Fotowoltaika na dachu – wady i zalety montażu paneli fotowoltaicznych na domu

Obecnie najczęściej projektowana jest fotowoltaika na dachu budynków mieszkalnych lub firmowych. Jednak nie zawsze to miejsce okazuje się najkorzystniejsze dla działania sieci. Poznaj wady i zalety montażu fotowoltaiki na dachu.
fotowoltaika na dachu

Istnieją sytuacje, w których fotowoltaika na dachu z różnych przyczyn nie ma sensu. Kiedy nie warto decydować się na taką konstrukcję i jaka jest alternatywa dla założenia paneli fotowoltaicznych na dachu? Poznaj wady i zalety inwestycji w dachową instalację fotowoltaiczną.

Przyzwyczailiśmy się już do widoku paneli słonecznych zdobiących połacie dachowe. Takie miejsce wybrane do założenia paneli ma wiele zalet i w większości przypadków okazuje się najlepsze dla instalacji. Dowiedz się, w jakich przypadkach fotowoltaika dachowa może nie być najlepszych rozwiązaniem.

Montaż fotowoltaiki na dachu – metoda najbardziej popularna

Panele słoneczne to urządzenia przeznaczone do pobierania elektronów z padających na nie promieni słonecznych. Żeby produkować energię, potrzebują jednak możliwie najlepszego dostępu do światła dziennego. Z kolei w domach prywatnych, budynkach firmowych czy publicznych trudno znaleźć miejsce z lepszym dostępem do promieni słonecznych niż połać dachowa. W związku z tym fotowoltaika na dachu to pierwszy wybór wszystkich inwestorów i wykonawców

Instalacja ekranów fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta i z założenia przenosi ciężar paneli na więźbę dachową. Montaż instalacji fotowoltaicznej na domu polega na zamocowaniu uchwytów do elemetów konstrukcyjnych tej ostatniej. Do nich przykręca się szyny aluminiowe, na których bezpośrednio osadzane są panele fotowoltaiczne. Dzięki stosunkowo niewielkiemu ciężarowi całej instalacji, w większości przypadków fotowoltaika na dachu nie wymaga stosowania dodatkowego wzmocnienia czy wymiany połaci. 

Zalety paneli fotowoltaicznych na dachu 

Montaż modułów fotowoltaicznych na połaci dachowej przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim sam koszt montażowy jest stosunkowo niski. Nie ma potrzeby budowy skomplikowanych konstrukcji i instalacji wsporników, a wymagane akcesoria kosztują stosunkowo niewiele. Ponadto fotowoltaika na dachu nie niszczy połaci. Jeśli zdecydujesz się na dobrą firmę monterską, może się okazać, że nie ma potrzeby wymiany żadnej dachówki czy modułu blachodachówki. 

Zobacz też:  Fotowoltaika do grzania wody – jak wykorzystać panele fotowoltaiczne?

Daje to też ogromne możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie kąta ułożenia ekranów do padających na nie promieni słonecznych. Szczególnie połacie wykonane ze standardowym spadkiem około 30 stopni stanowią świetną naturalną podstawę dla montażu paneli. Jeśli jeszcze masz dach z jedną połacią skierowaną na południe, jesteś szczęściarzem. Fotowoltaika na domu pozwala też zagospodarować przestrzeń, której w zasadzie nie da się wykorzystać w lepszy sposób. Dodatkowo pozostaje wolne miejsce w ogrodzie albo przed domem. 

Wady fotowoltaiki na dachu 

Fotowoltaika na dachu nie jest pozbawiona wad, a czasem zdarza się, że one przeważają i nie ma możliwości wybudowania instalacji w klasyczny sposób. Pierwszą z nich jest estetyka obiektu. W przypadku domów jednorodzinnych wznoszonych w nowoczesnej minimalistycznej stylistyce nie ma to większego znaczenia. Jednak w przypadku obiektów zabytkowych albo stylizowanych na dworki czy domy rustykalne panele na dachu mogłyby zniszczyć efekt, jaki chcesz osiągnąć. Nie zaleca się też montażu instalacji PV na dachach dekoracyjnych lub krytych drewnianymi gontami. 

Fotowoltaika na dachu wymaga pewnej ingerencji w więźbę, dlatego kluczowa jest jakość tej części budynku. Więźba musi być nośna i utrzymana w dobrym stanie technicznym, wówczas faktycznie nie zostanie uszkodzona. Elementy nośne nie mogą być namoknięte, poskręcane czy spróchniałe. W przeciwnym razie ingerencja w więźbę mogłaby doprowadzić nawet do jej zawalenia. Dlatego, jeśli planujesz wymianę dachu i masz świadomość kiepskiego stanu technicznego, lepiej zdecyduj się na inne rozwiązanie. 

Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie?

Często inwestorzy zadają pytanie o to, czy skuteczniejsza jest fotowoltaika na dachu, czy na gruncie? Z reguły połać dachowa polecana jest przez wykonawców i specjalistów jako najlepsze miejsce do montażu paneli. Jeśli jednak w twoim przypadku istnieją przeciwwskazania do montażu paneli fotowoltaicznych na domu, możesz zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie. Instalacje na gruncie to też najpopularniejszy sposób na zamontowanie sieci w farmach słonecznych. 

Zobacz też:  Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Jakie wybrać i jakich błędów uniknąć?

Charakterystyka montażu fotowoltaiki na dachu 

Jeśli warunki techniczne połaci są wystarczające, możesz przejść do montowania instalacji fotowoltaicznej na dachu. Dla takiej instalacji najlepszy jest skośny dach o prostej budowie, bez okien i dodatkowych lukarn. Ceniona jest mała ilość połaci, a najlepszy będzie dach jednospadowy z połacią skierowaną na południe. Najczęściej jednak instalatorzy muszą radzić sobie z dachami dwuspadowymi, a jeśli jedna z połaci ma dobry kąt nachylenia, sieć będzie skuteczna. 

Nieco więcej problemu sprawia fotowoltaika na dachu kopertowym lub wielospadowym. Tutaj może się okazać, że połać południowa jest za mała, żeby umieścić na niej wszystkie panele. Jednak w tym przypadku można stworzyć dwie niezależnie instalacje, które będą zbierały promienie słoneczne o różnych porach dnia. 

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy warto?

W wielu nowoczesnych budynkach mieszkalnych czy obiektach publicznych połać dachowa jest płaska. Czy fotowoltaika na dachu płaskim ma sens? Taka połać stanowi pewne utrudnienie, jednak nie wyklucza możliwości montażu paneli PV. Fotowoltaika układana jest wówczas na specjalnych ekierkach konstrukcyjnych, które tworzą kąt 30 lub 45 stopni. Wówczas panele są skierowane w stronę promieni słonecznych. Musisz też pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej odległości między panelami, co zapobiegnie zacienieniu przez konstrukcje siebie nawzajem. 

Fotowoltaika na domu – podsumowanie 

Fotowoltaika na dachu w większości przypadków zapewnia najlepszy pobór energii. Dodatkowo nie zajmuje cennej powierzchni wokół domu wykorzystywanej do rekreacji. Ponadto niewielkim nakładem kosztów i pracy można stworzyć instalację, która w ciągu kilku lat całkowicie się zwraca i przez kolejnych kilkanaście będzie dla ciebie zarabiała.

Chociaż montaż paneli fotowoltaicznych możliwy jest w niemal każdych warunkach, najwięcej możliwości mamy oczywiście posiadając dom na wsi, najlepiej ze sporą działką. Możemy wówczas zdecydować się zarówno na fotowoltaikę na dachu, jak i na gruncie.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl