Inwestycja w pompy ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak znacznie ograniczy koszty ogrzewania budynku. Kluczem do sukcesu i uzyskania komfortu ogrzewania jest dobór właściwego systemu. Jaka pompa ciepła do domu 200 m2 okaże się wystarczająca? Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze ogrzewania pompą?
Pompa ciepła – ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu
Wybór sposobu ogrzewania do domu jednorodzinnego to jedna z trudniejszych decyzji, przed jaką stoją inwestorzy. W nowych obiektach coraz częściej ucieka się już od klasycznych kotłów węglowych na rzecz ogrzewania bardziej ekologicznego. Jednym z popularnych systemów grzewczych jest pompa ciepła. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaka pompa ciepła do domu 200 m2 będzie odpowiednia, poznaj lepiej sam system ogrzewania. Dzięki temu ocenisz samodzielnie to, jak dobrać właściwe urządzenie.
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują różnicę temperatur pomiędzy różnymi środowiskami i wywołują przepływ energii cieplnej z obszaru cieplejszego do chłodniejszego. Wykorzystują do tego instalację zawierającą glikol lub solankę, które są nośnikiem energii. Co ciekawe, pompy mogą nie tylko ogrzewać powietrze w zimie, ale także chłodzić pomieszczenia latem. W zależności od tego, w którym miejscu ulokowane są odbiorniki energii, można wyróżnić system powietrzny, gruntowy i wodny.
Największą zaletą pomp ciepła jest ich ekologiczny charakter. Te urządzenia pobierają energię odnawialną i do jej przetwarzania wykorzystują tylko niewielkie ilości energii elektrycznej. Nie tworzą zanieczyszczenia powietrza, ponieważ w ich systemie działania nie ma procesu spalania. Korzystając z tego źródła, jesteś w stanie znacznie obniżyć koszt ogrzewania domu, ponieważ pozyskiwanie ciepła wymaga wielokrotnie mniej energii, niż uzyskuje się z działania pompy.
Jaka pompa ciepła do domu 200 m2 – jakie parametry wziąć pod uwagę?
Pompy ciepła można wykorzystywać do ogrzewania małego budynku, a także większego domu o powierzchni 200m2. Żeby jednak takie ogrzewanie było skuteczne trzeba wybrać odpowiednie urządzenie. Jaka pompa ciepła do domu 200 m2? Zacznijmy od oceny warunków technicznych w obiekcie.
Pierwszym elementem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, oceniając zapotrzebowanie, jest izolacja termiczna. Obiekty pokryte dobrym materiałem izolacyjnym i szczelnie ocieplone nie będą wymagały bardzo mocnych pomp ciepła. Najlepszym sposobem na ocenę izolacji jest przeprowadzenie audytu energetycznego dla budynku i ocena jego zapotrzebowania na energię cieplną. W nowych budynkach już na etapie projektu oblicza się współczynnik zapotrzebowania na energię, który podawany jest w postaci średniej wartości na metr kwadratowy obiektu.
Następnie musisz zastanowić się, do jakich zadań będziesz chciał wykorzystać pompę ciepła. Podstawą jest zasilanie sieci centralnego ogrzewania, jednak ta sama instalacja może być wykorzystywana do ciepłej wody użytkowej. Wówczas nie tylko montaż instalacji będzie nieco bardziej skomplikowany, ale także moc pompy powinna być większa.
Kolejnym elementem, który także ma kluczowy wpływ na sprawność ogrzewania, jest sposób pozyskiwania energii cieplnej. Najskuteczniejsze i najbardziej stabilne są pompy gruntowe, które korzystają z ciepła znajdującego się głęboko pod powierzchnią gruntu. Takie sieci są jednak stosunkowo drogie i wymagają nieco wolnej przestrzenie w pobliżu budynku na montaż akcesoriów. Nieco mniejszą sprawnością charakteryzują się pompy wodne i powietrzne, jednak ich montaż jest znacznie tańszy. Zatem to, jaką pompę ciepła do domu 200 m2 wybierzesz, zależy w dużej mierze od twojego budżetu.
Jak policzyć potrzebną moc pompy ciepła?
Współczynnik zapotrzebowania energetycznego ma ogromny wpływ na wybór źródła energii. Jaka pompa ciepła do domu 200 m2? Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, ma prostą bryłę i nie traci wiele ciepła przez nieszczelną stolarkę, jego zapotrzebowanie na energię grzewczą nie powinno przekroczyć 50 W/m2. Mnożąc tę wartość przez 200 metrów, uzyskujemy moc cieplną na poziomie 10 kW. Z kolei przy budynkach gorzej ocieplonych taka moc okaże się niewystarczająca i będziesz musiał zainwestować w droższe urządzenia.
Koszt pompy ciepła dla domu 200 m2 – ile kosztuje system grzewczy?
Moc grzewcza to jeden z najistotniejszych parametrów wpływających na wybór pompy. Od niego zależy też cena urządzenia. Pompy powietrzne o mocy poniżej 10 kW kosztują od 10 do nawet 70 tysięcy złotych. W przypadku instalacji gruntowych musisz liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami. Przy wyborze oferty zwróć uwagę na dodatkowe opłaty związane z montażem. Większość wykonawców zawiera je w kosztach, jednak część z firm dolicza je dodatkowo do ceny pompy.
W wielu systemach grzewczych pompa ciepła do ogrzewania jest dodatkowo zintegrowana z fotowoltaiką. Dzięki temu nie ponosisz żadnych stałych kosztów, ponieważ energia potrzebna do pracy pompy pochodzi z promieni słonecznych. Jednak w takim przypadku koszt całego systemu podnosi się o kolejne 30 – 40 tysięcy złotych.
Jaka pompa ciepła do domu 200 m2? Wiele zależy od stanu technicznego budynku i twojego zapotrzebowania, a także środków, jakie możesz przezanczyć na ten cel. Jeśli sieć będzie właściwie dobrana, z pewnością już po pierwszym sezonie odczujesz znaczne oszczędności. Z biegiem czasu, kiedy ceny węgla, gazu i prądu elektrycznego będą rosły, ty zaczniesz zarabiać jeszcze szybciej na czystej energii.