ze sobą termomodernizacja budynku i to, jak dbać o czyste powietrze? Tak naprawdę – bardzo wiele. Termomodernizacja jest celem, który również może być podstawą uzyskania dotacji z programu „Czyste Powietrze”. Zgodnie z jego założeniami możesz otrzymać pieniądze na remont i termomodernizację budynku, jeśli jesteś jego właścicielem lub współwłaścicielem, a twój roczny dochód nie przekracza kwoty 100 tysięcy złotych.
Jak dbać o powietrze poprzez termoizolację?
Ocieplisz ściany zewnętrzne, dach, ściany fundamentowe i ewentualnie piwniczne, wymienisz okna na nowe, podobnie jak drzwi. Dzięki temu mniej energii będzie uciekało przez tzw. mostki cieplne w ścianach. Taka oszczędność przekłada się w efekcie na dbanie o czyste powietrze.
W ramach prac termomodernizacyjnych możesz wymienić swój dotychczasowy piec. Jeśli zadbasz o jego stan, będziesz palił w nim paliwem dobrej jakości, najlepiej gazem, wówczas przyczynisz się do niskiej emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.
4. Zastosuj pompę ciepła
W ramach planowanej modernizacji systemu grzewczego możesz zdecydować się na zainwestowanie w ekologiczne źródło, jakim jest pompa ciepła. Pobiera ona i oddaje ciepło z odnawialnych źródeł, jakimi może być grunt, woda lub powietrze z otoczenia. Wiele takich rozwiązań jest w stanie sobie poradzić z ogrzaniem całego domu, zwłaszcza wtedy, gdy stosowany jest w nim system ogrzewania podłogowego. Zastanawiasz się, jak można dbać o czyste powietrze? Bez wątpienia pompa ciepła wydatnie w tym cię wesprze. Może ona być też połączona w ramach hybrydowej instalacji z piecem gazowym.
5. Zadbaj o zieleń w swoim otoczeniu
Jak dbać o czyste powietrze w bezpośredniej okolicy bez inwestowania w nowe piece czy termomodernizację? Możesz po prostu zacząć sadzić drzewa i krzewy – na podwórku, w ogrodzie, a także na terenach do tego wyznaczonych, choćby w ramach organizowanych co pewien czas akcji. Zieleń działa jak naturalny filtr, który pochłania dwutlenek węgla, a produkuje tlen. Roślinność wokół twojego domu wpłynie na zredukowanie ilości zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza.
Jak dbać o powietrze dzięki kwiatom?
W swoim domu także możesz lepiej zadbać o owo powietrze. Są rośliny doniczkowe, które działają jak naturalny filtr i pozwalają na pozbycie się licznych zanieczyszczeń i potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów czy alergenów. Tak działają:
- paproć;
- skrzydłokwiat;
- fikus;
- palma;
- gerbera jamesonii;
- dracena;
- zielistka sternberga.
Dzięki nim nie tylko oczyścisz powietrze w domu, lecz także zyskasz estetyczną ozdobę wnętrza.
6. Przesiądź się na rower
W jaki sposób możesz się jeszcze przyczynić do tego, aby twoje otoczenie było czystsze? Podczas krótkiej jazdy samochodem do atmosfery wprowadzasz szkodliwe substancje, jak tlenki węgla, tlenki azotu, dwutlenek węgla czy ozon. Fatalnie oddziałują one na zdrowie człowieka i na środowisko, ponieważ tworzą smog.
Przejażdżka bicyklem zamiast auta
Jak dbać o powietrze na co dzień? Możesz przesiąść się, jeśli tylko jest to możliwe, na rower i pozostawić samochód w garażu. Nie musisz całkowicie porzucać swoich czterech kółek, ale jeśli do pracy masz raptem kilka kilometrów, a twoja kondycja oraz pogoda na to pozwalają, możesz dojeżdżać do niej rowerem. Poprawisz swój stan zdrowotny, a poza tym rower w żadnym stopniu nie powoduje generowania spalin do atmosfery.
7. Korzystaj z komunikacji publicznej
Dobrym pomysłem dla ograniczenia smogu na ulicach polskich miast jest korzystanie ze zbiorowego transportu. Zamiast jechać do pracy samemu jednym samochodem, być może mógłbyś się umówić z koleżankami i kolegami na wspólne dojazdy? Innym sposobem na to, jak dbać powietrze jest przesiadka z własnego auta do środków komunikacji publicznej. Bilety komunikacyjne, zwłaszcza te okresowe pozwolą też na zaoszczędzenie na dojazdach – benzyna drożeje, a przy tym każdy kierowca ponosi jeszcze koszty eksploatacji swojego pojazdu i bieżących napraw.
Rozważ też auto elektryczne lub hybrydę
Zamiast korzystać na co dzień ze swojego prywatnego czy firmowego auta, możemy zastosować zasadę zrównoważonej mobilności i korzystać też z pojazdów zasilanych czystym paliwem, m.in. elektrycznych czy hybrydowych.
8. Segreguj śmieci
Codzienne myślenie o tym, jak dbać o powietrze, powinno nakierować cię również na stosowanie się do elementarnych zasad dotyczących segregowania odpadów. Recykling materiałów wtórnych umożliwi przyczynienie się do realnego ograniczania emisji zanieczyszczeń, przez możliwość zmniejszenia produkcji nowych tworzyw. Odpowiednio posegregowane odpady zmniejszają zanieczyszczenia podczas ich utylizacji. Im więcej odpadów będzie można poddać recyklingowi, tym lepiej dla środowiska. Jak dbać o powietrze? Sortuj śmieci na kilka ważnych grup:
- bioodpady;
- plastik i metal;
- makulatura;
- szkło;
- odpady zmieszane;
- popiół.
Warto też oddawać na selektywną zbiórkę odpadów urządzenia elektryczne, stare żarówki i świetlówki czy zużyte baterie i akumulatory.
9. Ogranicz zużycie energii konwencjonalnej
Z pozoru może ci się wydawać, że wykorzystywanie prądu nie wpływa na stan powietrza. Jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ produkcja energii w Polsce nadal opiera się na spalaniu węgla w ogromnych elektrowniach. One same więc powodują przedostawanie się do atmosfery zanieczyszczeń. Jeśli więc będziesz na co dzień oszczędzał prąd i redukował swoje zapotrzebowanie na energię, np. poprzez wymianę sprzętów RTV i AGD na bardziej energooszczędne, to wówczas będziesz zużywał mniej energii elektrycznej. To oznacza redukcję emisji zanieczyszczeń, a w rezultacie jest jedną z odpowiedzi, jak dbać o powietrze w sposób pośredni.
10. Rób zakupy online
Jak można dbać o czyste powietrze poprzez robienie zakupów online? Dzięki temu nie jeździsz swoim samochodem do sklepów, tylko otrzymujesz zamówione produkty kurierem lub do paczkomatu. Co prawda przesyłki są także dowożone samochodami, ale jedno auto odpowiada za rozwiezienie wielu paczek. Zastosuj się do przynajnajmniej kilku ze wspomnianych sposobów na to, jak dbać o powietrze w swoim otoczeniu, a z pewnością przyczynisz się do zmniejszania smogu. Będziesz mógł oddychać pełną piersią czystym powietrzem.