Próba ograniczenie emisji CO2 i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery prowadzi czasem w nietypowe strony. Jednym z paliw uznawanych za przyjazne dla środowiska jest ekogroszek. Paliwo jest bezpośrednią pochodną węgla, która wytwarza energię cieplną poprzez proces spalania. Jest poprawioną wersją węgla, a zawartość szkodliwych substancji jest ograniczona. Może przynieść korzyści nie tylko środowisku naturalnemu, ale także użytkownikom.
Z czego jest zrobiony ekogroszek?
Od kilkunastu lat w naszym kraju z większym zainteresowaniem przyglądamy się temu, co trafia na ruszt pieca. Powszechne niegdyś palenie odpadów, miału i paliw o kiepskiej kaloryczności jest jednoznacznie potępiane. Chyba każdy już rozumie szkodliwość związaną ze spalaniem takich materiałów, a coraz więcej osób budujących nowe domy rezygnuje całkiem z kotłów paliwowych. Ekogroszek jest jednym z paliw, które specjaliści uznają za mało szkodliwe i zalecają do spalania w piecach węglowych. Co to takiego?
Nazwa ekogroszek to handlowe określenie produktu przeznaczonego do wytwarzania energii cieplnej. Jest to produkt wytwarzany z wysokiej jakości węgla kamiennego lub brunatnego. Czysty węgiel jest kruszony na drobne kawałki o średnicy od 5 do 25 mm, a następnie płukany wodą w celu usunięcia pyłów węglowych. Zanim groszek trafi do workowania, poddawany jest procesowi suszenia, dzięki czemu uzyskuje optymalną wilgotność.
Przy zakupie produktu warto zwracać uwagę na jego skład i najwyższą jakość potwierdzoną badaniami w laboratorium. Zdarza się bowiem, że producenci sprzedają opał, który nie przeszedł badań w żadnym instytucie i nie ma odpowiednich parametrów.
Ekologiczny charakter spalania ekogroszku
Na czym polega nowoczesny i ekologiczny charakter tego opału? Przede wszystkim jest to paliwo o znakomitych parametrach grzewczych, a zatem wytwarzające dużo energii w procesie spalania. Ponadto spora ilość granulek o małych rozmiarach sprawia, że kocioł pozostawia bardzo mało zanieczyszczeń pyłowych. Dzięki takim parametrom groszek uznawany jest za idealny do domowych kotłów grzewczych.
Poza samym komfortem korzystania z ekogroszku specjaliści podkreślają także jego przyjazny dla środowiska skład. Przede wszystkim produkt otrzymuje gwarancje na niską zawartość siarki na poziomie do 1 % składu, a także niewielką ilość substancji niepalnych. Urządzenie grzewcze wypala znaczną część produktu, a do powietrza nie wydostają się szkodliwe związki siarkowe. Dzięki zastosowaniu tego paliwa choć częściowo dbasz o czyste powietrze wokół swojego domu.
Czy warto inwestować w ogrzewanie na ekogroszek?
Ekogroszek stał się w ostatnich latach alternatywą dla wycofanych paliw gorszej jakości, które w wynikach testów osiągały najgorsze parametry. Chodzi przede wszystkim o miał i muł, a także węgiel brunatny. To paliwo jest zarówno bardziej kaloryczne, jak i wygodne dla użytkowników, dlatego wykorzystywanie go do produkcji energii cieplnej wydaje się dosyć racjonalne. Z kotłami na ekogroszek nie ma też problemów charakterystycznych dla sieci OZE, a zatem niejednakową produkcją ciepła, wysokim kosztem inwestycji, czy potrzebą przebudowy instalacji C.O.
Nie można jednak zapominać, że ekogroszek to cięgle nieodnawialne paliwo stałe, które nie gwarantuje stabilności ceny, stałego dostępu do zasobów i nie jest neutralne dla środowiska. Piece nie dają komfortu charakterystycznego dla systemów OZE, a zatem braku obsługi i regulacji nawet za pomocą aplikacji w smartfonie. Ponadto coraz częściej pojawiają się głosy, że wszystkie paliwa węglowe, w tym ekogroszek, będą wycofywane z prywatnych systemów ogrzewania. Pojawia się data 2040 roku, jako ostateczna dla pieców węglowych, zatem taka inwestycja może być przewidziana najwyżej na kilkanaście lat.
Ekogroszek jest paliwem ekologicznym, jednak tylko w porównaniu do innych paliw stałych. Nie sposób porównywać jego wpływu na środowisko naturalne z fotowoltaiką, pompami ciepła i innym typem ekologicznego źródła ciepła. Dlatego inwestycja w piec na ekogroszek, nawet automatyczny i najwyższej jakości nie jest krokiem w dobrą stronę z ekologicznego i finansowego punktu widzenia.