Odliczanie fotowoltaiki od podatku – jeszcze większa korzyść z paneli słonecznych

Odliczanie fotowoltaiki od podatku jest formą promowania tego sposobu generowania prądu. Dzięki takim ulgom możesz odzyskać część kosztów poniesionych w związku z inwestycją. Ile ulgi na fotowoltaikę możesz uzyskać i jak ją rozliczyć?
odliczanie fotowoltaiki od podatku

Odliczanie fotowoltaiki od podatku jest formą zachęcenia do takich instalacji prywatne osoby i przedsiębiorstwa. Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku i które inwestycje możesz brać pod uwagę? 

Instalacje fotowoltaiczne zwiększają produkcję energii i jednocześnie ograniczają zanieczyszczenie powietrza. Dzięki ulgom na nie odzyskasz część środków finansowych, które zainwestujesz w sieć. Sprawdź, jak właściciel paneli fotowoltaicznych przy domu jednorodzinnym może skorzystać z ulgi podatkowej.

Odliczanie fotowoltaiki od podatku – na czym to polega? 

Inwestycja w sieć fotowoltaiczna jest dosyć kosztowna i zgromadzenie potrzebnych środków może być trudne. Jednak korzyści, jakie będziesz czerpał z sieci w przyszłości prędzej lub później pokryją koszt inwestycji. Sposób działania i pozyskiwania energii przez sieć fotowoltaiczną są zbieżne z aktualną proekologiczną polityką państwa. Koszty poniesione w związku z taką inwestycją traktowane są jako dobro wspólne kraju i najbliższej okolicy. W związku z tym odliczanie fotowoltaiki od podatku jest formą ulgi, która wynagrodzi Twoją decyzję.

Część inwestycji możesz odzyskać w czasie rocznego rozliczania się z Urzędem skarbowym, czyli potocznie mówiąc przy rozliczaniu PIT. Odliczanie fotowoltaiki od podatku pozwoli Ci ograniczyć podatek niezależnie od stawki, jaką płacisz. Dzięki temu przez najbliższe lata będziesz otrzymywał zwrot podatku, który zapłaciłeś. Możesz uwzględnić to przy obliczeniach dotyczących okresu zwrotu instalacji. 

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę – jak to działa?

Odliczanie fotowoltaiki od podatku jest możliwe w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Fotowoltaika jest jednym z typów inwestycji, której koszty możesz odliczyć. Sama ulga dotyczy wielu różnego typu prac, które mają na celu poprawienie izolacji termicznej obiektu, a także uzyskiwanie energii z OZE. Odliczenie można dokonywać od podatku naliczonego z całego roku, a zwrot następuje po kilku tygodniach od złożenia dokumentu już w kolejnym roku. 

Zobacz też:  Jakie PKD dla fotowoltaiki trzeba wpisać w dokumentach?

Odliczanie fotowoltaiki od podatku – kiedy możesz z niej skorzystać?

Podatek PIT to forma rozliczenia, z której korzystają osoby fizyczne. Skorzystają z niej osoby rozliczające się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z odliczania fotowoltaiki od podatku mogą skorzystać zatem wszystkie osoby prywatne, które są właścicielami modernizowanego budynku. Dopuszczalna jest także współwłasność, jednak w przypadku wydzielenia dwóch mieszkań w ramach jednego domu. Wówczas dofinansowanie może przysługiwać dwóm podatnikom, choć instalacja znajdzie się przy jednym budynku. 

W przepisach dotyczących ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz też informacje, że odliczanie fotowoltaiki od podatku może objąć tylko konstrukcje na domach mieszkalnych. Budynek musi pełnić funkcję mieszkaniową najpóźniej w dniu, w którym dokonywane jest odliczenie. Nie podlegają temu obowiązkowi obiekty użytkowe, poza znajdującymi się na powierzchni posesji. Możesz wybudować instalację na powierzchni garażu, warsztatu lub wiaty, jednak musi ona działać na potrzeby budynku mieszkalnego. 

Wydatki na fotowoltaikę – odliczenia od podatku

W ramach ulgi termomodernizacyjnej mogą być odliczane wszystkie elementy OZE, w tym fotowoltaika. Odliczenia od podatku obejmuje każdy element związany z budową sieci. W związku z tym do rozliczenia możesz przedstawić wszystkie rachunki za instalację, zarówno dotyczące zakupu produktów, konstrukcji nośnej czy podzespołów, ale także usług związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Odliczanie fotowoltaiki od podatku może objąć również przygotowanie podłoża przy instalacjach na gruncie.

Jaka kwota podlega odliczeniu fotowoltaiki od podatku?

Ulga termomodernizacyjna, obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku przewiduje, że na wszystkie prace związane z poprawą warunków termicznych obiektu możesz odliczyć łącznie 53 tys. złotych. Jeśli planujesz jedynie montaż sieci solarów, okaże się to znacznie więcej, niż będziesz potrzebował. Pierwszy zwrot można dokonać za ten sam rok, w którym ruszył prace, jednak cała budowa nie może potrwać dłużej, niż 3 lata, licząc od momentu, gdy poniesiono pierwszy wydatek. Odliczanie fotowoltaiki od podatku możesz rozłożyć na 6 lat jeszcze po zakończeniu prac

Warto dodać, że odliczanie fotowoltaiki od podatku nie obejmuje dotacji, które otrzymasz z innych programów. Jeśli uzyskasz zwrot z programu Mój Prąd czy innych dotacji, kwotę zwrotu musisz odliczyć od kosztów wykonania instalacji. Dopiero tak rozliczona suma może stanowić rzeczywisty koszt przygotowania i wykonania instalacji. 

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Jeśli spełniasz warunki, które pozwalają Ci na uzyskanie ulgi, pora przejść do formalności. Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? W tym celu musisz pobrać druk PIT-0. Kwotę odliczenia fotowoltaiki ustala się poprzez wpisanie całkowitej sumy kosztów, jakie poniosłeś w związku z tymi pracami. Wypełniony druk z podsumowaniem odliczania fotowoltaiki od podatku możesz połączyć razem z formularzami z pozostałymi rozliczeniami. 

Kto jeszcze może odliczyć podatek od fotowoltaiki?

Opisywane ulgi i odliczenia dotyczą osób fizycznych, czyli rozliczających się na podstawie umów o pracę i tym podobnych. Jednak podatek od fotowoltaiki mogą odliczyć sobie także osoby prowadzące inne typy działalności. Należą do nich:

  • rolnicy – osoby prowadzące działalność rolniczą także mogą skorzystać z możliwości odliczania fotowoltaiki od podatku rolniczego. W tym wypadku wydatki na budowę instalacji stanowią koszt dla gospodarstwa, jednak można odliczyć sobie jedynie 25% sumy kosztów;
  • przedsiębiorcy – w przypadku firm instalacja pracująca na potrzeby przedsiębiorstwa traktowana jest jako inwestycja. Dlatego możliwe jest odliczenie podatku VAT, a także obniżenie przychodu przedsiębiorstwa, czyli obniżenie podatku dochodowego.

Warto zaznaczyć, że odliczanie fotowoltaiki od podatku to nie jedyna korzyść dla rolników i przedsiębiorców wynikająca z montażu paneli. Dla obu grup przygotowano także specjalne ułatwienia finansowe pozwalające na zdobycie środków i dopłat do montażu instalacji. 

Podatek od fotowoltaiki – obecnie i w przyszłości

Obecna polityka Unii Europejskiej polega na chęci ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z tym robi się wiele, żeby także prywatni inwestorzy zainteresowali się instalacjami słonecznymi i innymi źródłami czystej energii. Odliczanie fotowoltaiki od podatku jest jedną z form zachęty, która przyczynia się do wzrostu mocy nominalnej instalacji solarnych. Pośrednio zatem odchodzi się od gospodarki polegającej na wykorzystywaniu paliw. Ograniczane są także emisje gazów cieplarnianych i spalin do otoczenia.

Zobacz też:  Co to jest i jak działa inwerter solarny? Radzimy, jak mądrze wybrać ten element sieci fotowoltaicznej

W ostatnim czasie w naszym kraju pojawiają się głosy dotyczące zmiany warunków rozliczenia pomiędzy właścicielami sieci fotowoltaicznych a dostawcami energii. Umowy prosumencki przestaną być tak opłacalne, jak dotychczas. W związku z tym można się spodziewać, że za kilka lat odliczanie fotowoltaiki od podatku także może ulec zmianie. Warto zatem korzystać z tych możliwości szybko. Jeśli nawet nie w obawie przed niekorzystnymi zmianami, to ze względu na środowisko naturalne.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl