Elektrosmog – co powinieneś o nim wiedzieć?

Niemal wszędzie jesteśmy otoczeni promieniowaniem elektromagnetycznym – komputery, telefony i inne urządzenia korzystają z łączności bezprzewodowej, a nie są to jedyne urządzenia generujące elektrosmog. Jaki ma on wpływ na zdrowie? Jak się chronić? Sprawdź!
elektrosmog

Smog w wyobraźni większości osób odnosi się wyłącznie do cząstek zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu, które mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób i negatywnie oddziałują na otaczające nas środowisko. Jednak nie żyjemy w próżni i wraz z rozwojem techniki pojawiają się nowe formy zanieczyszczeń – w tym dopiero od niedawna opisywany smog elektromagnetyczny, który odnosi się do promieniowania generowanego przez urządzenia wykorzystujące łączność bezprzewodową. Chociaż ich nie widać, to mogą wpływać w istotnym stopniu na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak się przed nim chronić?

Smog elektromagnetyczny – szkodliwy?

Promieniowanie elektromagnetyczne nie jest co prawda zjawiskiem nowym, ale wciąż nie dysponujemy kompleksowymi badaniami ukazującymi jego wpływ na nasze zdrowie. W dodatku w różnych krajach ustalono różne normy dotyczące promieniowania – na przykład w Rosji czy w wielu państwach Europejskich dopuszczalne promieniowanie jest nawet 1000 razy niższe niż w USA. Przeprowadzenie dokładnych badań, w których promieniowanie elektromagnetyczne byłoby jedynym czynnikiem, po odłączeniu od innych wpływów środowiskowych, jest bardzo trudne, na rezultaty przyjdzie więc nam poczekać. Dostępne badania wskazują na kilka potencjalnych problemów zdrowotnych.

Czym może grozić elektrosmog?

Z dostępnych badań i obserwacji można wyciągać ostrożne wnioski, wskazujące, że promieniowanie elektromagnetyczne, zwłaszcza w nadmiernych ilościach może być odpowiedzialne a zaburzenia układu nerwowego (nadwrażliwość na stres), zmiany w szpiku kostnym, w korze mózgowej, w układzie sercowo-naczyniowym, a nawet w obrębie samych fal generowanych przez mózg. Ponadto prawdopodobnie elektrosmog oddziałuje także na częstsze występowanie niektórych chorób nowotworowych (WHO uznaje pola elektromagnetyczne za możliwie rakotwórcze – 2B), a także zwiększa szanse na uszkodzenia płodu bądź poronienia. Z pewnością więc nadmierna ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne nie jest zupełnie neutralna dla zdrowia, jak starają się przekonać sieci komórkowe i producenci osprzętu.

Smog elektromagnetyczny – jak zneutralizować?

Nie sposób całkowicie uniknąć promieniowania elektromagnetycznego – w końcu nie każdy może wyprowadzić się do puszczy czy w inne miejsca z dala od cywilizacji. Jeśli jednak chcesz zneutralizować bądź chociaż zminimalizować wpływ smogu na swoje zdrowie, to warto wprowadzić kilka zmian do swoich nawyków. Rozmawiając przez telefon, korzystaj z zestawu głośnomówiącego bądź przewodowych słuchawek, z sypialni usuń router, a idąc spać, ustawiaj telefon w tryb samolotowy. Jeśli to możliwe, korzystaj z kablowego połączenia z internetem, telewizją, a ogrzewając posiłki w kuchence mikrofalowej, utrzymuj stosowny odstęp.

Zobacz też:  Smog londyński – czym jest? Jak wygląda?

Chociaż elektrosmog jest zjawiskiem o zasięgu globalnym, to można podejmować kroki, by choć trochę zredukować jego wpływ na zdrowie. Nie sposób go usunąć całkowicie, ale warto ograniczać ekspozycję.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl