Jaki wpływ na opłacalność ogrzewania domu ma pompa ciepła? Opinie wskazują na niższe koszty eksploatacji i zwrot inwestycji już po kilku latach użytkowania.

Ogrzewanie domu pompą ciepła to jedno z ekologicznych i wydajnych rozwiązań. Choć koszt instalacji wydaje się duży, to jednak zwraca się ona już po kilku latach. To wpływa na popularność, jaką cieszy się w ostatnich latach pompa ciepła – opinie na ten temat są jednoznaczne i wskazują na to, że to racjonalny wybór.
pompa ciepła opinie

Obecna sytuacja geopolityczna wpływa na spore wahania na rynku energetyki. Powoduje to wzrost cen surowców, w tym m.in. gazu i węgla, a także ogranicza ich dostępność. Koszt tradycyjnego i nieekologicznego ogrzewania wzrasta. Alternatywą pozostają pompy ciepła, które w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi mogą w znacznym stopniu uniezależnić gospodarstwo domowe od wahań na międzynarodowym rynku energetycznym. Sprawdź, czym jest pompa ciepła. Opinie na jej temat są bardzo korzystne.

Pompa ciepła – opinie użytkowników

W przeważającej większości opinie klientów dotyczące pompy ciepła są bardzo pozytywne. Większość z nich zwraca uwagę na koszty eksploatacji instalacji i comiesięczne oszczędności z tym związane. Dodatkowym atutem jest samowystarczalność inwestycji, ponieważ w przeciwieństwie do alternatywnych rozwiązań takich jak kominki i piece, nie wymaga ona codziennej pielęgnacji i uzupełniania paliwa. Pod tym względem posiadanie pompy ciepła to bardzo wygodne rozwiązanie, co docenisz nie tylko w sezonie grzewczym, ale także w okresie lata, gdy urządzenie będzie odpowiadać za podgrzewanie wody.

Budowa systemu

Sama pompa ciepła to oszczędne i efektywne urządzenie, które wykorzystywane jest w instalacji grzewczej. Za jej pomocą można ogrzewać lub ochładzać dom oraz podgrzewać wodę użytkową. Sam system dzieli się na trzy podstawowe części, w tym:

  • źródło dolne;
  • pompę właściwą;
  • źródło górne.

Odpowiednio skonstruowana pozwala na bezawaryjne użytkowanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Pod tym względem to wytrzymałe i oszczędne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w aktualne trendy związane z dbałością o środowisko naturalne. Nowoczesne modele spełniają najwyższe standardy rynkowe w zakresie ekologii.

Pompa ciepła – mechanizm działania

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła, jednak ich mechanizm działania jest bardzo podobny do siebie. W dużym skrócie polega on na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia budynku, a następnie przekształcaniu jej w energię, która wykorzystywana jest do ogrzewania lub chłodzenia nieruchomości, a także do ciepłej wody użytkowej. W całym procesie wykorzystywana jest energia elektryczna. Dzięki niej możliwe jest przepompowywanie powietrza w obiegu z zimnego źródła do cieplejszego miejsca. Ciepło w tym formacie pobierane jest z wody, gruntu lub powietrza. W związku z tym sama pompa nie odpowiada za produkcję ciepła, a tylko za jego odpowiednie przekazywanie, w zależności od potrzeb użytkowników. Dzięki temu w okresie zimowym z powodzeniem zapewni komfortowe warunki cieplne do życia w domach o powierzchni nawet kilkuset metrów kwadratowych, a w okresie letnim można ją wykorzystywać do chłodzenia wnętrz, niczym nowoczesny klimatyzator.

Zobacz też:  Ile prądu miesięcznie zużywa pompa ciepła - optymalne ustawienia i koszty eksploatacji

Rodzaje pomp ciepła i ich charakterystyka

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe typy pomp ciepła. Ich podział sugeruje, skąd pobierają energię cieplną. Tym samym możesz zdecydować się na zakup:

  • powietrznej pompy ciepła;
  • wodnej pompy ciepła;
  • gruntowej pompy ciepła.

Mniejszą popularnością cieszą się urządzenia typu hybrydowego, które łącza w sobie możliwości energii odnawialnej oraz tradycyjnej.

Pompy ciepła powietrzne

W pompie powietrznej źródłem ciepła jest pobierane z zewnątrz powietrze. Mechanizm działania modelu polega na tym, że z zewnątrz pobierane jest ciepłe powietrze, a następnie wykorzystuje się je do ogrzewania budynku. To stosunkowo popularne rozwiązanie ze względu na niższe koszty zakupu i eksploatacji, jednak ma swoje ograniczenia. Główne z nich to opieranie mechanizmu działania na powietrzu zewnętrznym. W związku z tym w instalacji pompy typu powietrznego coraz częściej wykorzystuje się dodatkowe źródła ciepła. Najbardziej przydaje się wtedy, gdy różnice temperatur są wysokie. Opinie użytkowników pomp ciepła tego typu są bardzo pozytywne, ponieważ urządzenie jest intuicyjne w obsłudze, a efektywność jest na bardzo wysokim poziomie.

Podtypy tego rodzaju to:

Pompy ciepła wodne

Drugim z potencjalnych wyborów dla osób poszukujących efektywnego energetycznie i finansowo źródła ciepła do ogrzewania budynków jest wodna pompa ciepła. W ramach dolnego źródła ciepła w budynku wykorzystywana jest płynąca woda, a rozwiązanie cechuje się dobrym bilansem energetycznym. Koszt inwestycyjny w system tego typu jest jednak znacznie wyższy, niż w przypadku typu powietrznego, przez co nie jest ona tak często wykorzystywana. Opinie o pompach ciepła tego typu zwracają uwagę na ich wydajność, która przewyższa nawet urządzenia gruntowe. Model wodny może być jedynym źródłem ogrzewania domu jednorodzinnego. Praca pompy ciepła wodnej możliwa jest dzięki zasilaniu energetycznemu, olejowemu lub gazowemu.

Zobacz też:  Czy pompa ciepła zużywa dużo energii elektrycznej: koszty i oszczędności

Pompy ciepła gruntowe

Pompa gruntowa cieszy się dużym powodzeniem w nowopowstałych budynkach. Pod uwagę brane są jej wysokie parametry eksploatacyjne, a także wydajność. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie lokalu mieszkalnego lub biznesowego za pomocą pompy ciepła jako jedynego źródła. Inwestycja w nią może nastąpić na etapie budowy domy lub w trakcie jego gruntownego remontu.

Jak wygląda montaż?

Sposób montażu pompy ciepła zależy m.in. od jej wielkości, a także typu. W tym zakresie warto postawić na wsparcie profesjonalistów. Choć według przyjętych norm montaż pomp ciepła nie wymaga od instalatorów posiadanie specjalnych uprawnień, to jednak w ten sposób minimalizujesz ryzyko spadku efektywności instalacji oraz gwarantujesz sobie sprawność pompy. To kluczowe do tego, aby koszt instalacji szybko się zwrócił, a roczne koszty ogrzewania znacznie spadły, w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Koszt pompy ciepła w 2022 roku

Cena pompy ciepła może być bardzo różna. W 2022 roku koszt inwestycji waha się z reguły w przedziale 30-45 tysięcy złotych i zależy to m.in. od wielkości domu, typu urządzenia, a także dodatkowych połączeń. Pompy docelowo stosowane są w centralnym ogrzewaniu. W zależności od potrzeb, możesz o ich działanie oprzeć również ogrzewanie podłogowe. Dodatkowe funkcjonalności i rozbudowa systemu będą miały wpływ na koszt jego wykonania, a następnie jego eksploatację. Na koszty związane z modernizacją systemu ogrzewania w domu można uzyskać dofinansowanie, co zmniejsza inwestycje po stronie klienta. Warto sprawdzić w urzędzie dostępne możliwości.

Jak na koszty ogrzewania domu wpływa pompa ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła budynku bez wątpienia się opłaca. Potwierdzają to opinie na temat pomp ciepła i warunków ich eksploatacji. Szacuje się, że średnie roczne koszty ogrzewania lokalu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych wynoszą około 1500-2000. Przy obecnych cenach gazu i energii elektrycznej jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Koszty eksploatacyjne systemów opartych o gaz lub prąd mogą być nawet kilkukrotnie wyższe w skali roku.

Zobacz też:  Ile energii zużywa pompa ciepła - sprawdź rzeczywiste koszty

Choć zakup pompy ciepła może być około dwukrotnie wyższy od instalacji gazowej, to jednak zwraca się to już w ciągu kilku lat. Wpływ na ostateczny koszt ma wybór pompy ciepła, jej typ, moc pompy, a także wielkość instalacji. W obecnych warunkach w Polsce średni czas zwrotu z inwestycji wynosi już tylko 5-8 lat, a koszty ogrzewania są kilkukrotnie niższe niż wykorzystywanie w tym celu gazu lub energii elektrycznej. To sprawia, że rozwiązanie to zyskuje na popularności i coraz chętniej wybierane jest przez właścicieli domów jednorodzinnych. W przypadku pompy ciepła opinie są bardzo pozytywne, co jest kolejnym argumentem na ich korzyść.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl