Jak obliczyć cenę kilowata? Sprawdź, co składa się na rachunek za prąd

Przeglądając rachunek za prąd, pewnie nie raz zadawałeś sobie pytanie, ile kosztuje kilowat energii. Liczne dodatki i stałe koszty sprawiają, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak spróbować.
ile kosztuje kilowat

Ile kosztuje kilowat? Choć wiele osób nie zaprząta sobie tym głowy, warto wiedzieć, ile energia i jakie zużycie ma twój dom czy obiekt firmowy. Sprawdź, co wpływa na tę cenę.

Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w XXI wieku bez energii elektrycznej. W pracy, w domu, podczas jazdy samochodem czy zakupów cieszysz się płynącym z niej dobrodziejstwem. Korzystasz z niej nawet teraz, czytając ten poradnik. Zawsze istnieje szansa na ograniczenie ceny kilowata. Więcej informacji o możliwościach posiadania tańszego prądu znajdziesz tutaj: https://oszczedniej.pl/gdzie-najtanszy-prad

Od czego zależy rodzaj taryfy?

Zacznijmy od tego, że każdy obiekt podpisuje umowę z operatorem, w myśl której otrzymuje specjalną taryfę. Cena energii elektrycznej jest w dużej mierze związana z zapotrzebowaniem na prąd. Najwięksi odbiorcy, czyli przede wszystkim fabryki i zakłady przemysłowe, otrzymują taryfę A. Nieco mniejsze przedsiębiorstwa mieszczą się w taryfie B, z kolei taryfa C przysługuje małym firmom i gospodarstwom rolnym. 

Sprawdź: jak podłączyć prąd do działki niezabudowanej

Taryfa dla gospodarstw domowych – wybierz optymalną

Jeśli jesteś prywatnym odbiorcą lub korzystasz z energii elektrycznej w Polsce, w jednoosobowej firmie w niewielkim zakresie, cena 1 kWh obliczana jest na podstawie taryfy G, czyli typowej dla gospodarstw domowych. Do tej pory wszystko wydawało się jasne? To pora skomplikować sprawę wprowadzając podział na taryfę G11 i G12. Takie oznaczenie możesz znaleźć na swoim rachunku za prąd. Sprawdź i przekonaj się, czy nie płacisz zbyt dużo, a taryfa nie jest przystosowana do innego trybu życia niż twój.

Pora dnia a opłata za kilowat – co warto wiedzieć?

Jak to się ma do pytania, ile kosztuje kilowat? Otóż, w największym uproszczeniu, wspomniane taryfy różnią się wysokością stawki. W taryfie G11 płacisz stałą opłatę za zużycie energii elektrycznej niezależnie od pory korzystania z urządzeń. Z kolei G12 to taryfa podzielona na dwie stawki, w których niższa jest w godzinach nocnych, a wyższa w dzień. Charakterystyczne jest to, że 1 kWh energii elektrycznej w taryfie dziennej G12 jest droższa od standardowej opłaty w taryfie G11. Dlatego, jeśli jesteś w domu głównie wieczorem, włączasz wtedy pralkę i oglądasz telewizję do nocy, zastanów się nad zmianą taryfy.

Zobacz też:  Ile prądu wyprodukuje panel fotowoltaiczny zainstalowany na dachu domu jednorodzinnego

Jak sprawdzić dokładny typ taryfy?

U niektórych operatorów mamy możliwość jeszcze bardziej elastycznego dopasowania taryfy G12 do naszych potrzeb. Po symbolu określającym taryfę znajduje się literka, która może określać jej rodzaj. Rozszyfrowanie symboli ułatwi określenie, ile kosztuje kilowat i czy można jeszcze więcej zaoszczędzić na rachunku. Oznaczenia literowe prezentują się następująco:

  • litera a – podział na strefę szczytową i pozaszczytową;
  • litera b – strefa dzienna i nocna;
  • litera w – strefa dzienna i nocna, a także niższa taryfa weekendowa.

Ile kosztuje prąd – części składowe rachunku

Skoro wiesz już, jaka strefa cię obejmuje, pora na analizę, ile kosztuje kilowat energii. Biorąc do ręki rachunek, najczęściej zwracasz uwagę na dwie wartości: sumę do zapłaty i termin płatności. Pozwala ci to być w zgodzie z operatorem i ocenić, kiedy rachunek okazuje się wyższy. Jednak nadal nie wiesz dokładnie, ile kosztuje kilowat prądu.

Jeśli przyjrzysz się uważniej rachunkowi, z pewnością zauważysz kilka pozycji, które w sumie układają się w twoją należność względem dostawcy. Samo zużycie jest bowiem tylko częścią kosztów, jakie ponosisz każdego miesiąca. Nie zawsze natychmiast widoczna jest informacja na temat tego, ile kosztuje kilowat i możesz odnieść wrażenie, że ktoś celowo zaciemnia obraz, żeby ukryć faktyczne koszty. Tymczasem format i konstrukcja rachunku są narzucone z góry i dostosowane do obowiązujących przepisów w naszym kraju. 

Jaki jest koszt 1kWh w Polsce?

Na rachunku z pewnością odnajdziesz informację, ile kosztuje kilowatogodzina. Średnia opłata w Polsce wynosi nieco ponad sześćdziesiąt groszy za 1 kWh. Ta kwota zawiera już opłatę z usługę dystrybucyjną i faktyczną cenę prądu. Koszt może się zmieniać w zależności od oferty dostawcy, sprzedawcy (nie musi to być ta sama firma), a także lokalizacji.

Jakie opłaty wchodzą w skład rachunku za prąd?

Na rachunku znajdziesz jednak szereg dodatkowych opłat stałych i zmiennych. Do najpopularniejszych należą:

  • opłata przesyłowa stała – tej opłaty nie da się uniknąć i wynika ona z potrzeby utrzymania sieci przesyłowych, wiąże się z konserwacją sieci, naprawami oraz utrzymaniem ekip serwisowych, jej wartość ustalana jest w indywidualnej umowie z operatorem;
  • opłata sieciowa – jest to opłata mająca na celu pokrycie kosztów wynikających ze strat energii podczas jej przesyłu, jest zależna od odległości gospodarstwa od punktu dystrybucji oraz całkowitego zużycia energii;
  • opłata abonamentowa – jej wartość to twój wkład w utrzymanie biura obsługi klienta, oraz mechanizmów i pracowników odpowiedzialnych za prawidłowy odczyt liczników;
  • opłata przejściowa – to opłata za możliwość korzystania z krajowego systemu elektroenergetycznego, która ustalana jest każdorazowo na podstawie zużycia energii przez gospodarstwo;
  • opłata jakościowa – pobierana za utrzymanie odpowiednich parametrów energii w sieci;
  • opłata OZE – obecnie jej stawka wynosi 0 złotych, jednak w poprzednich latach jej kwota była zależna od zużycia prądu, ma na celu wspieranie OZE i rozwój w stronę czystej energii;
  • opłata kogeneracyjna – kolejna opłata wprowadzona w 2019 roku, która ma promować rozwiązania ekologiczne w dziedzinie produkcji energii elektrycznej;
  • opłata za energię czynną – koszt rzeczywistego zużycia prądu, czyli najlepsza informacja ile kosztuje kilowat energii.
Zobacz też:  Jak oszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd w domu

Zużycie prądu przez prywatnych odbiorców – jak je sprawdzić?

Masz już orientacyjną wiedzę, ile kosztuje kilowat prądu. Stawka kilkudziesięciu groszy nie przeraża, jednak możesz nie zdawać sobie sprawy, jaką ilość energii zużywają produkty gospodarstwa domowego. Jak sprawdzić, ile kosztuje prąd potrzebny do zasilania danego urządzenia? Wystarczy, że spojrzysz na jego moc znamionową podaną dla każdego urządzenia i ocenisz czas pracy.

Co zrobić, by łatwo obliczyć koszt kilowatogodziny?

Kiedy zechcesz obliczyć zużycie i zdobyć informację, ile kosztuje 1 kWh, kalkulator nie zawsze będzie ci potrzebny. Najłatwiejsze obliczenia dotyczą urządzeń działających w kuchni i łazience. Ich praca za każdym razem przebiega w podobnym procesie i zużycie energii jest niemal identyczne. Przykładowo: zmywarka to urządzenie o mocy około 1000 W, czyli w ciągu godziny pobiera 1 kWh. Programy pozwalające na dokładne umycie trwają około dwóch godzin, dlatego jeden cykl to około 1,30 zł.

Częstsza praca urządzeń to wyższe rachunki

Masz ochotę zaparzyć kawę lub herbatę? Wstawiasz więcej wody, włączasz czajnik i jednocześnie jego grzałkę o mocy 2 kW. Pozornie gotowanie wody trwa krótko i po kilku minutach dysponujesz wrzątkiem, ale po kilku takich powtórzeniach w ciągu dnia licznik wskazuje kolejne dwie kilowatogodziny. Do tego dolicz także pralkę, suszarkę czy kuchenkę, z których każda pobiera około 2 kW w ciągu godziny. Widzisz już, że informacja o tym, ile kosztuje kilowat, jest tylko pierwszym krokiem do zrozumienia faktycznego zużycia prądu.

Szczegółowe informacja o kawie i herbacie w serwisie: https://kawaczyherbata.pl/

Ile prądu zużywają Polacy?

Główny Urząd Statystyczny co roku prowadzi badania zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Podaje średnią wartość na mieszkańca nie wnikając w to, ile kosztuje kilowat prądu i z jakiego źródła pochodzi. Ustalono, że rocznie średnio mieszkaniec miasta zużywa prawie 1700 kWh energii elektrycznej, a mieszkańcy obszarów wiejskich aż 2500 kWh. Mnożąc to przez liczbę mieszkańców i wiedząc, ile kosztuje kWh możemy łatwo obliczyć rachunek za prąd w skali całego roku dla każdego gospodarstwa.

Zobacz też:  Jak działa panel fotowoltaiczny - energia ze słońca dla twojego domu

Ile kosztuje prąd i dlaczego tak drogo?

Energia pozyskiwana z węgla uznawana jest za stosunkowo drogą. Musisz też pamiętać, że nie w każdym miejscu na mapie kraju ma ona taką samą cenę. Cena energii zależy w dużej mierze od operatora, który ją do ciebie dostarcza. W województwach zlokalizowanych na Pomorzu, na Mazowszu czy Śląsku ceny energii są nieco wyższe od średniej. Z kolei województwa zachodnie czy Wielopolska plasują się poniżej średniej. Dlatego wcześniej podaną informację o tym, ile kosztuje kilowat energii elektrycznej należy traktować szacunkowo. 

Jest drogo? To jeszcze nie koniec

Po długotrwałej stagnacji cen na rynku energetycznym w 2020 roku koszt energii wzrósł o około 12%. Sporo mówiło się o wyrównaniach dla prywatnych odbiorców, których ta podwyżka miała nie dotknąć. Okazało się jednak tradycyjnie, że każdy pokryje różnicę ze swojej kieszeni. Co niezwykle istotne: to, ile kosztuje kilowat, nie jest wartością stałą i pewną na najbliższych kilka lat. Może się okazać, że za kilkanaście miesięcy usłyszymy o ponownej podwyżce cen energii elektrycznej. Czy takie widmo jest realne?

Według wielu ekspertów związanych z branżą energetyczną cena energii elektrycznej w ciągu najbliższych 20 lat może wzrosnąć o 100%. Choć obecnie może wydawać ci się to niemożliwe, wcale takie nie jest. Otóż prawie 80% energii wytwarzanej w naszym kraju pochodzi ze spalania węgla. Polska zadeklarowała, że zacznie się wycofywać z wydobycia tego surowca i w 2045 zamknie ostatnie kopalnie. Z tego względu energia węglowa będzie coraz trudniejsza do uzyskania i jednocześnie jeszcze droższa.

Jest kilka sposobów na to, żebyś nie patrzył z troską na rachunek i już nie przejmował się, ile kosztuje kilowat. Jeśli zainwestujesz w OZE, będziesz pobierał energię z paneli słonecznych, pomp ciepła czy siły wiatru, nie zmartwisz się kolejną podwyżką ceny prądu. Wszystko wskazuje na to, że w naszym kraju skończyły się inwestycje w węgiel i energię opierającą się na tym surowcu. Dlatego po zwrocie kosztów potrzebnych na rozwój infrastruktury związanej z OZE także cena 1 kWh z darmowych zasobów będzie się obniżać.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl