Fotowoltaika 8 kW – cena zestawu fotowoltaicznego wraz z montażem. Kiedy taka instalacja się opłaca?

W większych budynkach jednorodzinnych bardzo dobrym wyborem może okazać się fotowoltaika 8 kW. Cena takiej inwestycji nie jest niska, jednak wydana kwota szybko może się zwrócić. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Fotowoltaika 8 kW

Rachunki za prąd w dużych domach jednorodzinnych stanowią spore obciążenie dla domowego budżetu. Ze względu na rosnące sceny energii coraz więcej osób zwraca się w kierunku farm fotowoltaicznych. Popularnym wyborem bywa fotowoltaika 8 kW. Cena takiej inwestycji może być bardzo różna w zależności od wielu czynników. Włożone instalację pieniądze szybko jednak wrócą do twojego portfela.

Kiedy fotowoltaika 8 kW będzie dobrym wyborem?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW jest najczęściej dobierany do nieco większych gospodarstw domowych. Taki zestaw będzie w stanie zaspokoić potrzeby większej rodziny, która na co dzień zużywa dosyć dużo energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne o takiej mocy to odpowiedź na potrzeby osób, które nie tylko korzystają ze standardowych sprzętów elektrycznych, ale także – na przykład – ogrzewają wodę bojlerami napędzanymi energią elektryczną. Wówczas montaż instalacji o mocy 8 kW pozwoli niemal natychmiast oszczędzić na rachunkach.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa domowego?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób poprawnie obliczyć zapotrzebowanie budynku na moc instalacji PV. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, które w prosty i przejrzysty sposób pozwalają na oszacowanie zapotrzebowania na konkretny system fotowoltaiczny.

Jeżeli chcesz zrobić to samodzielnie, możesz skorzystać z metody opartej na analizie comiesięcznych rachunków za prąd. Zakłada się, że każde 50 złotych przeznaczone co miesiąc na energię elektryczną odpowiada instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW. Jak więc łatwo obliczyć fotowoltaika o mocy 8kW, sprawdzi się w domu, w których miesięczne rachunki wynoszą około 400 złotych.

Zobacz też:  Fotowoltaika do grzania wody – jak wykorzystać panele fotowoltaiczne?

Oczywiście ostateczna decyzja zapada po konsultacji z firmą oferującą fotowoltaikę. Po przeanalizowaniu indywidualnych czynników specjaliści zaproponują ci konkretny zestaw.

Fotowoltaika 8 kW – cena zestawu fotowoltaicznego

Najtańsze panele polikrystaliczne o mocy 1 kW kosztują obecnie około 4 tysięcy złotych. Nowocześniejsze i bardziej wydajne składniki zestawu fotowoltaicznego stanowią koszt nawet 7-8 tysięcy złotych. Cała instalacja o mocy 8 kW może więc kosztować od 32. do nawet 64. tysięcy złotych. Jak widać cena fotowoltaiki może znacznie się od siebie różnić. Dlaczego?

Wiele zależy od jakości komponentów, które wchodzą w skład całego zestawu. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście moduły, czyli widoczne na dachach panele solarne. Obecnie na rynku prym wiodą droższe, ale zdecydowanie bardziej wydajne panele monokrystaliczne. Dają one możliwość uzyskania instalacji o dużej mocy przy mniejszej ilości użytych solarów. Na cenę wpływa także jakość falownika (zwanego także inwerterem) oraz okablowania i innych podzespołów.

Na końcu trzeba wspomnieć także o renomie firm, które oferują usługi fotowoltaiczne. Obecnie na rynku debiutuje wielu monterów. Gwarancja jakości bardzo często jednak idzie w parze z doświadczeniem dostawcy.

Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kW nie jest niski. Dla większości gospodarstw domowych taka inwestycja wymaga dużych nakładów finansowych. Na szczęście obecnie wciąż można korzystać z różnego rodzaju ulg i dotacji rządowych oraz unijnych.

Największą popularnością cieszy się ulga termo ulga termomodernizacyjna. Oferowana jest inwestorom, którzy chcą przejść na odnawialne źródła energii. O dotację warto ubiegać się w sytuacji, kiedy potrzebna jest fotowoltaika 8 kW. Cena takiego zestawu nie jest niska, ale wsparcie rządowe jest w stanie sprawić, że twojego budżetu wrócą nawet 53 tysiące złotych. Oczywiście wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT.

Fotowoltaika 8 kW – czy takie panele fotowoltaiczne się opłacają?

Instalacja fotowoltaiczna 8 kW jest inwestycją wymagającą, ale jednocześnie bardzo opłacalną. Taka elektrownia solarna będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię dużej rodziny, która generuje co miesiąc dużą ilość energii elektrycznej. Warto przy tym zaznaczyć, że prawidłowo zamontowane i dobrze dobrane ogniwa sprawią, że rachunki za prąd spadną z około 400 do nawet kilkunastu złotych miesięcznie.

Zobacz też:  Energia słoneczna w Polsce i na świecie. Jak wypadamy w porównaniu z innymi krajami? Wciąż jest bardzo źle

Zgromadzoną nadwyżkę energii można wykorzystywać w miesiącach, kiedy słońca jest mniej. Właśnie dlatego zestaw fotowoltaiczny 8 kW będzie zapewniała prąd zmienny także w miesiącach jesiennych i zimowych – niezależnie od pogody.

Nie da się także ukryć, że fotowoltaika jest rozwiązaniem ekologicznym. Odnawialne źródła energii zapewniają dostęp do wszelkich udogodnień bez negatywnego wpływu na planetę. W kontekście zmian klimatycznych jest to niezwykle istotna kwestia.

Fotowoltaika 8 kW – cena, która szybko się zwróci

Niemal każdy inwestor zastanawia się, kiedy pieniądze włożone w elektrownię fotowoltaiczną wrócą do jego portfela. Nie ma niestety jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego jak dobrze instalacja została dobrana do potrzeb konkretnego gospodarstwa. Zazwyczaj pełna kwota, którą przeznaczono na instalację zwraca się w całości po około pięciu-sześciu latach od jej zamontowania.

Podsumowanie

W większych domach jednorodzinnych czasami dobrze sprawdza się fotowoltaika 8 kW. Cena takiej inwestycji może wahać się od 30 do nawet 60 tysięcy złotych. Wiele zależy od jakości części montażowych oraz doświadczenia firmy monterskiej. Koszt przeznaczony na instalację można odpisać od podatku. Dzięki elektrowni solarnej możesz cieszyć się darmowym prądem niemal od samego początku. Całość poniesionych kosztów zwróci się już po kilku latach od montażu.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl