Fotowoltaika na gruncie – przymus czy wybór?

Zazwyczaj instalacje fotowoltaiczne widujemy na dachach budynków. Jednak w niektórych przypadkach pojawiają się one na ziemi. To nie rozwiązanie tymczasowe ani błąd, a przemyślany wybór. Dowiedz się, w jakich sytuacjach panele fotowoltaiczne najlepiej sprawdzą się na gruncie.
fotowoltaika na gruncie

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachu, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń w ogrodzie. Jednak w szczególnych przypadkach, kiedy nie ma takiej możliwości, rozważ umieszczenie ich na podłożu. Jakie cechy ma fotowoltaika na gruncie?

Wybierając instalacje PV, będziesz musiał odpowiedzieć sobie na wiele pytań i podjąć strategiczne decyzje. Poza mocą instalacji czy jakością podzespołów musisz rozważyć także montaż modułów fotowoltaicznych na ziemi lub na dachu. Choć inwestycje w instalacje dachowe cieszą się większym zainteresowaniem, nie odrzucaj pomysłu z mocowaniem paneli na podłożu. Szczególnie jeśli dysponujesz wolną przestrzenią wokół domu, fotowoltaika gruntowa może okazać się ciekawym rozwiązaniem

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – co wybrać?

Warunki nasłonecznienia na każdej działce są nieco inne. Może się okazać, że twój dach jest zasłonięty przez inny budynek lub drzewo, dlatego montaż fotowoltaiki w tym miejscu miałby niewielki sens. Fotowoltaika gruntowa jest lepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy dach ma wiele płaszczyzn. Wówczas trudniej będzie ułożyć tam panele skierowane w odpowiednią stronę. Ponadto problemem może być połać zwrócona na północ, co wpływa na jej niewielkie nasłonecznienie. 

Kiedy fotowoltaika na ziemi jest lepsza od dachowej?

Warto zatem zdecydować się na fotowoltaikę naziemną zwłaszcza wtedy, gdy:

  • dach jest zasłonięty;
  • dach ma wiele płaszczyzn;
  • wokół domu jest niezagospodarowana przestrzeń.
Zobacz też:  Czym jest fotowoltaika niskonapięciowa i kiedy może być przydatna?

Fotowoltaika naziemna zalecana jest też w przypadku obiektów zabytkowych lub tych o charakterze mocno dekoracyjnym. Wówczas panele na połaci dachowej mogą zaburzać wygląd i nie są pożądanym elementem. Jeśli dysponujesz pustą przestrzenią w pobliżu domu, rozważ montaż instalacji na gruncie. Często wystarczy niewiele wysiłku, żeby zagospodarować nieużytek w pobliżu domu, a da to znakomity efekt w postaci wydajnej sieci fotowoltaicznej.

Wady i zalety fotowoltaiki gruntowej

Panele na gruncie – zalety

Z montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie może wyniknąć wiele zalet dla samej sieci i jej wydajności. Wśród najważniejszych warto wymienić niczym nieograniczone możliwości ukierunkowania paneli. Najczęściej ekrany ustawiane są pod kątem 30-40 stopni, co pozwala na optymalne pobieranie energii. W przypadku fotowoltaiki na gruncie nie ma ograniczenia w postaci kąta nachylenia połaci ani jej kształtu. Możesz zaplanować i ustawić instalację w taki sposób, jaki będzie najbardziej wydajny. 

Fotowoltaika na gruncie – wentylacja i łatwy montaż

Na wydajność ekranów fotowoltaicznych wpływ ma między innymi ich temperatura. Mocne nagrzewania się elementów instalacji nie służy jej i wcale nie poprawia wydajności. Sposób montażu fotowoltaiki na gruncie sprawia, że pod ekranami ciągle jest przewiew, a dobra wentylacja pozwala uniknąć problemów z przegrzewaniem się paneli. Także montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi nie sprawia problemu i jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku montażu na połaci dachowej. 

Jakie wady ma instalacja fotowoltaiczna na gruncie?

Montaż modułów fotowoltaicznych na gruncie ma też swoje ograniczenia, co wpływa na brak możliwości montażu modułów w pewnych miejscach. Przede wszystkim fotowoltaika na gruncie zajmuje cenne miejsce, które można wykorzystać w inny sposób. Nie ma sensu w otoczeniu paneli prowadzić upraw ani sadzić drzew, ponieważ będzie to miało wpływ na ograniczenie poboru energii. Dodatkowo należy uważać na możliwość uszkodzenia paneli.

Zobacz też:  PVPI Business – wskaźnik PV Profitability Index Business grudzień 2022

Panele słoneczne na ziemi – piasek odpada

Panele na gruncie wymagają stworzenia odpowiedniej konstrukcji, na której można je zamontować. Samo mocowanie nie sprawi problemu, jednak przygotowanie konstrukcji jest już znacznie bardziej skomplikowane. Panele słoneczne na ziemi nie mogą być montowane w każdych warunkach i wymagają nośnego gruntu. Odradza się podłoże piaszczyste, które nie będzie w stanie utrzymać ekranów w odpowiednim ułożeniu. Potrzeba stworzenia dodatkowej konstrukcji wpływa też na podniesienie kosztów całej instalacji. 

Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Wspominaliśmy o trudności z przygotowaniem konstrukcji do montażu modułów, dlatego teraz warto przybliżyć ten temat. Na samym początku inwestor będzie musiał znaleźć odpowiednią lokalizację dla fotowoltaiki na ziemi. Być może potrzebne będzie wykarczowanie części przestrzeni lub wycięcie drzew. Przed wyborem miejsca zastanów się nad przeprowadzeniem badań nasłonecznienia w danej przestrzeni, co pozwoli na dokładną ocenę i usytuowanie paneli.

Przygotowanie konstrukcji dla instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Fotowoltaika na gruncie wymaga przygotowania konstrukcji nośnej. Najczęściej podłoże jest utwardzane za pomocą kruszyw, a dodatkowo wylewa się betonowe fundamenty. Do nich mocowany jest stelaż. Możesz samodzielnie zaprojektować takie uchwyty albo zlecić zaprojektowanie konstrukcji firmie monterskiej.

Konstrukcja nośna wykonywana jest z profili stalowych najczęściej ocynkowanych, czasem aluminiowych. Dzięki temu będzie odporna na czynniki atmosferyczne. Żeby wytrzymała w dobrym stanie tak długo, jak panele, musisz zadbać o pielęgnację, czyli regularne malowanie farbą zabezpieczającą przed korozją. Przed przygotowaniem tej konstrukcji pamiętaj, że instalacje o mocy większej niż 50 kW zawsze wymagają pozwolenia na budowę.

Montaż fotowoltaiki na dachu czy na ziemi – podsumowanie

Kluczowym elementem przy montażu modułów fotowoltaicznych jest ich skierowanie ich w odpowiednią stronę i optymalne wykorzystanie możliwości. Choć fotowoltaika gruntowa często jest koniecznością, nie musi oznaczać gorszej jakości sieci. Może się okazać, że lepiej wykorzystasz potencjał paneli, nie montując ich na dachu. Dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie”? Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z fachowcami z tej dziedziny i skorzystaj z ich wiedzy oraz specjalistycznych pomiarów.

Zobacz też:  Fotowoltaika 2022 rok – jaka jest opłacalność fotowoltaiki przy nowym systemie rozliczeń?

Może się wydawać, że fotowoltaika na gruncie jest pozornie gorszym rozwiązaniem od tej montowanej na dachu, jednak ona także ma swoje zalety. Jeśli twoja połać dachowa jest zasłonięta i zacieniona albo masz wiele miejsca wokół domu, które nie zostało wykorzystane, powinieneś rozważyć właśnie ten wariant montażu. Fotowoltaika naziemna ma także swoje wady, ale często jest efektywna i ze względu na dobre chłodzenie pracuje bez problemów.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl