Fotowoltaika – kalkulator doboru mocy paneli i opłacalności sieci

Ciekawi cię, jak w twoim domu sprawdzi się fotowoltaika? Kalkulator to narzędzie umożliwiające obliczenie zapotrzebowania energetycznego obiektu. Dzięki niemu stworzysz sieć, która zapewni ci darmową energię. Sprawdź, jak działa kalkulator fotowoltaiczny!
fotowoltaika kalkulator

Montaż paneli fotowoltaicznych w domu docelowo ma być inwestycją, która przyniesie wymierne korzyści. To właśnie na zmniejszeniu wartości rachunków za energię elektryczną ma polegać opłacalność rozwiązania, jakim jest fotowoltaika. Kalkulator pomoże ci wstępnie dobrać moc paneli, jakie będą potrzebne do zasilania gospodarstwa domowego. Dzięki niemu będziesz też w stanie policzyć przyszłe koszty i ocenić, kiedy inwestycja zacznie przynosić zyski. 

Kalkulator fotowoltaiczny – do czego jest potrzebny? 

Decyzja o budowie sieci fotowoltaicznej w domu nie należy do łatwych. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysoki koszt samej sieci, który inwestor w większości pokryje z własnej kieszeni. Początkowo trudno też określić, jakiej wielkości sieć będzie potrzebna i ile paneli znajdzie się w takiej instalacji. Kalkulator fotowoltaiki jest narzędziem, które okaże się bardzo funkcjonalne szczególnie w początkowych szacunkach. Z jego pomocą będziesz mógł lepiej zrozumieć zagadnienia związane z sieciami PV, ponieważ będziesz już w stanie określić swoje zapotrzebowanie. 

Jak działa kalkulator fotowoltaiczny?

Dedykowany fotowoltaice kalkulator zawiera algorytm, który ułatwia obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną twojego domu lub przedsiębiorstwa. Podając podstawowe dane dotyczące zużycia energii i lokalizacji obiektu, uzyskasz informacje dotyczące potencjalnej sieci, jaka będzie potrzebna do zaspokojenia tych potrzeb. Pamiętaj, że tylko sumiennie wprowadzając dane do kalkulatora fotowoltaiki, będziesz w stanie uzyskać prawidłowe wyliczenia. 

Jaka moc fotowoltaiki? Kalkulator ilości paneli

Podstawowym założeniem takiego narzędzia jest odpowiedź na pytanie typu: jaka moc fotowoltaiki? Kalkulator bierze pod uwagę przede wszystkim twoje dotychczasowe zużycie prądu. Możesz zdobyć je, przeglądając rachunki za energię elektryczną i obliczając je w skali całego roku. Innym rozwiązaniem jest obliczenie szacunkowe po analizie ilości mieszkańców lub użytkowników. W wyniku tych obliczeń kalkulator mocy fotowoltaiki wskaże minimalną wartość, jaką muszą uzyskać panele w twojej inwestycji. 

Zobacz też:  Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – cena. Od czego zależy koszt montażu takiej sieci?

Narzędzie jest w stanie wyliczyć także ilość paneli potrzebnych do stworzenia instalacji fotowoltaiki. Kalkulator zaokrągli uzyskane wyniki i dopasuje je do standardowych mocy paneli. Dzięki temu dowiesz się, że najszybszy zwrot sieci uzyskasz, montując wybraną ilość ekranów. Taka wiedza pozwoli ci ocenić, czy połać dachowa ma wystarczające rozmiary i czy nie ma konieczności budowy fotowoltaiki na gruncie. 

Kalkulator fotowoltaiczny – co jeszcze pozwala obliczyć?

Moc sieci PV to najważniejszy parametr, jaki można obliczyć, używając kalkulatora. To właśnie roczna ilość mocy, jaką może wygenerować instalacja, wpłynie na wszystkie pozostałe parametry. Na jej podstawie możesz też ocenić opłacalność fotowoltaiki. Kalkulator wskazuje potencjalną moc, a korzystając z ofert producentów sieci, będziesz w stanie sprawdzić, jakiego rzędu wydatki musisz wziąć pod uwagę.

Oceń, po jakim czasie zwróci ci się koszt montażu instalacji

Na podstawie obliczeń dokonanych przez kalkulator fotowoltaiki możesz ocenić, w jakim czasie instalacja zacznie przynosić dochód. Wystarczy, że obliczysz koszt energii elektrycznej, jaką dotychczas kupowałeś od operatora. Prawidłowo obliczona i zaprojektowana instalacja, która dodatkowo jest wspierana bankiem energii, sprawi, że koszty prądu ograniczą się do opłat związanych z utrzymaniem sieci. W związku z tym różnica w wartości okaże się miesięcznym zyskiem. Weź pod uwagę, że większość dobrze zaprojektowanych sieci zwraca się po 7 do 10 latach od uruchomienia. 

Fotowoltaika i odliczenie od podatku – kalkulator

Nie każdy fotowoltaiczny kalkulator jest w stanie policzyć dodatkowe ulgi wynikające z inwestycji w sieć PV. Możesz zatem wziąć pod uwagę dopłaty z programów dedykowanych sieciom fotowoltaicznym. Zastanów się, czy możesz skorzystać z dopłat związanych z termomodernizacją i w związku z tym liczyć na odliczenie od podatku fotowoltaiki. Kalkulator z pewnością nie uwzględnia też regionalnych programów, w ramach których, inwestując w OZE, także możesz uzyskać zwrot. Weź je pod uwagę, a okaże się, że zwrot inwestycji przyjdzie znacznie szybciej. 

Zobacz też:  Optymalizator mocy, czyli jak zwiększyć sprawność działania fotowoltaiki?

Kalkulator fotowoltaiki – pomocne narzędzie szacunkowe

Każdy kalkulator fotowoltaiki jest narzędziem, które bierze pod uwagę tylko określone dane mające największy wpływ na sieć PV. Pamiętaj, że nawet podając dokładne wartości zużycia energii, nie jesteś w stanie uzyskać dokładnych wyników. Może się okazać, że parametry techniczne uniemożliwiają wybudowanie sieci na dachu, ponieważ nie pozwala na to kierunek połaci czy zacienienie. Przy sieci fotowoltaicznej kalkulator nie zawsze precyzyjnie określa też średnie roczne nasłonecznienie w danym miejscu.

Skonsultuj się ze specjalistami w zakresie fotowoltaiki

Chcąc obliczyć koszt fotowoltaiki, kalkulator musisz potraktować jedynie jako pomocne narzędzie. Jego praca ma za zadanie jedynie przeprowadzenie szacunkowych obliczeń, które dadzą ci orientację w kosztach, okresie zwrotu, czy nawet uświadomią o rocznym zużyciu energii. Nie możesz jednak na jego bazie samodzielnie budować sieci, czy składać zamówienia na taką instalację. Dopiero wywiad i ocena parametrów technicznych przeprowadzone przez profesjonalną firmę mogą być podstawą do wyboru odpowiedniej instalacji. 

Niedokładności pomiarowe i brak w pełni wymiernych danych to wady każdego kalkulatora fotowoltaiki. Czy to jednak oznacza, że korzystanie z tego narzędzia nie ma sensu? Nie ma niczego złego w korzystaniu nawet z niedokładnego kalkulatora, jeśli dane, jakie wskaże, potraktujesz informacyjnie. Już wprowadzając do niego informacje, robisz krok w stronę czystego środowiska, mniejszej ilości pyłów zawieszonych w powietrzu i oczywiście własnych oszczędności. Skorzystaj z kalkulatora i sam się przekonaj, ile możesz zyskać, wybierając sieci PV.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl