Fotowoltaika dla firm – zatrudnij słońce w swoim przedsiębiorstwie

Rosnące ceny energii elektrycznej przerażają również przedsiębiorców. Fotowoltaika dla firm może być sposobem na obniżenie kosztów w firmie i utrzymanie konkurencyjnych cen. Dowiedz się, co zyskasz dzięki fotowoltaice w firmie i ile to będzie kosztowało.
fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm to sposób na niższe rachunki za prąd. Pozwala jednak nie tylko na większe oszczędności, ale też na bardziej zrównoważony rozwój, ale i stabilniejszą przyszłość. Sprawdź, jakie są korzyści montażu modułów fotowoltaicznych w firmie?

Wobec rosnących cen energii elektrycznej fotowoltaika w firmie może okazać się wybawieniem. Instalacja sieci jest kosztowna, jednak pozwoli Twojemu przedsiębiorstwu utrzymać konkurencyjność na rynku. Jakie korzyści może Ci przynieść inwestycja w sieć czerpiącą energię słoneczną? Kiedy możesz liczyć na zwrot? Więcej dowiesz się z poniższego poradnika. 

Fotowoltaika na firmę, czyli wprowadź przedsiębiorstwo w XXI wiek

Odnawialne źródła energii uznawane są za przyszłość energetyczną na świecie. Kurczące się zasoby paliw stałych i dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zmuszają człowieka do spoglądania w stronę OZE. Jednym z najłatwiejszych do zastosowania sposobów i dającym łatwe do obliczenie ilości energii jest czerpanie prądu z promieni słonecznych. Czy fotowoltaika dla firm może przynieść przedsiębiorstwu podobne korzyści, co instalacje w domach prywatnych?

Przedsiębiorstwa funkcjonują na nieco innych zasadach, niż rodziny zamieszkujące domy jednorodzinne i fotowoltaika na firmę wiąże się z większym ryzykiem. W domu warto inwestować w panele PV, ponieważ za kilka lat, kiedy instalacja się już zwróci, nadal budynek będzie zamieszkiwany przez członków rodziny. Z kolei w przedsiębiorstwach planowanie kilkanaście lat w przyszłość to niemal abstrakcja. Czy zatem fotowoltaika na firmę w ogóle jest opłacalna i warto się na nią zdecydować? Postaramy się pokazać, że może to być korzystne rozwiązanie. 

Fotowoltaika dla firmy – dlaczego się opłaca? 

Instalacja fotowoltaiczna jest sposobem na pozyskiwanie energii słonecznej. Pobierane przez panele fotony są rozbijane na elektrony, a następnie przetwarzane na prąd zmienny trafiający do sieci. Fotowoltaika dla firm może przynieść znaczne korzyści i w widoczny sposób ograniczyć koszty związane z rachunkami za elektryczność. Jakie konkretnie zyski przyniesie fotowoltaika dla firmy, spoglądając na realia rynku energetycznego w Polsce?

Zobacz też:  Magazyn energii do fotowoltaiki – schowaj prąd na później

Gromadzenie energii w sieci operatora

Jedną z największych zalet fotowoltaiki dla firm jest możliwość skorzystania z opcji prosumenta. Jest to rodzaj umowy podpisywanej pomiędzy właścicielem sieci fotowoltaicznej a dostawcą energetycznym. W myśl obowiązujących przepisów wszystkie mikroinstalacje o mocy do 50 kW mogą magazynować energię w sieci operatora. Pobierane są za to opłaty na poziomie 20 lub 30 procent wartości przesyłanej energii. 

Dlaczego to tak istotne w kontekście fotowoltaiki dla firm? Musisz pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne nie produkują energii w jednakowej ilości przez cały rok. Prawie 80% prądu wygenerowanego przez sieć w skali roku jest pozyskiwana w trzech letnich miesiącach, w których zużycie jest najniższe. Dlatego możliwe jest przesyłanie wygenerowanych nadwyżek do operatora energetycznego i wykorzystywanie ich na potrzeby firmy przez najbliższy rok. Dzięki temu fotowoltaika dla firm może zaspokajać potrzeby przedsiębiorstwa przez cały rok

Tanie panele fotowoltaiczne dla firm

Panele fotowoltaiczne dla firm i dla prywatnych inwestorów w zdecydowanej większości sprowadzane są z Chin. Produkty sprowadzane z Azji z reguły są tańsze, jednak obarczone podatkiem akcyzowym. W przypadku akcesoriów przeznaczonych do pozyskiwania energii słonecznej ten podatek jednak nie jest naliczany. Tańsze panele fotowoltaiczne dla firm pozwolą na ograniczenie wartości inwestycji, dzięki czemu wydatek dla przedsiębiorstwa okaże się łatwiejszy do zaakceptowania

Korzystne warunki finansowania

Powszechnie znane są dopłaty dla inwestorów prywatnych, którzy wybierają do swoich domów instalacje fotowoltaiczne. Mogą oni korzystać z dopłat, a także odliczeń z podatku dochodowego. Czy na podobne korzyści mogą liczyć firmy? Fotowoltaika zamontowana na potrzeby przedsiębiorstwa pozwala skorzystać z ulg, dopłat oraz korzystnego kredytowania. 

Program „Energia Plus”

To najpopularniejszy program dotyczący fotowoltaiki dla firm, którego budżet to ponad 1,25 mld złotych. W ramach programu firmy mogą otrzymać pożyczkę na preferencyjnych warunkach, która obejmie aż 85 % wartości całej instalacji. Innym sposobem wspierania fotowoltaiki dla firm w ramach tego programu jest dopłata do inwestycji, której wartość może wynieść nawet 50 % kosztów związanych z instalacją. Program przewiduje nie tylko pomoc firmom stawiającym na fotowoltaikę, ale także rozwijającym sieć. 

Zobacz też:  Dachówka fotowoltaiczna – czym różni się od paneli i dlaczego jeszcze nie jest w stanie ich zastąpić?

„Zmniejszenie emisyjności gospodarki”

Kolejny program przewiduje wsparcie dla przedsiębiorstw, w których emisja gazów cieplarnianych jest znaczna. Ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko można otrzymać wsparcie do fotowoltaiki dla firm w wysokości nawet do 15 mln euro. Dotacje obejmują budowę lub rozbudowę sieci, której moc może dochodzić do 2 MWe. 

Środki lokalne dla firmy – fotowoltaiczne wsparcie

Poza ogólnopolskimi programami istnieją także lokale fundusze, z których dotacje mogą pozyskiwać firmy. Fotowoltaiczne instalacje wspierane są między innymi przez fundusze wojewódzkie i obejmują przedsiębiorstwa działające na danym obszarze. Możesz starać się także o niskooprocentowane kredyty w bankach, które przygotowują specjalne oferty. Innym sposobem na fotowoltaikę dla firm bez ryzyka jest leasing paneli, który oferują niektóre firmy fotowoltaiczne

Finansowe korzyści dla firmy z fotowoltaiki

Wcześniej wspomnieliśmy o korzyściach, z jakimi spotykają się przedsiębiorstwa inwestujące w energię słoneczną. Mają one zachęcić firmy do fotowoltaiki, ale ten rodzaj pozyskiwania energii niesie także korzyści już w czasie użytkowania sieci. Co może zyskać Twoje przedsiębiorstwo, jeśli zacznie eksploatować panele słoneczne i jakie nieoczywiste korzyści przynosi fotowoltaika dla firm?

Zmniejszenie emisji CO2 

Wybierając fotowoltaikę dla firm i budując instalację w domu prywatnym w znaczny sposób ograniczysz emisję dwutlenku węgla. Brak procesu spalania w celu wytworzenia energii jest niezwykle korzystny dla środowiska, ale może być też opłacalny. Część przedsiębiorstw produkcyjnych ponosi koszty związane z emisją CO2 i musi kupować prawa do emisji. Ograniczenie ich poprzez inwestycję firmy w fotowoltaikę pozwoli na zmniejszenie kosztów stałych przedsiębiorstwa. 

Unikanie opłaty mocowej 

Kolejną daniną, której żądają od użytkowników firmy energetyczne, jest tak zwana opłata mocowa. Pomijając jej celowość, należy wyjaśnić, że jest to opłata pobierana za użytkowanie energii w ciągu dnia i naliczana od ilości energii. Tymczasem wyposażenie linii produkcyjnych firmy w fotowoltaikę umożliwi obniżenie wartości tej opłaty. To właśnie w ciągu dnia panele pobierają najwięcej energii, którą bezpośrednio można wykorzystać do przebiegu procesu produkcyjnego. Dlatego fotowoltaika dla firm obniży wysokość rachunku za energię. 

Ograniczenie kosztów magazynowania

Z właściwościami sieci fotowoltaicznej wiąże się kolejna korzyść związana z fotowoltaiką w firmie. Najwięcej energii pobieranej jest w ciągu dnia, czyli podczas najbardziej intensywnych prac każdego przedsiębiorstwa. Wykorzystywanie energii bezpośrednio do prowadzenia procesów produkcyjnych lub funkcjonowania przedsiębiorstwa pozwala na zmniejszenie nadwyżek odprowadzanych do sieci. To z kolei powoduje, że procent pobierany przez zakłady energetyczne jest obliczany od mniejszej wartości. 

Zobacz też:  Jak zrealizować dziecięce marzenia? Odkryj dom samowystarczalny!

Fotowoltaika dla biznesu – brak obaw o drożejącą energię elektryczną 

Jednym z oczywistych argumentów za inwestycją w fotowoltaikę dla biznesu jest ograniczenie kosztów prądu elektrycznego. W zależności od wielkości i mocy instalacji może ona zapewnić darmowy prąd dla pomieszczeń biurowych, danego procesu produkcyjnego, czy nawet całego oddziału firmy. Dlatego fotowoltaika dla firm to przede wszystkim sposób na obniżenie kosztów funkcjonowania.

Jednak fotowoltaika dla biznesu to również odpowiedź na zmieniające się ceny rynkowe energii elektrycznej. Energia pochodząca z procesu spalania węgla czy gazu staje się coraz droższa, co mocno odczuwamy szczególnie w ostatnich latach. Szacuje się, że do 2040 roku koszt 1 kWh będzie wyższy o 100 %. Tymczasem pozyskiwanie energii z fotowoltaiki dla biznesu stale będzie darmowe. Większe ceny energii będą dla Twojej firmy oznaczały jeszcze większe zyski. 

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy – jak obliczyć jej wielkość?

Trudno jest wskazać, jakiej wielkości instalacja fotowoltaiczna dla firmy będzie wystarczająca. Wiele zależy od charakteru pracy i działalności przedsiębiorstwa. Jako inwestor możesz obliczyć zapotrzebowanie na energię jedynie części biurowej i ograniczyć wydatki związane z pracą komputerów, oświetlenia i całej infrastruktury biurowej. Instalacja fotowoltaiczna dla firm o takim przeznaczeniu nie powinna być droga, a korzyści będą wymierne. 

Nieco więcej problemu może sprawić instalacja fotowoltaiczna dla firmy produkcyjnej, która będzie zasilała konkretny proces. Tutaj potrzebne będą konkretne obliczenia i dokładne zestawienie całości z siecią fotowoltaiki dla firmy. Powinno Ci zależeć na tym, żeby proces produkcyjny był w największym stopniu prowadzony w dzień, w czasie poboru mocy z paneli. Pozwoli Ci to ograniczyć wydatki związane z opłatami mocowymi. 

Fotowoltaika w firmie – podsumowanie 

Fotowoltaika dla firm może być sposobem na walkę z rosnącymi cenami energii i utrzymaniem konkurencyjności oferty. Inwestycja w panele już teraz sprawi, że będziesz cieszył się rosnącym zyskiem przez kolejne lata. Dobrze zaplanowana i zainstalowana fotowoltaika w firmie może się zwrócić już po 6 – 9 latach. Pomimo konieczności wymiany niektórych podzespołów, kolejnych kilkanaście lat będziesz już tylko notował zysk.

Fotowoltaika dla firm to także szansa na poprawę jakości środowiska naturalnego szczególnie dla firm, które emitują wiele szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Dzięki fotowoltaice w firmie nie trzeba zmieniać procesów produkcyjnych, a emisja dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych spadnie. Rozważ inwestycję w fotowoltaikę dla firm już dziś, kiedy jeszcze możesz liczyć na dopłaty i zwroty z podatku.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl